Powłoka ceramiczna z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie zabezpieczenia lakieru samochodowego. To, co jeszcze parę lat temu stanowiło usługę dla samochodów z kategorii premium, aktualnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów posiadających nieco tańsze aut. Jakie zalety powłoki ceramicznej powodują, że tak mocno zyskuje ona na popularności w ostatnim czasie? O tym dowiesz się w niniejszym artykule.

Korzyści z aplikacji powłoki ceramicznej

Większości klientów ceramika na samochód kojarzy się głównie z zabezpieczeniem jego powierzchni, i rzeczywiście, jest to jedna z jej zalet. Co więcej, wspomniana ochrona dotyczy nie jednego, a kilku aspektów. Plusów płynących z posiadania ceramicznego zabezpieczenia lakieru jest jednak znacznie więcej i my pokrótce je przedstawimy.

Zalety powłoki ceramicznej

Ograniczenie mikro zarysowań dzięki powłoce ceramicznej na samochód

Powłoki ceramiczne to obecnie obok folii ochronnych PPF, jedno z najczęściej wybieranych rodzajów zabezpieczeń lakieru samochodowego. Główną zaletą tego produktu jest ochrona przed mikro zarysowaniami. Obecne lakiery samochodowe nie są już tak wytrzymałe jak kiedyś, łatwo je zarysować. Nieodpowiednie mycie, drobinki brudy, czy nawet zimowe odśnieżanie mogą naruszyć wierzchnią warstwę lakieru.

W środowisku auto detailingu najgorszą opinią cieszą się lakiery typu uni (czyli zwykłe), które żartobliwie pisząc, „rysują się od samego patrzenia”. Powłoka na lakier pozwoli ci zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem. Z drugiej strony termin mikrorysy nie został użyty przypadkiem. Jako użytkownik musisz być świadom, że dotyczy to niewielkich zarysowań, które są praktycznie niewidoczne bez odpowiednio padającego światła. Powłoka ceramiczna nie ochroni natomiast lakieru przed wszelkimi większymi otarciami.

Proste mycie i mniejsze przywieranie brudu – oszczędność czasu i pieniędzy dzięki ceramice na lakier

Podjeżdżam na myjnię bezdotykową, wrzucam kilka złotych, używam dwóch programów, a każdy sąsiad pyta mnie, co zrobiłem ze swoim samochodem, że cały czas tak dobrze wygląda – taką opinię otrzymaliśmy niedawno od jednego z naszych klientów. Odpowiedź jest niezwykle prosta: powłoka ceramiczna na auto.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich związków chemicznych, ceramika lakieru powoduje zmniejszone przywieranie brudu, a co za tym idzie, o wiele prostszą pielęgnację. Obecnie myjnie bezdotykowe oferują całą paletę programów, które możesz wykorzystać, aby doprowadzić swój samochód do idealnego stanu. Większość z nich możemy śmiało polecić, a część, jak np. mycie szczotką – odradzić. Jeśli więc zależy ci na czasie, zdecyduj się na aplikację powłoki ceramicznej.

Mamy jeszcze jedną uwagę na koniec – powłoka ceramiczna znacznie ułatwia mycie i zmniejsza przywieranie brudu, pamiętaj jednak, że produkt ten nie spowoduje, że samochód nie będzie się brudził wcale. Spójrz do naszego wpisu, jak myć auto po ceramice.

Proste mycie - zaleta powłoki ceramicznej

Ochrona przed agresywną chemią i szkodliwymi warunkami – powłoka ceramiczna na samochodzie

Wpływ agresywnej chemii, warunków atmosferycznych lub innych czynników może w prosty sposób uszkodzić lakier. Kolejną z zalet powłok ceramicznych jest zapewnienie wysokiego poziomu odporności przed wszystkimi rodzajami kwaśnych zanieczyszczeń, takich jak sól drogowa, kwaśny deszcz, robaki czy ptasie odchody. Dotyczy to także agresywnej chemii, która jest często wykorzystywana na myjniach samochodowych.

Musisz przy tym pamiętać, że jeśli zanieczyszczenia pozostaną dłużej na powłoce ceramicznej, mogą naruszyć warstwę produktu. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad pielęgnacji – klienci naszych studiów car detailingu otrzymują poradnik z kilkoma krokami, jak dbać o powłokę ceramiczną. Planujemy też o tym napisać na blogu, więc pozostań czujny.

Ochrona przed promieniami UV

Mówiąc o zagrożeniach dla lakieru samochodowego, warto wspomnieć także o tych nieco mniej oczywistych, ale równie istotnych czynnikach. Podstawowym z nich jest narażenie na działanie promieni UV, czyli na tak zwaną oksydację. Lakier często wystawianego na słońce pojazdu jest poddawany procesowi utleniania, który powoduje matowienie oraz blaknięcie. Oczywiście zaraz po zakupie karoseria jest nieskazitelna, jednak z biegiem czasu wspomniane powyżej procesy mogą ją naruszać. Warstwa powłoki ceramicznej ochroni lakier przed promieniami UV.

Szklistość lakieru po powłoce ceramicznej

Dzięki aplikacji powłoki ceramicznej na lakier samochodowy zyskuje on nie tylko dodatkową warstwę ochronną, ale także staje się szklisty, a jego kolor wyraźnie pogłębiony. To właśnie efekt wizualny w wielu przypadkach stanowi kluczową przesłankę, aby wybrać ceramikę lakieru. W branży detailingowej często krąży powiedzenie, które mówi, że po nałożeniu powłoki ceramicznej samochód wygląda, jakby był oblany cieniutką warstwą szkła.

Szklistość powłoki ceramicznej

Efekt hydrofobowy, kropelkowanie

Kolejną zaletą powłok ceramicznych jest zdolność do odpychania wody. Dosłowne znacznie słowa hydrofobowy oznacza „obawiający się wody” (hydro – woda, fobia – obawa). Powszechnym zachowaniem cieczy jest tendencja do przywierania do innych rzeczy oraz do siebie samych. Efekt hydrofobowy powoduje, że woda nie osiada na lakierze lub pozostaje jedynie w niewielkich ilościach. To z kolei przekłada się na łatwiejszą i znacznie mniej czasochłonną pielęgnację lakieru. Jeśli kiedykolwiek posiadałeś powłokę ceramiczną na lakierze, to zapewne pamiętasz widok uciekających kropel z karoserii czy to podczas mycia, czy też jazdy w deszczu. Efekt hydrofobowy jest bowiem chyba najbardziej zauważalną dla klienta zaletą powłoki ceramicznej.

Ciekawostka na koniec – w naturze jedną z najbardziej znanych powierzchni hydrofobowych jest powierzchnia liścia lotosu. Jej ekstremalne właściwości odpychania wody zainspirowały naukowców do rozpoczęcia badań nad tym zjawiskiem.