Powłoka ceramiczna to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań, które ma zwiększyć wytrzymałość lakieru samochodowego, nadać mu wyjątkowy efekt wizualny oraz ułatwić jego codzienną pielęgnację. Wbrew ogólnym opiniom sama aplikacja powłoki ceramicznej jest stosunkowo prosta i wielu entuzjastów auto detailingu potrafi przeprowadzić ją samodzielnie. Czy warto więc inwestować pieniądze w firmę zewnętrzną, która nałoży ci powłokę ceramiczną na auto? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jak nakładać ceramikę na auto? Zabezpieczenie lakieru samochodowego krok po kroku

Na początku należy zaznaczyć, że proces aplikacji ceramiki samochodowej zaczyna się o wiele wcześniej, czyli już na etapie przygotowania powierzchni.

Po pierwsze, musi być ona bardzo dokładnie wyczyszczona. Dobrze przygotowany lakier jest wolny od smoły, luźnego brudu, zanieczyszczeń pochodzenia metalicznego, suchy oraz kompletnie wyjałowiony z innych zabezpieczeń typu woski, czy zabezpieczenia fabryczne. Jest to niezwykle ważne, ponieważ powłoka ceramiczna tworzy wiązanie bezpośrednio z lakierem. Jeśli więc jakiś zanieczyszczenie znajdzie się pomiędzy nimi, produkt nie przylegnie odpowiednio do powierzchni.

Po drugie, lakier powinien zostać poddany renowacji przed nakładaniem ceramiki na samochód. W większości przypadków dotyczy to nie tylko pojazdów używanych, ale również tych prosto z salonu. Co prawda rysy nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, jednak przy odpowiednio padającym świetle na pewno bez problemu je zauważysz.

Jak widzisz nakładanie powłoki ceramicznej to proces, który wiąże się z wieloma innymi czynnościami, o których często się po prostu nie mówi. Sama aplikacja ceramiki na samochód to końcowy etap. Jak się do niego zabrać?

Nakładanie ceramiki na samochód – jak nakładać powłokę ceramiczną?

Jak nakładać ceramikę na auto? Na początku energicznie wstrząśnij butelką. Nanieś kilkanaście, kilkadziesiąt kropel na specjalny aplikator lub płatek kosmetyczny i rozprowadź produkt na wyznaczonym w instrukcji obszarze, tworząc szczelną warstwę. Pozostaw na zalecany przez producenta okres czasu (składniki chemiczne powłoki ceramicznej, pod wpływem wilgoci znajdującej się w powietrzu, ulegają procesowi sol-gel), a następnie zbierz nadmiar produktu za pomocą szmatek z mikrofibry. I tak element po elemencie.

Jak widzisz, nakładanie ceramiki wydaje się być dość proste. Dlaczego więc tak wiele osób decyduje się zlecić aplikację powłoki ceramicznej profesjonalistom, zamiast zrobić to samemu? Powodów jest kilka.

Polerowanie samochodu – obowiązkowy proces przed nałożeniem powłoki ceramicznej

Pierwszym z nich jest wspomniana korekta lakieru. Nasz specjalista Aleksander Peć, tłumaczy, dlaczego ten punkt jest tak istotny:

Polerowanie lakieru to proces wymagający odpowiedniego sprzętu, umiejętności i doświadczenia, aby doprowadzić powierzchnię karoserii do perfekcyjnego stanu. Dobrze wykonana renowacja zajmuje kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin pracy. Jeśli sądzisz, że proces ten można pominąć, to jesteś w dużym błędzie. Jedną z zalet powłok ceramicznych jest ich szklistość. Jeżeli zaaplikujemy ceramikę na nieprzygotowany lakier, to wszystkie rysy zostaną uwydatnione. Zamiast efektu wow, zobaczysz niedoskonałości powierzchni.

Odpowiednie warunki do aplikacji ceramiki samochodowej

Drugim powodem, dla którego nie zaleca się samodzielnej aplikacji powłoki ceramicznej, są warunki, które muszą zostać spełnione. Marzy ci się nakładanie powłoki ceramicznej na dworze? Mamy złą wiadomość, istnieje spore ryzyko, że proces ten się nie powiedzie. Praktycznie w przypadku każdej ceramiki lakieru istnieją ściśle określone warunki aplikacji. Ważna jest temperatura, która zazwyczaj powinna mieścić się w przedziale około 15-30 stopni Celsjusza. Ponadto wilgotność musi wynosić mniej więcej od 30 do 80%. Oczywiście, chyba nie musimy wspominać, ze jakiekolwiek substancje jak woda, śnieg, brud czy pył nie mogą dostać się na lakier podczas nakładania powłoki ceramicznej.

To jednak nie wszystko. Po skończonej aplikacji samochód powinien zostać w garażu przez minimum 12 godzin w celu zapewnienia jak najlepszych warunków wiązania.

Car detailing studio

Nakładanie powłoki ceramicznej a doświadczenie

Ostatni powód to istotne w każdej branży doświadczenie. Od razu do głowy przychodzą nam słowa naszego partnera ze Szczecina – Mariusza. Kiedyś zapytaliśmy go, czy ma jakiekolwiek pytania odnośnie samego nakładania powłoki ceramicznej. Mariusz uśmiechnął się i odpowiedział: Kilka lat temu, gdy zaczynałem, pytania się pojawiały, teraz proces aplikacji jest mi tak dobrze znany, że nie mam żadnych. Ceramika samochodowa to nic innego niż zbiór dość skomplikowanych związków chemicznych, które należy odpowiednio rozprowadzić na zabezpieczanej powierzchni. Każdy, nawet niewielki błąd może spowodować, że powłoka nieodpowiednio zareaguje na lakierze. Przy pierwszych próbach może to spowodować pewne komplikacje, jednak z biegiem czasu oraz zdobywanym doświadczeniem, takie sytuacje po prostu nie będą się już pojawiać.

Nakładanie powłoki ceramicznej

Jakość i trwałość powłoki ceramicznej

Bardzo ważną rzeczą jest także rodzaj aplikowanego produktu. Na rynku istnieje rozróżnienie pomiędzy powłokami ogólnodostępnymi oraz certyfikowanymi. Te pierwsze przeznaczone są dla entuzjastów, którzy lubią samodzielnie zadbać o wygląd swojego samochodu. Natomiast certyfikowane produkty skierowane są do profesjonalistów, którzy nakładają powłoki ceramiczne swoim klientom na co dzień. W przypadku marki 4nano produktami ogólnodostępnymi są powłoki jednoskładnikowe, które zabezpieczają lakier samochodowy do dwóch lat. Produkty certyfikowane składają się z dwóch warstw, wymagają przejścia odpowiedniego szkolenia i stanowią ochronę lakieru nawet do pięciu lat.

Aplikacja powłoki ceramicznej – podsumowanie

Jak widzisz aplikacja powłoki ceramicznej to nie tak proste zadanie, jakby się wydawało. Czy warto więc abyś robił to na własną rękę? To zależy. Jeśli jesteś entuzjastą, znasz się na polerowaniu samochodu oraz masz miejsce, w którym możesz przeprowadzić cały proces nakładania powłoki ceramicznej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś po prostu to zrobił. Jeśli jednak jesteś klientem indywidualnym, który nie zna się na auto detailingu zostaw to profesjonalistom. Oczywiście cena będzie wyższa, jednak zaoszczędzisz na czasie, a proces zostanie wykonany z zachowaniem najwyższych standardów jakości, dzięki czemu ty będziesz mógł cieszyć się pięknym i czystym samochodem przez długie lata.