Odpowiednie przygotowanie powierzchni to jedna z podstawowych czynności, jaką powinieneś wykonać przed aplikacją zabezpieczenia lakieru samochodowego, czy to powłoki ceramicznej, wosku, czy folii PPF. I my dziś skupimy się na tym, jak przygotować lakier do nałożenia ceramiki na auta.

Mycie detailingowe

Pierwszym etapem jest dokładne mycie detailingowe. I nie chodzi tutaj wyłącznie o nałożenie piany aktywnej oraz jej spłukanie, jak na myjni bezdotykowej, lecz o cały, wieloetapowy proces. Na niego składa się m.in.:

  1. Mycie wstępne – nałożenie piany aktywnej, a następnie jej spłukanie w celu usunięcia luźnych zabrudzeń.
  2. Mycie właściwe (tzw. na dwa wiadra) – usunięcie ciężysz zabrudzeń, które nie zejdą bez ingerencji mechanicznej, za pomocą specjalnej rękawicy oraz roztworu wody z szamponem.
  3. Dekontaminacja i deiroznizacja – usunięcie z karoserii osadów metalicznych, smoły, resztek asfaltu oraz różnego rodzaju żywic.
  4. Osuszanie lakieru – Dokładne osuszenie lakieru przed przystąpieniem do dalszych prac.

Tak przygotowany lakier może zostać może zostać poddany tzw. glinkowaniu.

Szampon do mycia samochodu 4nano Shampoo

Glinkowanie

Na pierwszy rzut oka wszystkie/większość zabrudzeń znikła z powierzchni lakieru. Jednak to, że ich nie widzisz, nie oznacza wcale, że ich nie ma. Po zakończeniu mycia detailingowego warto przejechać dłonią po karoserii, aby przekonać się, że wiele zabrudzeń wciąż pozostało na karoserii.

Tutaj z pomocą przyjdzie glinka samochodowa, czyli specjalna masa, zawierająca cząsteczki polerskie. Dzięki jej użyciu w łatwy sposób usuniesz resztki brudu pozostające w porach lakieru, a karoseria stanie się gładka (po zabiegu polecamy jeszcze raz przejechać dłonią, aby zobaczyć różnicę). Po glinkowaniu koniecznie spłucz auto i osusz lakier.

Scrubowanie

Przed przystąpieniem do dalszych prac (korekty lakieru, aplikacji powłoki ceramicznej), warto sięgnąć jeszcze po nasz środek 4nano Scrub Neutral lub 4nano Scrub Alkaline i ponownie umyć samochód. Dzięki zawartym w produkcie cząstką ściernym pozbędziesz się wszelkich pozostałości po innych substancjach. Po scrubowniu zobaczysz prawdziwy stan lakieru – każda rysa będzie idealnie widoczna.

Scrubowanie

Korekta lakieru

Technicznie, w tym momencie lakier jest już przygotowany do aplikacji powłoki ceramicznej. Z doświadczenia wiemy jednak, że w 90% przypadków należy go jeszcze wypolerować. W końcu aplikując ceramikę na samochód, chcesz osiągnąć perfekcyjny look, co wiąże się z usunięciem rys z lakieru.

Scrubowanie/oczyszczanie

Po zakończeniu korekty lakieru pora przejść do ostatniego punktu. W tym celu poddaje się auto procesowi odtłuszczania, które ma na celu pozbycie się pozostałości wszelkich innych substancji. Po raz kolejny w tej roli świetnie sprawdzi się środek 4nano scrub Neutral lub Alkaline. Taki zabieg powinieneś/-aś obowiązkowo wykonać, jeżeli używałeś/-aś past polerskich z wypełniaczami.

Przygotowanie lakieru do aplikacji powłoki ceramicznej

Jeśli natomiast chcesz zaoszczędzić na czasie i nie wykorzystywałeś/-aś past z wypełniaczami, możesz skorzystać z produktu 4nano Final Wipe Off i tylko przetrzeć wypolerowaną powierzchnię.

Aplikacja 4nano Final Wipe Off

Tak przygotowany lakier jest gotowy do aplikacji powłoki ceramicznej.