Jak pozyskiwać klientów dla studia auto detailingu? Podpowiada ChatGPT

Piotrek 4nano

Piotr Szczygieł

Współwłaściciel marki 4nano. Odpowiada m.in. za kwestie marketingowe i sprzedażowe oraz treści na naszym blogu.

Dada dodania:  23 luty 2023

ChatGPT podpowiada jak pozyskiwać klientów dla studia auto detailingu

ChatGPT podpowiada jak pozyskiwać klientów dla studia auto detailingu

Prowadzisz studio auto detailingu i zastanawiasz się, w jaki sposób zwiększyć sprzedaż swoich usług? Postanowiliśmy to sprawdzić w dość niekonwencjonalny i nowoczesny sposób! Zapytaliśmy o to popularny Chat GPT. Odpowiedź (przynajmniej dla nas) nie była zaskoczeniem i w 100% się z nią zgadzamy. Obok/poniżej możesz zobaczyć zrzut ekranu prezentujący odpowiedzi sztucznej inteligencji. Chcesz wiedzieć co my o nich myślimy? Czytaj dalej.

ChatGPT podpowiada jak pozyskiwać klientów dla studia auto detailingu

1. Edukuj klientów

Wielokrotnie na naszym blogu pisaliśmy, jak ważna jest edukacja klientów w zakresie korzyści, jakie daje aplikacja powłoki ceramicznej. Wiele osób tak naprawdę nie wie, czym jest ceramika samochodowa, co różni ją od wosku lub folii PPF, a także jak wygląda proces jej nakładania – odpowiadając na te pytania automatycznie pokażesz klientowi, że ma do czynienia z profesjonalistą. Dodatkowo treści edukacyjne są świetnym pomysłem na ciekawy content, którego nie ma na rynku zbyt wiele.

2. Zaoferuj usługi dopasowane do potrzeb klientów

Prawdziwego profesjonalistę można poznać po tym, że dobiera usługę do potrzeb klienta, a nie sprzedaje usługę, którą chce klient. Jak się do tego zabrać? Przed ustaleniem zakresu prac, zadaj klientowi kilka pytań, aby wybadać, czego tak naprawdę potrzebuje – w większości przypadków nie będzie to tożsame z tym, co na początku mówił, bo… on się na tym nie zna, a Ty tak.

W praktyce dla wielu klientów 3- lub 5-letnia powłoka ceramiczna wcale nie jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Ktoś, kto chce zabezpieczyć samochód tylko na okres zimowy, powinien zdecydować się na wosk lub roczną ceramikę. Najważniejsza jest ochrona nowego auta przed większymi zarysowaniami i odpryskami od kamyków? Zaproponuj folię PDF. Przykłady można tutaj mnożyć. Najważniejsze, aby dobrze określić, czego Twój klient tak naprawdę potrzebuje.

3. Wykorzystaj marketing

Przechodzimy do naszego ulubionego punktu, czyli marketingu, za którym kryje się olbrzymi potencjał, który bardzo rzadko jest wykorzystywany. Strona internetowa, media społecznościowe, czy wszelkiego rodzaju działania reklamowe to obecnie must have każdego biznesu. Dotyczy to w szczególności studiów auto detailingu, które nie posiadają handlowców jeżdżących po klientach i przekonujących do współpracy. W ich wypadku dobrze zaplanowane akcje promocyjne mogą zwiększyć zainteresowanie usługami i tym samym, doprowadzić do zwiększenia sprzedaży.

Działań marketingowych, które można wykorzystać, jest mnóstwo: wspomniana strona internetowa i media społecznościowe, płatne reklamy Google i Facebook ADS, czy nawet kanał na YouTube lub blog. To jednak tak obszerny temat, że stworzymy o nim osobny wpis.

Na ten moment możemy polecić wam kilka naszych artykułów związanych z tą tematyką:

4. Wyróżnij się na rynku

Robisz to, co inni i tak samo, jak inni? Nie licz na ponadprzeciętne rezultaty. Zastanów się, w jaki sposób możesz być o krok przed konkurencją. Co ważne, często nie chodzi tutaj o szukanie innowacyjnych produktów czy usług – w końcu zakres oferowanych prac studiów detailingowych jest bardzo zbliżony. Poszukaj przewagi w obszarach, w których Twoja konkurencja nie działa lub działa słabo. Poniżej kilka przykładów;

  • publikacja w social mediach treści, które będą wyjaśniać, na czym polega dana usługa, jak jest realizowana i, co najważniejsze, jakie korzyści odniesie z niej klient – sprowadza się to w głównej mierze do edukacji, o której pisaliśmy wcześniej, ponieważ nie musi być ona realizowana wyłącznie bezpośrednio, można w ten sposób zainteresować swoich odbiorców poprzez social media, stronę internetową;
  • stworzenie strony internetowej z listą usług i ich cennikiem, włączanie płatnych kampanii reklamowych, np. w Facebook ADS, stworzenie wizytówki w Google’u – to podstawowe działania internetowe, które rzadko są wykorzystywane przez studia autodetailingu, a więc są sposobem na wyróżnienie się wśród konkurencji i dotarcie do nowych klientów;
  • obsługa klienta – zaoferuj samochód zastępczy, stwórz program lojalnościowy, przypomnij o przeglądzie – pokaż, że zależy Ci na kliencie, a nie tylko na „odbębnieniu” usługi.

PS. Tutaj mała wskazówka: najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebują Twoi klienci, jest zapytanie ich o to! Przeprowadź ankietę wśród osób, które już Cię odwiedzają lub mogłyby zawitać do Twojego studia – w końcu to oni wiedzą najlepiej, czego oczekują, a co stanowi dla nich barierę, która sprawia, że nie korzystają z usług autodetailingu.

5. Stwórz sieć partnerów

Ostatni punkt jest mocno powiązany z często wykorzystywanymi w studiach autodetailingu rekomendacjami. I tutaj sprawa jest prosta – zazwyczaj detailerzy proszą o polecenia swoich klientów.

ChatGPT sugeruje, aby pójść o krok dalej i poprosić o rekomendacje wśród partnerów, którzy są w jakiś sposób powiązani z naszym biznesem. W końcu klienci warsztatów czy salonów samochodowych to także nasi potencjalni klienci. Warto pomyśleć o takiej współpracy oraz preferowanym modelu – może się ona odbywać na zasadach barterowych lub w ramach marży od sprzedanych usług.

Nasza opinia na temat podpowiedzi ChatGPT

Podsumowując, naszym zdaniem chatGPT podał bardzo dobre sugestie, które mogą pomóc w sprzedaży powłok ceramicznych w Twoim studio autodetailingu. W czasach, gdy wielu detailerów szuka magicznych rozwiązań, takich jak elastomery, grafen, folia nakładana natryskowo, warto skupić się na sprawdzonych, długoterminowych rozwiązaniach. I właśnie takie przedstawił nam AI, z którym się 100% zgadzamy.