Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zainwestować w powłokę ceramiczną? Odpowiedź jest prosta: im szybciej, tym lepiej. Co więcej, reguła ta nie dotyczy jedynie powłok ceramicznych, a całego zakresu usług auto detailingu – od mycia detailingowego, przez ceramikę na auto, aż po nałożenie folii ochronnych. To właśnie szybki kontakt ze specjalistą pozwoli Ci od samego początku zadbać o pojazd i zbuduje nawyki, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. W końcu cel jest jeden – aby samochód wyglądał jak tuż po wyjeździe z salonu przez wiele lat.

Powłoka ceramiczna, ochrona lakieru samochodowego – dlaczego warto?

Niekorzystne warunki atmosferyczne, smoła, asfalt drogowy i inne zanieczyszczenia to tylko niektóre z zagrożeń dla lakieru samochodowego. Nie ma co się łudzić, karoseria jest narażona na wszystkie z nich i to już od pierwszych przejechanych kilometrów.

Co ciekawe, wiele zależy tutaj od rodzaju lakieru – typu uni rysuje się bardzo łatwo, a psujące wygląd rysy koliste (tzw. hologramy) oraz proste mogą powstać nawet po kilku tygodniach/miesiącach użytkowania. Twardsze lakiery będą rysować się znacznie mniej, ale wciąż będą. Tutaj, szczególnie w przypadku miękkich lakierów, z pomocą przychodzi powłoka ceramiczna oraz folia PPF. Pierwsza chroni lakier przed mikro zarysowaniami, druga zabezpiecza przed mocniejszymi rysami prostymi, czy odpryskami z kamieni.

Jakie zabezpieczenie nowych samochodów? Ceramika na auto i folia ochronna

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej czynniki, najlepiej zabezpieczyć samochód tuż po wyjeździe z salonu. Aby uniknąć kosztów związanych z korektą lakieru (usuwaniem zarysowań), można dopytać o możliwość zabezpieczenia karoserii jeszcze w salonie samochodowym (wiele salonów współpracuje z detailerami, którzy wykonują tę usługę na miejscu). Jeśli nie ma takiej opcji, warto poszukać studia auto detailingu, które zapewnia transport samochodu zamkniętą lawetą.

Zadbanie o pojazd od samego początku będzie procentować w przyszłości – ułatwi bieżącą pielęgnację oraz sprawi, że lakier będzie wyglądać jak nowy (co nie jest bez znaczenia nie tylko dla Ciebie, ale też dla potencjalnego kupca, gdy zdecydujesz się na sprzedaż auta). No dobrze, a czym zabezpieczyć nowy samochód? Polecanym rozwiązaniem jest aplikacja folii ochronnej na najbardziej newralgiczne miejsca, jak zderzak, oraz powłoki ceramicznej na pozostałą część auta. Ze względu na koszt folii PPF na całe auto (od 12 tys. zł), większość właścicieli aut decyduje się na takie rozwiązanie „łączone”.

Powłoka ceramiczna aplikowana w salonie samochodowym

Jakie zabezpieczenie kilkuletnich samochodów? Powłoka ceramiczna

A jak wygląda sytuacja w przypadku samochodów z większym przebiegiem, czyli tych, których lakier jest już zniszczony? Również możesz zdecydować na folię ochronną lub powłokę ceramiczną, choć ta pierwsza często okazuje się zbyt droga, gdy porówna się ją z wartością auta. Ponadto trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem na korektę lakieru (w przypadku samochodów nowych ich odświeżenie zazwyczaj jest wliczane w cenę). Koszt takiej korekty zaczyna się od 600 zł i dochodzi nawet do 2000 zł, nierzadko przekraczając cenę samej powłoki ceramicznej.

A czy korektę trzeba zrobić? Tak, ponieważ powłoka ceramiczna nie przykryje wszystkich rys. Jaki jest więc wniosek? Jeśli będziesz dbać o auto, ochronę karoserii, wydasz potem mniej na poprawki lakieru.

Zabezpieczenie powłoką ceramiczną używanego samochodu

Jakie zabezpieczenie samochodów zabytkowych?

Na koniec coś dla koneserów, czyli ochrona zabytkowych aut. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. I zazwyczaj nie jest to spowodowane ułatwieniem bieżącej pielęgnacji (w końcu te samochody przez większość czasu stoją w garażu), a raczej chęcią poprawienia wyglądu auto, czy też zwiększeniem wartości klasyka.

Z oczywistych względów, rozwiązaniem jest powłoka ceramiczna. Bo gdy auto rzadko wyjeżdża z garażu, folia ochronna byłaby niepotrzebnym wydatkiem.

Świetnym przykładem może być tutaj realizacja jednego z naszych partnerów, czyli 405-konna CORVETTE C4 ZR-1 (specjalna edycja z okazji 40-lecia) w kolorze rubinowej czerwieni.

Klasyk zabezpieczony powłoką ceramiczną

Kiedy zabezpieczyć lakier samochodu?

Kiedy więc warto zabezpieczyć samochód? Naszym zdaniem jak najszybciej. Jeśli jednak wciąż nie jesteś przekonany, polecamy skontaktować się z profesjonalnym studiem auto detailingu. Dlaczego? Poza tym, że otrzymasz informację o zaletach i wadach różnego rodzaju zabezpieczeń, dowiesz się także, czego unikać i jak odpowiednio pielęgnować samochód, także ten niczym niezabezpieczony. Taka wiedza przyda Ci się na przyszłość.