W internecie krąży wiele mitów na temat powłok ceramicznych. Często są napędzane przez studia detailingowe, a czasem nawet przez samych producentów lub dystrybutorów tych produktów. Takie podejście niestety negatywnie odbija się na opiniach dotyczących nie tylko samych powłok, ale również usług car detailingu. Stwierdzenia pokroju „tytanowa zbroja”, „ochronny pancerz” itp. jasno informują klienta o jednym: powłoka ceramiczna zabezpieczy mój samochód praktycznie przed każdym uszkodzeniem. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dziś postaram się obalić kilka mitów dotyczących ceramiki na auto.

1. Powłoka ceramiczna chroni lakier samochodowy przed wszystkimi zarysowaniami

Ten punkt mocno nawiązuje do wstępu artykułu. Ceramika na auto rzeczywiście chroni karoserię przed rysami, ale tylko tymi w skali mikro. Zazwyczaj powstają one podczas bieżącej pielęgnacji samochodu i są niewidoczne na pierwszy rzut oka (bez odpowiedniego oświetlenia). Ich nagromadzenie w dłuższym czasie negatywnie wpływa na ogólny wygląd karoserii samochodowej. Powłoka ceramiczna nie zabezpieczy jednak lakieru przed mocniejszymi rysami, otarciami, a nawet niskiej jakości szczotkami szorującymi po samochodzie. Dlatego właśnie jedną z podstawowych zasad pielęgnacji ceramiki na auto jest zakaz korzystania z myjni automatycznych, które po prostu niszczą lakier/powłokę ceramiczną. A jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, koniecznie sprawdź nasz artykuł, jak dbać o powłokę ceramiczną.

2. Twardość powłoki ceramicznej wyrażona jest w skali MOHSa

Tutaj płynnie przejdę do punktu drugiego, czyli do twardości powłok ceramicznych. Ten temat poruszany jest od wielu lat, jednak wciąż spotykam się z informacjami, że twardość powłok ceramicznych wyrażona jest w skali MOHSa i wynosi 9H (poniżej przykład sprzed paru tygodni, który ma na celu jedynie pokazanie, że takie zjawisko wciąż istnieje).

Taką twardość osiąga np. szkło hartowane, które jest tak twarde, że da się je zarysować jedynie ostrzem diamentowym. Niestraszne mu natomiast uszkodzenia od kluczy, monet, czy krzaków. Tymczasem ceramika na auto rzeczywiście osiąga twardość 9H, a nawet i 10H, ale w skali ołówkowej, czyli w zupełnie innej mierze. Każde mocniejsze zarysowanie, czy chociażby wspomniane wcześniej szczotki na myjkach automatycznych, zarysują powłokę, a nawet lakier samochodowy.

Więcej informacji o twardości powłok ceramicznych znajdziesz tutaj.

Mit o twardości powłok ceramicznych

Zawsze, gdy poruszam ten temat, do głowy przychodzi mi historia telefonu od pewnej klientki, która zapytała, czy posiadamy powłokę 9H, ponieważ pewne studio auto detailingu zaoferowało jej tego typu zabezpieczenie, co wzbudziło nasze wątpliwości. Zamiast więc nachalnie reklamować nasz produkt, zapytaliśmy, jaki efekt chciałaby osiągnąć. Odpowiedź brzmiała: „zabezpieczenie przed zarysowaniami [jak później dopytaliśmy, nawet tymi od krzaków] i odpryskami kamieni” – tak właśnie przedstawiono jej działanie powłoki ceramicznej. Oczywiście sprostowaliśmy i uświadomiliśmy potencjalną klientkę, że jeśli takiego efektu oczekuje, to najzwyczajniej w świecie się zawiedzie, a rozwiązaniem, którego szuka jest folia ochronna PPF.

3. Dzięki ceramice na auto nie trzeba myć samochodu

Marzy ci się wiecznie czysty samochód? Bez mycia, bez wizyt na myjni bezdotykowej, bez jakichkolwiek działań? Mam złą wiadomość – produktu, który dawałby taki efekt, jeszcze nie wymyślono. Dzięki powłoce ceramicznej umyjesz samochód znacznie szybciej i taniej (wystarczą dwa programy na myjni bezdotykowej), ale wciąż będziesz musiał/a go czyścić. Niestety, powtarzamy to wielokrotnie: ceramika na lakierze nie jest rozwiązaniem samoobsługowym. Istnieje nawet pewne powiedzenie, dość znanego producenta powłok ceramicznych: „Jak dbasz, tak masz” 😉

4. Efekt hydrofobowy jest tym samym co trwałość powłoki ceramicznej

Myślisz, że brak efektu hydrofobowego oznacza, że powłoki ceramicznej nie ma na lakierze? Nic bardziej mylnego. Warto dokładniej przyjrzeć się strukturze samego produktu. Postaram się pokazać to w uproszczeniu. Podstawowy łańcuch, który opowiada za większość funkcji ceramiki na auto, składa się z naprzemiennie ułożonych atomów tlenu i krzemu. Każdy atom krzemu posiada jeszcze dwa wiązania z tzw. podstawnikami. Zazwyczaj jeden z nich odpowiada za połączenie z substancją wiążącą/lakierem, a drugi np. za efekt hydrofobowy (zerknij na grupy -CH₃ pokazane na rysunku poniżej).

W powłokach ceramicznych 4nano poszliśmy o krok dalej i dodaliśmy do naszych produktów silnie hydrofobowe związki fluoru. Jak zapewne się domyślasz, one również układają się na górze powierzchni ceramiki na lakier. Właśnie z tego powodu efekt hydrofobowy zanika najszybciej, co jednocześnie wcale nie oznacza, że powłoki ceramicznej nie ma już na lakierze. Po prostu, zarówno grupy -CH₃ jak i związki fluoru są najbardziej narażone na czynniki zewnętrzne. Co ciekawe wystarczy kilka myć produktem 4nano Scrub Alkaline, aby kompletnie zabić efekt hydrofobowy, podczas gdy sama ceramika wciąż będzie na powierzchni lakieru. A czy można go przywrócić? Szybko przejdź do kolejnego punktu, aby otrzymać odpowiedź.

Efekt hydrofobowy powłoki ceramicznej pokazany chemicznie

5. Powłoka ceramiczna działa sama, bez konserwacji

Bardzo rzadko spotykany, ale wciąż istniejący mit dotyczący powłok ceramicznych. Masz kilkuletnią powłokę ceramiczną i myślisz, że przez ten okres wszystko będzie działać bez okresowych przeglądów? Niestety, nie do końca. Po pierwsze myjnia bezdotykowa nigdy nie zastąpi profesjonalnego mycia ręcznego. Jakbyś się nie starał/a, część zabrudzeń pozostanie na lakierze. Co jakiś czas warto więc odwiedzić studio auto detailingu, aby je usunąć. Po drugie, wspomniany wcześniej efekt hydrofobowy zanika najszybciej, ale można go odświeżyć/podbić, np. na okresowym przeglądzie.

Powłoki ceramiczne – opinie

Wszystkie wymienione mity mocno wpływają na opinie o powłokach ceramicznych. W branży nie brakuje firm, które lubią „przewartościować” produkt/usługę, aby w prosty sposób zachęcić klienta do zakupu. Takie działania zazwyczaj przekładają się na niezadowolenie klienta i negatywne opinie o powłokach ceramicznych. W opozycji stoją oczywiście klienci świadomi. Ci, którzy zostali poinformowani o realnych zaletach ceramiki na lakier oraz o tym, jak odpowiednio ją pielęgnować, aby cieszyć się efektem jak najdłużej.

Tutaj mała wskazówka. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego studia auto detailingu/producenta powłok ceramicznych, skontaktuj się z kilkoma różnymi firmami. Bez problemu powinieneś zorientować się, które z nich nie do końca wiedzą, o czym mówią, a które oferują sprawdzony produkt o deklarowanym działaniu.