Jednym z podstawowych wymogów aplikacji powłoki ceramicznej jest odpowiednio dostosowane pomieszczenie. Mowa tutaj nie tylko o czterech ścianach, które zabezpieczą samochód przed deszczem czy śniegiem, ale także parametrach takich jak wilgotność i temperatura. Warunki te muszą zostać spełnione zarówno podczas aplikacji powłoki, jak i wstępnego procesu utwardzania (zazwyczaj trwa ono od 6 do 24 godzin). W tym czasie, czy tego chcesz, czy nie, stanowisko pozostaje zajęte. Sposobem na to jest wygrzewanie powłoki ceramicznej i właśnie o nim będzie mowa w dzisiejszym artykule.

Wygrzewanie powłoki ceramicznej – czym jest i czy jest konieczne?

Wygrzewanie powłoki ceramicznej to nic innego jak zwiększenie temperatury, która oddziałuje na powłokę ceramiczną oraz przyspieszenie wszystkich procesów zachodzących po jej aplikacji – wstępnego utwardzania ceramiki samochodowej.

Istnieje niewielkie grono producentów, według których jest to zabieg niezbędny (dla ich powłok ceramicznych), jednak jak dotąd nie przedstawiono żadnych dowodów, które potwierdzałyby tę hipotezę. W przypadku większości powłok ceramicznych (również marki 4nano) promienniki podczerwieni nie są wymagane, a odstanie samochodu w odpowiednich warunkach (optymalnie 15-25°C) przez 12-24 godziny w zupełności wystarczy, aby utrwalić wszystkie cechy powłoki ceramicznej.

Wygrzewanie powłoki ceramicznej – zalety

Wygrzewanie powłoki ceramicznej ma oczywiście swoje zalety – może znacząco przyspieszyć czas utwardzania ceramiki na lakier. Dzięki temu stanowisko w Twoim studiu auto detailingu zwolni się znacznie szybciej. Ile czasu możesz zaoszczędzić, wygrzewając powłokę ceramiczną? To zależy od ilości promienników, które posiadasz. Aby wygrzać standardową powłokę ceramiczną (czas utwardzania 12-24 godzin) wystarczy około 30 minut na konkretny element.

Ciekawostka: firma 4nano aktualnie pracuje nad nowym typem powłoki. Dzięki zastosowaniu dwóch typów katalizatora wstępny proces utwardzania ma zostać zmniejszony do 2-4 godzin.

Powłoka ceramiczna wygrzewanie

Wygrzewanie powłoki ceramicznej – jak robić to właściwie?

Posiadając promiennik podczerwieni, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, aby właściwie wygrzać powłokę ceramiczną. W innym wypadku możesz jej zaszkodzić.

  1. Temperatura – promienniki podczerwieni potrafią uzyskać temperaturę wygrzewania w okolicach 40-100°C. Wykorzystanie pełnej mocy promiennika zdecydowanie nie jest zalecane. Zbyt szybkie wygrzewanie ceramiki samochodowej spowoduje jej mikro uszkodzenia (mikro pęknięcia), a co za tym idzie, negatywnie wpłynie na działanie powłoki. A więc jakie wartości są wskazane? 40-50°C to idealna temperatura do wygrzewania powłok ceramicznych. Jak widzisz, jest ona nieco wyższa od tego, co możesz osiągnąć w bardzo upalny, letni dzień.
  2. Czas – drugim aspektem jest czas wygrzewania powłoki ceramicznej. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w przypadku powłok ze standardowym czasem wygrzewania, 20-30 minut na pojedynczy element to idealny czas, w którym wszystkie właściwości powłoki ceramicznej zostaną utrwalone.

Podsumowując, czy trzeba wygrzewać powłokę ceramiczną? Nie, chyba że producent wskazuje inaczej. A czy warto? To zależy. Z jednej strony promienniki podczerwieni do dodatkowy, całkiem niemały koszt. Z drugiej, utwardzanie ceramiki na samochodzie wiąże się z zajętym stanowiskiem. Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, jak duże masz studio oraz jak wielu klientów/klientek.