Jak zabezpieczyć lakier samochodowy przed zimą?

Piotrek 4nano

Piotr Szczygieł

Współwłaściciel marki 4nano. W firmie odpowiedzialny głównie za sprzedaż i marketing.

Dada dodania: 09 Listopada 2021

Ochrona lakieru samochodowego zimą

Zauważyłeś/-aś, że lakier Twojego samochodu po zimie wygląda gorzej, i nie pomagają nawet próby dokładnego czyszczenia? Powodów jest kilka i są one całkiem proste – śnieg, sól drogowa i piasek, błoto, a także odśnieżanie auta. Dlatego, zamiast czekać, zadbaj już teraz o karoserię, a my podpowiemy Ci, jak się do tego zabrać.

Jak zabezpieczyć lakier przed zimą?

Tak właściwie ten nagłówek powinien brzmieć „jak zabezpieczyć lakier oraz dlaczego warto”, i zaczniemy od tego „dlaczego warto”. Nakładając warstwę ochronną na karoserię, zapobiegasz powstawaniu mikrouszkodzeń (rys i odprysków), w których gromadzi się potem sól drogowa, błoto, piasek, powodując dalsze niszczenie lakieru. Co więcej, środki do zabezpieczania lakieru tworzą śliską powłokę, która utrudnia osiadania brudu. Pojazd dzięki temu dłużej zachowuje czysty wygląd, a Ty nie musisz martwić się co kilka dni o to, czy są wystarczające dobre warunki na wizytę na myjni samoobsługowej.

No dobrze, a jak zabezpieczyć lakier przed zimą? Są dwa najpopularniejsze sposoby: wosk i powłoka ceramiczna. Zaraz przedstawimy wady i zalety każdego z tych rozwiązań, wcześniej chcielibyśmy tylko wyjaśnić jedną kwestię. Nie ma czegoś takiego jak „zimowa” ochrona. Każdą z przedstawionych metod możesz z powodzeniem stosować przez cały rok. Aczkolwiek jeśli nie wiesz, czy się na to zdecydować, to okres jesienny jest najlepszym czasem, aby… to zrobić.

Woskowanie – niedrogi sposób na zabezpieczenie samochodu przed zimą

Najprostszym sposobem na ochronę lakieru zimą jest woskowanie. Wosk tworzy na karoserii cienką, niewidoczną warstwę o funkcjach ochronnych – zabezpiecza przed osadzaniem się zabrudzeń, przede wszystkim soli drogowej. Przy okazji nadaje satynowego, połyskującego wykończenia oraz pogłębia kolor.

Koszt wosku samochodowego zaczyna się już od 20 zł, aczkolwiek zwykle nie są to preparaty warte inwestowania czasu w ich aplikację. Koszt specjalistycznego wosku to ok. 150-200 zł dla klientów indywidualnych. Natomiast kompleksowa usługa woskowania na myjni/w studiu auto detailingu, połączona z czyszczeniem samochodu, to wydatek rzędu 350-400 zł.

Woskowanie zabezpiecza lakier na średnio 3-4 miesiące, jest więc tanim rozwiązaniem na okres zimowy.

Powłoka ceramiczna – ochrona lakieru przez cały rok

Woskowanie ma wiele zalet, ale niestety, nie należy do nich trwałość. Dlatego częściej zalecanym (ale też droższym) wyborem jest aplikacja powłoki ceramicznej. Co to daje?

Tak jak w przypadku wosku, ceramika samochodowa tworzy cienką warstwę ochronną, zabezpieczającą przed powstawaniem mikrorys, wnikaniem w pory lakieru soli drogowej, innych zanieczyszczeń. Nadaje szklistości, odświeża i pogłębia kolor. Lecz w przeciwieństwie do wosku, substancje zawarte w powłoce ceramicznej wiążą się z lakierem. W zależności od wybranej powłoki czas ochrony może wynosić od roku do nawet kilku lat (najczęściej pięciu). Dzięki temu zadbasz o auto nie tylko na zimę, ale również na kolejne sezony.

Ta opcja jest jednak droższa, koszt zabezpieczenia zaczyna się od 1 300 zł. Z drugiej strony, jeśli weźmiesz pod uwagę, ile razy w tym czasie należałoby wydać na zabieg woskowania, to różnica w cenie staje się minimalna.

Powłoka ceramiczna 4nano Rock

Domowe auto SPA, myjnia ręczna, car detailing – jak zadbać o samochód przed zimą?

Wiesz już, jakie są najczęściej polecane sposoby ochrony lakieru przed zimą. Teraz pozostaje kwestia tego,  gdzie zadbać o samochód. I w zależności od Twoich potrzeb oraz możliwości, masz 3 opcje.

1. Auto SPA w domowych warunkach

Najtańszym, ale też wymagającym najwięcej zaangażowania z Twojej strony rozwiązaniem jest przygotowanie samochodu do zimy na własną rękę. Od razu podpowiemy jednak, że może to być trudne lub wręcz niemożliwe w sytuacji, gdy nie posiadasz własnego ogrzewanego garażu. Często deszcz lub niskie temperatury nie pozwalają na aplikację wosku, czy tym bardziej powłoki ceramicznej, w przypadku której trzeba spełnić ściśle określone wymagania.

2. Myjnia samochodowa

Średniobudżetową (i na pewno mniej czasochłonną dla Ciebie) opcją jest skorzystanie z ręcznej myjni samochodowej. Często takie miejsca posiadają w ofercie nie tylko mycie pojazdu, ale też podstawowe zabezpieczenie lakieru (woskowanie).

3. Studio auto detailingu

Najszerszy zakres usług zapewniają studia auto detailingu, które specjalizują się w zabezpieczaniu różnych elementów samochodu – lakieru, szyb, felg, wnętrz etc. Można się w nich umówić na aplikację wosku, powłoki ceramicznej, czy folii PPF. Ważne jest jeszcze to, że studia car detailingu posiadają ściśle kontrolowane warunki (tzw. strefy suche), co zapewnia wysoką jakość usług oraz trwałość (np. po aplikacji powłoki ceramicznej, samochód nie jest wydawany od razy, lecz spędza kilkanaście/kilkadziesiąt godzin w ogrzewanym pomieszczeniu).

Jak ochronić lakier w okresie zimowym?

Teorię już znasz, teraz pozostaje pytanie, co wybrać: wosk czy powłoka ceramiczna? Aplikacja na własną rękę, czy u profesjonalistów? My na te pytania… nie odpowiemy, ponieważ wszystko zależy od Twojego budżetu.

Wosk to rozwiązanie idealne wtedy, gdy zależy Ci na ochronie tylko przez tych kilka zimowych miesięcy (np. wiesz, że na wiosnę sprzedasz auto, lub wartość pojazdu jest zbyt niska, aby inwestować w powłokę). Ceramika samochodowa to opcja dla tych, którzy chcą kompleksowo zadbać o auto, nie tylko na zimę, ale i przez cały rok. I chociaż w każdym z tych przypadków możesz nieco oszczędzić, zabezpieczając pojazd samodzielnie, pamiętaj, że będzie to wymagać od Ciebie sporo czasu, a także i umiejętności.

Jak odśnieżać samochód, aby nie uszkodzić lakieru?

Na sam koniec mamy mały bonus, czyli porady, jak odśnieżać samochód, aby zrobić to skutecznie, i nie uszkadzając przy okazji karoserii.

Odśnieżanie (co chyba oczywiste), zawsze należy zaczynać od góry, czyli od dachu, przechodząc powoli do dołu. Ważne jest, aby używać szczotek z delikatnym włosiem, w innym wypadku możesz porysować lakier. Dobrze też, aby nie były to szczotki zakupione X lat temu. Po odśnieżaniu warto je dokładnie otrzepać, nie tylko po to, aby pozbyć się śniegu, ale też piasku/innych zabrudzeń, które mogły na nich osiąść.

Wspomnimy też, że do szyb lepiej stosować skrobaczek z miękkiego plastiku. A jeśli położona jest na nie tzw. niewidzialna wycieraczka, czyli powłoka hydrofobowa, skrobanie powinno okazać się łatwiejsze.

Wosk to rozwiązanie idealne wtedy, gdy zależy Ci na ochronie tylko przez tych kilka zimowych miesięcy (np. wiesz, że na wiosnę sprzedasz auto, lub wartość pojazdu jest zbyt niska, aby inwestować w powłokę). Ceramika samochodowa to opcja dla tych, którzy chcą kompleksowo zadbać o auto, nie tylko na zimę, ale i przez cały rok. I chociaż w każdym z tych przypadków możesz nieco oszczędzić, zabezpieczając pojazd samodzielnie, pamiętaj, że będzie to wymagać od Ciebie sporo czasu, a także i umiejętności.

Odśnieżanie samochodu zimą