Jak to jest naprawdę z trwałością powłok i czy rzeczywiście powłoka ceramiczna wytrzyma na aucie kilka lat.

Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam nieco temat trwałości powłok ceramicznych, ponieważ jest to chyba jedno z najczęściej branych pod uwagę kryteriów przy wyborze zabezpieczenia lakieru. Przeglądając rynkowe oferty (a ostatnimi czasy naprawdę jest w czym wybierać) możemy zdecydować się na powłokę, która będzie chronić lakier na naszym samochodzie oraz zdecydowanie ułatwiać jego mycie przez okres od jednego roku do niemal dekady. Wybór pozornie wydaje się więc prosty – znaleźć powłokę, która spełni nasze wymogi pod kątem trwałości oraz wykonawcę który wykona usługę w przystępnej dla nas cenie. W tym właśnie miejscu pojawia się jednak pewien problem – dlaczego 5 letnia powłoka X w jednym miejscu kosztuje 2000 zł, a w innym również 5 letnia powłoka Y kosztuje raz lub niemalże dwa razy tyle? Tutaj warto wrócić do początku i przybliżyć nieco szczegółów odnośnie powłok i ich deklarowanej trwałości.

Powłoka ceramiczna to wysoko rozwinięty polimer przechodzący przez pełen proces „sol-gel” (czyli mówiąc prościej przejście z postaci płynnej w postać stałą). Wiążąc się z i na lakierze, a tym samym wypełniając niedoskonałości powierzchni lakierowanej (pory lakieru a nie rysy), tworzy stosunkowo grubą, trwałą, twardą, szklistą, szczelną i odporną warstwę twardszej niż sam lakier powłoki, która chroni, zabezpiecza (np. przed przywieraniem brudu czy korozją) i utwardza powierzchnię, na którą został zaaplikowany. Wszystko ma jednak swoje ograniczenia. Po pierwsze, powłoka musi pracować razem z lakierem pod wpływem zmian temperatury (karoseria pracuje), musi wytrzymywać cykliczne zmiany powierzchni przez długie lata, tak aby nie nabawić się mikropęknieć. Nieodpowiednio dobrana powłoka nie nadąży za rozciągliwością powierzchni i się rozszczelni, powodując dostawanie się brudu w mikroszczeliny, co siłą rzeczy doprowadzi do zaburzenia głównej funkcjonalności powłoki, czyli łatwego mycia.

Po drugie, powłoka nie może być zbyt gruba. Nadmierne warstwowanie powłok będzie przyczyniać się tylko i wyłącznie do szybszej utraty ich właściwości. Więcej warstw wcale nie oznacza większej ochrony/trwałości… a śmiemy twierdzić, że jest wprost przeciwnie. Cykliczne nadbudowywanie kolejnych warstw, w szczególności powłok twardych, będzie stopniowo prowadzić do pogarszenia właściwości powłoki, a nie jej odbudowy.

Po trzecie, powłoka musi być funkcjonalna. Sama twardość nie zapewni nam należytej ochrony. Owszem lakier będzie bardziej odporny na drobne zarysowania, ale sama powłoka będzie uboga we właściwości samooczyszczania, specyficzny wygląd czy też właściwości hydrofobowe.

Zatem jak więc wybrać odpowiednią powłokę?

Przede wszystkim zapoznajmy się dokładnie jak producent określa trwałość. Nie tylko po czasie deklarowanym, ale również jakie warunki należy spełnić, aby „dotrwać” do deklarowanej trwałości. Niestety bardzo często zdarza się, że aby np. 5 letnia powłoka była powłoką 5 letnią, będziecie zmuszeni co roku przyjechać samochodem na obowiązkowy przegląd, polegający na dogłębnym oczyszczeniu lakieru oraz ponownej aplikacji powłoki. I tutaj pojawia się problem ponieważ będzie was to kosztować czas i kolejne niemałe pieniądze. Średnio koszt takiego zabiegu to 800 zł i więcej, tak więc mnożąc to przez pozostałe 4 lata “deklarowanej” trwałości, finalnie za powłokę zapłacimy nie 2 a ponad 5 tyś. zł! Nie licząc oczywiście straconego czasu. Tego typu usługa aby była wykonana rzetelnie, to skrajnie min. 1 dzień roboczy. Kolejną rzeczą będzie fakt, jak dowiedzieliście się kilka linijek wcześniej, że nakładanie kolejnych warstw powłoki może odbić się negatywnie na jej funkcjonalności, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do przebarwień, które będą wymagać mechanicznej ingerencji w lakier. Warto wspomnieć, że polerowanie mocno nadbudowanej powłoki ceramicznej, w szczególności twardej, to nie łatwe, a i często dość ryzykowne zadanie.

Nie oceniajcie również stanu powłoki po właściwościach odprowadzania wody (kropelkowaniu). Efekt hydrofobowy, mimo że bardzo cieszy oko, nie jest wyznacznikiem tego czy powłoka dalej działa czy też nie. Kropelki poza tym, że wyglądają fajnie, pełnią jedną ważną funkcję (i nie, wbrew powszechnej opinii nie nie jest to wcale oczyszczanie lakieru ) – ułatwiają osuszanie. Właściwości łatwego czyszczenia posiada warstwa właściwa powłoki, zaś za efekt hydrofobowy odpowiadają związki dość wrażliwe znajdujące się na samym wierzchu powłoki właściwej, które zarówno łatwo uszkodzić  jak i w parę chwil odbudować bez potrzeby reaplikacji powłoki.

Każda powłoka, no może poza tą roczną, będzie wymagać okresowych przeglądów aby w miarę na bieżąco kontrolować jej stan i “zapobiegać zamiast leczyć”.Jednak taki przegląd powinien polegać głównie na dokładnym, profesjonalnym myciu ręcznym oraz ewentualnym odświeżeniu tylko i wyłącznie efektu hydrofobowego, a jego koszt nie powinien przekraczać 200 zł w całości z myciem.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam nieco temat trwałości powłok ceramicznych i ułatwi nieco wybór zarówno powłoki, jak i Studia, w którym będziecie ją aplikować.

Pozdrawiamy:

zespół 4nano