Aplikacja powłoki ceramicznej wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, wystarczy trochę wiedzy i umiejętności nabytych podczas szkoleń, czy w trakcie pracy. Ale nawet doświadczeni detailerzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że źle… przechowują lub trzymają butelkę z ceramiką podczas aplikacji. Dlatego mamy kilka wskazówek, z którymi powinieneś/-aś się jak najszybciej zapoznać.

Powłoka ceramiczna a procesy chemiczne

Powłoka ceramiczna to zbiór substancji chemicznych zamkniętych w szczelnie zakręconej butelce. Po jej otwarciu zaczynają zachodzić wszystkie najważniejsze procesy, takie jak hydroliza czy kondensacja.

Nie tylko podczas aplikacji na lakier, ale również w momencie kontaktu z wilgocią zawartą w powietrzu płyn z butelki poddawany jest reakcji (znacznie wolniejszym ze względu na większą ilość). I jeżeli napotkałeś/-aś się kiedyś z problemem skrystalizowanej lub żelowej powłoki ceramicznej, to powinieneś/-aś zapoznać się z tym artykułem. Podpowiemy w nim, jak przechowywać powłokę ceramiczną oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas jej aplikacji.

Artykuł ten dotyczy ceramiki samochodowej 4nano, jednak informacje w nim zawarte znajdą zastosowanie dla większości powłok ceramicznych innych producentów.

W jakich warunkach i jak długo przechowywać powłokę ceramiczną?

Zanim przejdziemy do aplikacji, zaczniemy od przechowywania powłoki ceramicznej. Szczególne ważne są tutaj warunki temperaturowe.

Po pierwsze, nie należy trzymać powłoki w temperaturze powyżej 40°C – lepkość powłoki wzrasta, mogą zacząć zachodzić podstawowe procesy.

Po drugie, powłoka ceramiczna nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu ze słońcem – także nie przechowuj jej na dworze, na nasłonecznionym parapecie. A co z temperaturą minimalną? Tutaj wyznacznikiem powinna być temperatura 0°C, możesz więc śmiało trzymać powłokę ceramiczną w lodówce, aczkolwiek nie poprawi to jej działania/właściwości. A co w przypadku niższych temperatur? Niestety, takich badań nie przeprowadzaliśmy, więc nie jesteśmy w stanie określić, co może się wydarzyć.

Powłoki ceramiczne w 4nano w opakowaniach

Na co zwrócić uwagę podczas aplikacji powłoki ceramicznej?

Przechowywanie to jedno, a na co warto zwrócić uwagę podczas aplikacji powłoki ceramicznej? Postaramy się to pokazać na 3 różnych przykładach:

  1. Trzymanie butelki w dłoniW pierwszym wariancie nakrapiasz powłokę ceramiczną na aplikator i przechodzisz do aplikacji produktu. Jednocześnie, cały czas trzymasz otwartą butelkę w ręce. Takiego podejścia powinieneś zdecydowanie unikać. Nagrzewając butelkę ręką, powodujesz, że procesy zachodzą w niej znacznie szybciej (tak, w otwartej butelce). Jeśli nakładanie potrwa zbyt długo, powłoka przy następnym otwarciu może już nie nadawać się do użytku.
  2. Odkładanie otwartej butelkiW drugim wariancie odkładasz butelkę podczas rozsmarowywania i docierania powłoki ceramicznej. Jest to podejście znacznie lepsze i stosowane przez większość aplikatorów. Oczywiście jeżeli butelka jest otwarta, wspomniane procesy zachodzą, ale znacznie wolniej, niż gdy trzymasz ją w ręce (brak czynnika wyższej temperatury, nagrzewania ceramiki samochodowej).
  3. Odkładanie zamkniętej butelkiOstatni, optymalny wariant. W tym przypadku po nałożeniu powłoki na aplikator szczelnie zakręcasz butelkę i dopiero wtedy nakładasz powłokę ceramiczną. To rozwiązanie jest nieco bardziej czasochłonne, ale równocześnie najbezpieczniejsze i najpewniejsze.

Ciekawostka: jeśli wylejesz większą ilość powłoki ceramicznej (np. 15-30 ml) i będzie miała ona dostęp do wilgoci, również otrzymasz produkt końcowy. Całość zajmie jednak znacznie dłużej (nawet kilka tygodni), a uzyskany efekt może być różny w zależności od użytych związków chemicznych. Na zdjęciu poniżej 10 ml powłoki 4nano Rock po 4 tygodniach od wylania.

Powłoka ceramiczna po utwardzeniu