Zakupiłeś nowy samochód i zastanawiasz się nad zabezpieczeniem lakieru powłoką ceramiczną? A może posiadasz starsze auto i chciałbyś odświeżyć nieco wygląd lakieru? Niezależnie do której z powyższych grup należysz, ważne jest, aby Twój wybór był przemyślany, a wydane pieniądze przyniosły efekt, którego oczekujesz. Na co zwrócić uwagę wybierając powłokę ceramiczną na lakier?

Powłoka ceramiczna czy kwarcowa?

W internecie krąży mnóstwo porównań pomiędzy powłoką kwarcową a powłoką ceramiczną. Jedna z podstawowych tez, którą znajdziesz prawie w każdym artykule, mówi, że powłoka kwarcowa jest tańsza, a jej wytrzymałość krótsza. Powłoka ceramiczna jest natomiast droższa, ale zabezpiecza lakier samochodowy na dłużej. W tym miejscu chcielibyśmy jednak zdementować tę plotkę. Jak dotąd nie spotkaliśmy się bowiem z produktem, który rzeczywiście zawierałby w sobie kwarc (tutaj zawsze warto zajrzeć do kart charakterystyki). Powłoki ceramiczne to w większości produkty oparte na siloksanach i polisiloksanach, które rzeczywiście bazują na strukturach krzemoorganicznych, ale nie zawierają w sobie czystego kwarcu. Nazewnictwo powłoki nie powinno mieć więc żadnego znaczenia przy wyborze produktu.

Ceramika na samochód – na co zwrócić uwagę?

Na co więc zwracać uwagę? Tutaj do głowy przychodzi nam kilka aspektów, które powinny dać Ci odpowiedź, jakie zabezpieczenie ceramiczne lakieru wybrać. Wyróżnić można:

  • staż producenta na rynku;
  • skład oraz jakość produktu;
  • wiedza aplikatora na temat powłok ceramicznych;
  • opinie innych klientów.

Naszym zdaniem kluczową kwestią jest po prostu rozmowa i sprawdzenie, czy osoba sprzedająca produkt za kilka tysięcy złotych wie, o czym tak naprawdę mówi. Zalecamy natomiast uważać na studia auto detailingu, które obiecują nam przysłowiowe „gruszki na wierzbie”. Ceramika na lakier ma wiele zalet, ale nie sprawi, że auto będzie odporne na wszelkie zarysowania lub nie będzie trzeba go czyścić.

Ford Mustang zabezpieczony powłoką ceramiczną 4nano

Powłoka ceramiczna – cena

Jaki jest koszt powłoki ceramicznej? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a na ostateczną cenę wpływa wiele czynników. Ceramika lakieru może kosztować od około 1000 do nawet 3000 – 4000 złotych. Wszystko zależy od tego, na jaki wariant i gdzie się zdecydujemy. Jedna warstwa rocznej powłoki ceramicznej będzie tańsza, niż kilkuletnia dwuwarstwowa powłoka na lakier. Cena usługi zazwyczaj będzie też wyższa w dużym mieście, niż w mniejszej miejscowości. Odradzamy jednak korzystanie z usług firm, w których ceny za ochronę lakieru zaczynają się od kilkuset złotych oraz tam, gdzie koszt powłoki ceramicznej przekracza 5000 złotych. W pierwszym przypadku istnieje spore ryzyko, że usługa będzie wykonana szybko i niedokładnie, w drugim po prostu przepłacamy.

Jaką powłokę ceramiczną wybrać?

Podsumowując, nie ma jednego idealnego wyboru dla każdego klienta. W zależności od tego, na jaki wariant się zdecydujemy i jaki efekt chcemy uzyskać, wybierzmy inny produkt. Jeśli zastanawiasz się, czy warto, polecamy rozwiązanie często praktykowane u naszych partnerów. Wielu ich klientów najpierw wybiera opcję roczną lub dwuletnią, aby następnie, już z pełnym przekonaniem i świadomością zabezpieczyć lakier na okres dłuższy. Czasami trzeba się po prostu przekonać do zalet, jakie daje ceramika na samochód.

Powłoka ceramiczna Opal & Quantum