Powłoki ceramiczne 4nano

Powłoki 4nano

powłoki ceramiczne – wszystko, co chciałbyś wiedzieć

 

Powłoki ceramiczne marki 4nano są obecne na rynku od wielu lat i chronią auta tysięcy zadowolonych Klientów zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Wprowadziliśmy je jako pierwsza firma w Polsce i od początku kierował nami jeden cel – mają po prostu działać i ułatwiać Wam życie. Gama powłok ceramicznych 4nano jest bardzo szeroka i pozwala na wybór tej idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie powłok ceramicznych. Jeśli nadal chcesz o coś spytać zapraszamy do kontaktu.

Czy powłoka chroni lakier przed rysami?

Tak, jednak nie jest to ceramiczny pancerz lub zbroja chroniąca przed zarysowaniami od gwoździ czy ostrych krzaków. Powłoka uchroni nas przed powstawaniem drobnych rys podczas poprawnego mycia czy też osuszania samochodu, a głównym jej zadaniem jest ograniczenie przywierania brudu oraz zapewnienie wysokiego połysku i szklistości.

Czy powłokę trzeba myć?

Tak, pomimo że powłoka mocno ogranicza przyklejanie się brudu do lakieru, ten dalej będzie się brudził, lecz w dużo mniejszym stopniu. Zabezpieczony lakier będzie łatwy do umycia, a sam proces zajmie zdecydowanie mniej czasu. Do mycia potrzebny będzie tylko szampon o neutralnym pH oraz delikatna rękawica z owczej wełny lub mikrofibry. Mycie ręczne będzie wymagane znacznie rzadziej, a do utrzymania nienagannego wyglądu wystarczy nam mycie bezdotykowe.

Czy powłoka ceramiczna wpływa na fabryczną gwarancję na lakier?

Nie. Powłoki wiążą się na wierzchniej warstwie lakieru nie ingerując w głąb jego struktury, posiadają właściwości samooczyszczania, utwardzają powierzchnię, podbijają szklistość oraz głębię koloru. W wielu przypadkach, posiadają właściwości antykorozyjne, tym samym zabezpieczają i wzmacniają powierzchnię lakierniczą.

Kiedy najlepiej zaaplikować powłokę ceramiczną?

Zaraz po odebraniu samochodu z salonu. Powłoka ceramiczna zapewni lakierowi doskonałą ochronę zachowując jego fabryczny wygląd przez długie lata. Zaoszczędzi nam to również kosztów związanych z korektą lakieru auta używanego, jak również czasu spędzonego nad przygotowaniem powierzchni do zabezpieczenia.

Czy powłokę trzeba odświeżać lub regenerować?

Nie. Dobra powłoka ceramiczna powinna działać przez deklarowany okres czasu bez potrzeby dokładania kolejnych warstw. Zaleca się okresowe przeglądy gwarancyjne (w naszych Studiach polegają one tylko na profesjonalnym detailingowym myciu) w celu oceny stanu powłoki oraz ewentualnemu odświeżeniu tylko i wyłącznie warstwy hydrofobowej.

Czy efekt hydrofobowy to to samo co trwałość powłoki?

Absolutnie nie. Efekt hydrofobowy to miły dla oka dodatek oraz pomoc przy osuszaniu lakieru. Dobra powłoka ceramiczna będzie spełniać swoją funkcję przez deklarowany okres czasu nie perląc wody. Związki hydrofobowe można odświeżać w bardzo szybki i prosty sposób, gdyż znajdują się one na wierzchu powłoki. W naszych Studiach ten zabieg jest najczęściej zawarty w cenie co półrocznych myć, które są jednocześnie przeglądami gwarancyjnymi.

Czy o powłokę trzeba dbać?

Tak, choć cały proces ogranicza się do regularnego mycia delikatnymi detergentami oraz okresowych przeglądów. We własnym zakresie należy pamiętać o usuwaniu owadów czy ptasich odchodów. Te nie usunięte na czas mogą powodować plamy lub nawet wżery w powłoce/lakierze.

Jak poznać czy powłoka ceramiczna nadal działa?

Najprostszym sposobem jest inspekcja lakieru po zwykłym myciu pod kątem przywartego brudu/smoły/nalotów. Dopuszczalne są jedynie pojedyncze punkty/zabrudzenia. Jeżeli natomiast naloty pojawiają się w dużej ilości należy udać się do punktu aplikacji na przegląd.

Jak traktować twardość powłoki?

Twardość powłok ceramicznych wyrażana jest w 10 stopniowej skali ołówkowej w jednostkach H. Nie należy jednak mylić tej skali ze skalą MOHS. Powłoka wiążąc się z lakierem po części staje się jego częścią modyfikując go, jak również sama przejmuje część jego właściwości, w tym właśnie twardość. Im więc bardziej miękki będzie lakier, tym niższa będzie twardość samej powłoki.

Co to jest powłoka hydrofobowa?

Jest to powłoka, której głównym zadaniem jest perlenie/zrzucanie wody z powłoki lakierniczej, innymi słowy powłoka ta ma nadać powierzchni właściwości hydrofobowych. Jak już wspominaliśmy, efekt ten ma cieszyć oko jak również ułatwiać osuszanie powierzchni.

Czy mogę myć auto na myjniach bezdotykowych?

Jak najbardziej – jest to nawet wskazane. Powłoka ceramiczna znacznie ułatwia mycie samochodu, korzystanie z myjni bezdotykowych jest wtedy szybkie, tanie i proste. W zależności od potrzeb zalecamy płukanie ostatnim programem lub uprzednio mycie mikroproszkiem jeżeli lakier jest mocno zabrudzony. Zachęcamy do korzystania z takich myjni raz na 1-2 tygodnie. Kategorycznie odradzamy korzystanie z dostępnych tam szczotek do felg/lakieru.

Czy mogę korzystać z myjni szczotkowych?

Absolutnie nie. Bez względu na to jaki materiał został użyty do stworzenia szczot myjących, jest to proces, który definitywnie będzie rysował i uszkadzał lakier oraz powłokę. Wżarty w szczoty brud oraz stała siła docisku będą systematycznie degradować wygląd powierzchni. Negatywne skutki myjni szczotkowej będą widoczne już po pierwszym użyciu.

Jak długo trwa aplikacja powłoki ceramicznej?

Sama aplikacja powłoki nie jest procesem bardzo czasochłonnym i zazwyczaj trwa jeden dzień. Natomiast  przygotowanie lakieru do aplikacji powłoki, jego odświeżenie czy korekta, a nawet dokładne mycie nowego samochodu w celu zapewnienia odpowiedniego i trwałego wiązania może zająć nawet kilka dni.

Czy można zaaplikować powłokę ceramiczną na używane auto?

Tak. Każdy lakier można zabezpieczyć powłoką ceramiczną, choć do uzyskania efektów wizualnych zbliżonych do samochodu nowego w większości przypadków wymagana będzie korekta lakieru w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów wizualnych. W skrajnych przypadkach lakier może nie nadawać się do korekty ze względu na stopień zniszczenia.

Czy powłoka uwydatnia rysy?

Nie. Powłoka ze względu na swoją grubość (liczoną w mikrometrach) nie jest w stanie w jakikolwiek sposób uwydatnić lub podkreślić zarysowań na powierzchni. Mit ten powstał najprawdopodobniej dlatego, iż przed zabezpieczeniem lakieru powłoką jest on bardzo dokładnie oczyszczany, tym samym wymyte zostają wszelkie związki wypełniające ubytki, takie jak woski koloryzujące czy wypełniacze w niektórych pastach polerskich, odkrywając wszelkie niedoskonałości, które wcześniej były po prostu “ukryte”.