Kupiłeś nowy samochód i zastanawiasz się nad zabezpieczeniem lakieru powłoką ceramiczną? A może posiadasz starsze auto i chciałbyś odświeżyć nieco wygląd karoserii? Niezależnie od tego, do której z powyższych grup należysz, ważne jest, aby Twój wybór był przemyślany, a wydane pieniądze przyniosły efekt, którego oczekujesz. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając powłokę ceramiczną na lakier.

Ceramika na samochód – na co zwrócić uwagę?

Co jest ważne, gdy decydujesz się na aplikację powłoki ceramicznej? Ważnych jest kilka czynników, takich jak:

 • stosunek ceny do trwałości;
 • staż producenta na rynku;
 • rodzaj produktu – powłoka ceramiczna, kwarcowa, tytanowa, grafenowa;
 • skład oraz jakość produktu;
 • wiedza aplikatora na temat powłok ceramicznych;
 • opinie innych klientów.

Naszym zdaniem kluczową kwestią jest rozmowa i sprawdzenie, czy osoba sprzedająca produkt za kilka tysięcy złotych wie, o czym tak naprawdę mówi. Zalecamy natomiast uważać na studia auto detailingu, które obiecują „zbroję” na lakier, czy karoserię, która „odpycha” brud. Ceramika na lakier ma wiele zalet, ale nie sprawi, że auto będzie odporne na wszelkie zarysowania lub nie będzie trzeba go czyścić.

Ford Mustang zabezpieczony powłoką ceramiczną 4nano

Jaką powłokę ceramiczną wybrać ze względu na trwałość/cenę?

Jaki jest koszt powłoki ceramicznej? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a na ostateczną cenę wpływa wiele czynników. Ceramika lakieru może kosztować od około 800 do nawet 3000 zł. Wszystko zależy od tego, na jaki wariant i gdzie się zdecydujesz. Jedna warstwa rocznej powłoki ceramicznej będzie tańsza, niż kilkuletnia dwuwarstwowa powłoka na lakier. Cena usługi zazwyczaj będzie też wyższa w dużym mieście, niż w mniejszej miejscowości. Odradzamy jednak korzystanie z usług firm, w których ceny za ochronę lakieru zaczynają się od kilkuset złotych oraz tam, gdzie koszt powłoki ceramicznej przekracza 5 000 zł. W pierwszym przypadku istnieje spore ryzyko, że usługa będzie wykonana szybko i niedokładnie, w drugim po prostu przepłacasz.

No dobrze, a jaka jest zależność między trwałością a ceną? Postaramy się to w prosty sposób wytłumaczyć. Jak przed chwilą wspominaliśmy, cena aplikacji powłoki ceramicznej kształtuje się w przedziale od 800 do nawet 3000 zł w zależności od okresu ochrony. 800 zł to koszt rocznej ceramiki na auto, a 3 000 zł to koszt 5-letniego zabezpieczenia. Z punktu widzenia finansowego, aplikacja 5-letniego produktu wydaje się korzystniejsza. Oczywiście, jak to zazwyczaj bywa, jest pewne „ale”, a w tym przypadku aż 4 „ale”:

 1. Auta leasingowane, wynajmowane – ten punkt jest chyba najbardziej oczywisty. Jeżeli zamierzasz użytkować samochód przez 2-3 lata, a następnie musisz go oddać, nie ma sensu, abyś decydował/-a się na 5-letnią powłokę ceramiczną. Wybierz opcję, która ochroni lakier samochodowy na okres, w którym będziesz posiadać pojazd.
 2. Nigdy nie miałeś/-aś okazji sprawdzić zalet powłoki ceramicznej w akcji i zastanawiasz się, czy warto – nie rób nic na siłę, w takim przypadku rekomendujemy wizytę w profesjonalnym studio auto detailingu, rozmowę i dobranie odpowiedniego zabezpieczenia. Wielu naszych partnerów w takiej sytuacji poleca skorzystanie z produktu rocznego, dwuletniego, aby poznać, czym jest ceramika na auto. Większość klientów po tym okresie wraca, aby ponownie zabezpieczyć samochód, tym razem trwalszym produktem.
 3. Nie zależy ci na samochodzie – powtarzamy to wielokrotnie, powłoka ceramiczna nie jest rozwiązaniem samoobsługowym. Jeśli więc nie zależy Ci na wyglądzie samochodu, a wizyty na myjni bezdotykowej są Ci obce, nie decyduj się na tę formę zabezpieczenia – zawiedziesz się. Jeśli jednak wciąż chcesz się przekonać, jak to działa, chociażby dla satysfakcji, postaw na krótkookresowe zabezpieczenie.
 4. Serwisowanie powłoki ceramicznej – Wiele osób wychodzi z założenia, że po odbiorze samochodu ceramika będzie działać sama z siebie przez określony czas. W rzeczywistości prawie każdy producent/dystrybutor czy też studio auto detailingu, w którym wykonałeś/-aś usługę, wymaga okresowych przeglądów, które polegają na przywróceniu właściwości powłoki ceramicznej (na ceramice zbiera się brud, a efekt hydrofobowy zanika 😉). Mają one miejsce co 3, 6 lub 12 miesięcy i wiążą się z dodatkowymi kosztami. Warto więc doliczyć je do kosztów ceramiki. Nasza porada jest prosta. Jeśli za konserwację powłoki ceramicznej masz zapłacić więcej, niż 500 zł rocznie, przemyśl, czy rzeczywiście warto.

Jaką powłokę ceramiczną wybrać?

Jaką powłokę ceramiczną wybrać ze względu producenta?

Drugim kryterium jest producent/dystrybutor powłok ceramicznych. Na co warto zwrócić uwagę w tym przypadku z punktu widzenia klienta indywidualnego? Przygotowaliśmy 3 wskazówki:

 1. Rozpoznawalność producenta na rynku, staż – wybierając produkt marki, która działa na rynku od wielu lat, a klienci chwalą sobie działanie powłok ceramicznych (np. w Google), masz pewność, że nałożony produkt będzie dobrze działać. Uważaj na firmy, które działają na rynku rok, a oferują klientom wieloletnie rozwiązania, ponieważ trudno wtedy zweryfikować zapewnienia producenta.
 2. Co o swoim produkcie pisze sam producent/dystrybutor – rynek naszpikowany jest wymyślnymi nazwami i chwytliwymi marketingowymi hasłami. Mało firm przedstawia jednak konkretne wartości przemawiające za ich powłokami ceramicznymi. Czytając opisy kilku różnych producentów, bez problemu powinieneś/-aś zauważyć, który produkt niesie za sobą konkretną wartość, a który jest tylko przedstawieniem chwytliwych haseł marketingowych. Ceramiczna zbroja, lakier, który się nie brudzi to tylko kilka z nich…
 3. Kontakt z przedstawicielami marki – kto lepiej odpowie na pytania dotyczące powłok ceramicznych, niż sam producent/dystrybutor? Numery do większości z nich podane są w wizytówce Google oraz na stronie internetowej. Doświadczone firmy odpowiedzą na pytania, a w razie potrzeby skierują cię do odpowiedniego działu. Raczej odradzamy marki, z którymi nie ma żadnego kontaktu 🙂

Nasz handlowiec miał dziś przyjemność rozmawiać z panem Michałem, potencjalnym klientem studia auto detailingu naszego partnera. Po około 30 min rozmowy, pan Michał podziękował za bardzo dokładne i szczegółowe informacje dotyczące, działania powłok ceramicznych, pielęgnacji, składu chemicznego oraz innych aspektów. Jak  stwierdził, otrzymał znacznie więcej szczegółowych informacji, niż studio detailingowe (nie naszego partnera), które odwiedził. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jako producent mamy znacznie większą wiedzę niż osoby nakładające powłoki ceramiczne 😉

Jaką powłokę ceramiczną wybrać – ceramiczną, kwarcową, grafenową, tytanową?

Na końcu nasz ulubiony punkt, czyli wybór powłoki ceramicznej ze względu na nazwę. Co oznacza, że jest to zabezpieczenie ceramiczne i czy istnieją powłoki tytanowe?

Praktycznie każda powłoka ceramiczna oparta jest na związkach chemicznych zwanych siloksanami lub polisiloksanami (żywicami silikonowymi) o ogólnym wzorze pokazanym poniżej. Tymczasem producenci i dystrybutorzy prześcigają się w nazewnictwie. Czasem dodają do produktu np. 1% danego związku chemicznego, aby móc nazwać go inaczej, a czasem… nie, ale zmieniają nazwę na bardziej chwytliwą. Grafenowa, tytanowa – czy to nie brzmi bardziej nowocześnie? Nie przyciąga uwagi?

Co ciekawe, w rzeczywistości za wszystkie cechy powłoki i tak odpowiadają wspomniane wcześniej siloksany i/lub polisiloksany (oczywiście w zależności od produktu różni się ich jakość i ilość), zmienia się tylko nazwa. Podsumowując ten punkt – nazwa nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o działanie produktu.

Ciekawostka:

Jeśli stwierdziłeś/aś – no dobra, ale dlaczego powłoka ceramiczna? Może to kolejne chwytliwe hasło? Odpowiedź jest prosta i można ją znaleźć m.in. w Wikipedii:

Obecnie przez ceramikę rozumie się wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania, których istotnym procesem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza, np. spiekanie lub prażenie.

Ponieważ między innymi w taki sposób otrzymuje się wymienione powyżej siloksany i polisiloksany. W widocznym poniżej wzorze podstawniki R (grupy funkcyjne, grypy reaktywne) stanowią część organiczną (niemetaliczną) układu, zaś łańcuch Si-O-Si-[O-Si]n-Si-O-Si- stanowi część nieorganiczną.

Efekt hydrofobowy powłoki ceramicznej pokazany chemicznie

Na końcu tego podpunktu chcielibyśmy obalić jeszcze jeden mit. W internecie krąży mnóstwo porównań powłoki ceramicznej i kwarcowej. Jedna z podstawowych tez, którą znajdziesz prawie w każdym artykule, mówi, że powłoka kwarcowa jest tańsza, a jej wytrzymałość krótsza. Powłoka ceramiczna jest natomiast droższa, ale zabezpiecza lakier samochodowy na dłużej. W tym miejscu chcielibyśmy jednak zdementować tę plotkę. Jak dotąd nie spotkaliśmy się bowiem z produktem, który rzeczywiście zawierałby w sobie kwarc (tutaj zawsze warto zajrzeć do kart charakterystyki). Jak wspominaliśmy, powłoki ceramiczne to w większości produkty oparte na siloksanach i polisiloksanach, które rzeczywiście bazują na strukturach krzemoorganicznych, ale nie zawierają w sobie czystego kwarcu. Nazewnictwo powłoki nie powinno mieć więc żadnego znaczenia przy wyborze produktu.

Jaką powłokę ceramiczną wybrać – wiedza aplikatora

Po przeczytaniu poprzednich punktów wiesz już znacznie więcej. Teraz warto sprawdzić wiedzę aplikatora. Wystarczy zadać kilka podstawowych pytań, aby dowiedzieć się, czy studio auto detailingu rzeczywiście wie, co nakłada na lakier, czy może powtarza ogólne hasła marketingowe. Pamiętaj też, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skontaktował/-a się z producentem/dystrybutorem, żeby dopytać u źródła 😉

Jako producent dbamy o to, aby współpracujące z nami certyfikowane studia auto detailingu wiedziały, co aplikują. Dlatego prowadzimy dla nich szkolenia z chemicznych struktur powłok, podczas których mówimy o składzie, oraz o tym, jakie korzyści dają konkretne substancje zawarte w powłoce. Dzięki temu są w stanie merytorycznie odpowiedzieć na pytania klientów, a jeśli mają wątpliwości (nic dziwnego, to trudny temat), to wiedzą, że zawsze mogą się z nami skontaktować. Dlatego sprawdź, czy w Twoim mieście lub w okolicy znajduje się certyfikowane studio 4nano, lub skontaktuj się bezpośrednio z nami, a my Ci doradzimy i wskażemy, do którego studia możesz się wybrać.

Ceramika na samochód – Opinie innych klientów

Ostatni punkt na liście, czyli co o powłoce ceramicznej i/lub danej firmie oraz jej profesjonalizmie mówią inni. Jeśli Twój znajomy zdecydował się na zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną, zapytaj go, czy jest zadowolony z efektów i czy produkt spełnia oczekiwania. Jeśli chcesz poznać więcej opinii, wygoogluj dane studio i sprawdź komentarze klientów. I pamiętaj, że powłoka ceramiczna to produkt o działaniu długoterminowym. Najbardziej wartościowe będą więc opinie o działaniu wystawione po kilku/kilkunastu miesiącach.

Jaką powłokę ceramiczną wybrać?

Podsumowując, nie ma jednego idealnego wyboru dla każdego klienta. W zależności od tego, na jaki wariant się zdecydujesz i jaki efekt chcesz uzyskać, wybierz inny produkt. Jeśli zastanawiasz się, czy warto, polecamy rozwiązanie często praktykowane u naszych partnerów. Wiele ich klientów najpierw wybiera opcję roczną lub dwuletnią, aby następnie, już z pełnym przekonaniem i świadomością zabezpieczyć lakier na dłuższy okres. Czasami trzeba się po prostu przekonać do zalet, jakie daje ceramika na samochód. Jednocześnie pamiętaj o tym, aby weryfikować nie tylko studio auto detailingu, ale również producenta, z którym współpracuje.

Powłoka ceramiczna Opal & Quantum