Powłoka ceramiczna to jedno z najczęściej wybieranych zabezpieczeń lakieru samochodowego. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ceramika na samochodzie oferuje wiele zalet, którymi będziesz mógł cieszyć się przez lata. Z drugiej strony musisz  jednak wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie samoobsługowe i w rzeczywistości wiąże się również z kilkoma podstawowymi obowiązkami, zasadami pielęgnacji.

Ceramika samochodu – co oferuje?

Dobra powłoka ceramiczna to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, ale też idealny wygląd auta przy bardzo niskim nakładzie pracy. Wystarczy parę złotych i wykorzystanie kilku odpowiednich programów na myjni bezdotykowej. Ponadto ochroni lakier przed drobnymi rysami, wynikającymi z codziennej eksploatacji, a procesy utleniania karoserii zostaną mocno ograniczone. Jak pewnie się domyślasz, o auto wciąż jednak trzeba dbać, nawet po nałożeniu ceramiki na lakier.

Powłoka ceramiczna – jak dbać? Podstawowe zasady pielęgnacji ceramiki lakieru

Zastanawiasz się, jak wygląda wspomniana pielęgnacja? Oczywiście nie chodzi o to, abyś codziennie odwiedzał myjnie, w końcu wtedy aplikacja powłoki mijałaby się z celem. Pamiętaj jednak żeby w miarę możliwości stosować się do kilku podstawowych zasad:

  1. Nie korzystaj z myjni automatycznych oraz z niesprawdzonych, nieprofesjonalnych myjni samochodowych (zobacz tutaj, jak myć auto po ceramice).
  2. Nie myj auta szczotką na myjni bezdotykowej (na szczotce znajduje się brud i piasek).
  3. Nie wycieraj auta po myciu bezdotykowym ręcznikiem, ściągaczką, irchą ani innymi akcesoriami.
  4. Usuwaj na bieżąco owady i ptasie odchody (np. po dłuższej trasie).
  5. Usuwaj na bieżąco mocne zabrudzenia, resztki asfaltu z pasów bocznych karoserii.
  6. Raz na kilka miesięcy odwiedź profesjonalną myjnię samochodową (najlepiej studio detailingowe, w którym aplikowano powłokę ceramiczną) na specjalne mycie detailingowe.
  7. Pamiętaj o regularnych przeglądach powłoki ceramicznej zgodnie z zaleceniami producenta, np. 4nano (w przypadku, gdy na aplikację powłoki ceramicznej zgłosisz się do naszego certyfikowanego studia, dostaniesz nie tylko certyfikat na powłokę, ale również poradnik, jak o nią dbać i informacje, kiedy wykonać przegląd – reszta zależy od ciebie).

Koniecznie zapoznaj się też z artykułem, który omawia 5 mitów dotyczących powłoki ceramicznej.

Czemu powłoka ceramiczna wymaga okresowych przeglądów?

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy ostatnim punkcie. Przynajmniej raz w roku, a zazwyczaj częściej, twój samochód wymaga okresowego przeglądu. Nie inaczej jest w przypadku powłoki ceramicznej. Ceramika lakieru powoduje, że auto brudzi się mniej, nie sprawi natomiast, że nie będzie brudzić się wcale. Zanieczyszczenia na powierzchni powłoki, zazwyczaj niewidoczne na pierwszy rzut oka, będą powodować powolne zanikanie zalet ceramiki na auto. Część klientów myśli wtedy, że powłoka nie działa, podczas gdy w rzeczywistości jej właściwości są blokowane przez film brudu. Nie przejmuj się, jest na to bardzo proste rozwiązanie. Raz na 3-6 miesięcy odwiedzić studio detailingowe na zabieg mycia ręcznego, który pozwoli przywrócić wszystkie właściwości ceramiki lakieru. Zaufaj nam, twój samochód znów będzie wyglądał jak w dniu aplikacji.

Pielęgnacja karoserii, ceramiki na auto – konsekwencje zaniedbania

A co jeśli zapomnisz o części z wymienionych powyżej podstawowych zasad pielęgnacji? Tutaj nie ma reguły. Ważne jednak, żebyś szczerze przedstawił sytuacje profesjonaliście, który zajmuje się twoim samochodem. Tylko wtedy będzie mógł odpowiednio ocenić stan powłoki ceramicznej. W zależności od stopnia eksploatacji zabezpieczenie może być w dobrej kondycji, ale też zdarza się, że powłoka ceramiczna jest mocno naruszona. Właśnie dlatego tak bardzo polecamy regularne przeglądy.

Na koniec mamy dla Ciebie ciekawostkę: w żargonie detailingowym istnieje dobrze znane pojęcie „odetkania” lub „odblokowania” powłoki ceramicznej, które polega na szeregu zabiegów mających na celu przywrócenie jej stanu do tego, który widziałeś tuż po aplikacji. Czasami może zająć to godzinę, czasem dwie, a czasem auto jest tak zaniedbane, że może być to wręcz niemożliwe. Szczerze mówiąc, wiele tutaj zależy właśnie od ciebie.

Co jest więc najlepszym sposobem na „odetkanie” powłoki dla klienta indywidualnego? Po prostu bieżąca pielęgnacja. Może to zabrzmi śmiesznie, ale najczęściej wystarczy 5 złotych i użycie kilku odpowiednich programów na myjni bezdotykowej po dłuższej trasie lub gdy auto jest po mocno zabrudzone. Takie podejście nie tylko pozwoli ci cieszyć się zaletami powłoki ceramicznej, ale również znacznie ułatwi późniejsze mycie ręczne w studio car detailingu. Mowa oczywiście o trudniejszym brudzie, którego nie zmyjesz samą lancą z wodą. W takim wypadku będzie trzeba użyć specjalnej rękawicy z szamponem lub bardziej agresywnego środka.