Zaczniemy od czegoś, co nie jest popularnym stwierdzeniem – powłoka ceramiczna nie jest rozwiązaniem bezobsługowym, i Ty musisz mieć tego świadomość. Jedną z podstawowych rzeczy, o której należy pamiętać, aby utrzymać jej kondycję w idealnym stanie, jest okresowy przegląd. W tym artykule pokażemy, jak przebiega taki serwis, oraz dlaczego warto go robić.

Jak przebiega serwis powłoki ceramicznej?

Na początek przedstawimy, jak przebiega serwis powłoki ceramicznej i za co tak naprawdę płacisz:

1. Mycie wstępne – przegląd zaczyna się od mycia wstępnego, czyli tak właściwie od dokładnie tego, co oferuje myjnia bezdotykowa. Piana aktywna i mycie ciśnieniowe ma na celu wstępne usunięcie największego brudu. Robi się to po to, aby zanieczyszczenia stałe nie rysowały karoserii podczas mycia detailingowego.

2. Mycie detailingowe – po myciu wstępnym pora na mycie zasadnicze, czyli tzw. mycie detailingowe. Dzięki profesjonalnym środkom chemicznym oraz specjalnej rękawicy lakier jest dogłębnie oczyszczany ze wszelkich zanieczyszczeń metalicznych (pył z klocków hamulcowych), drogowych (smoła, asfalt) oraz organicznych (owady, żywica). Na końcu całość jest spłukiwana a karoseria osuszana.

3. Aplikacja odżywki/warstwy hydrofobowej – odpychanie kropel wody to jedna z najszybciej zanikających właściwości powłok ochronnych (ceramiki na auto, folii PPF, wosku). Można ją jednak w bardzo prosty sposób odświeżyć. W przypadku słabnięcia efektu hydrofobowego podczas serwisu aplikowana jest specjalna odżywka/powłoka hydrofobowa na lakier.

Na chwilę zatrzymamy się jeszcze przy ostatnim punkcie, ponieważ, aby poprawić efekt hydrofobowy, możliwe są tak naprawdę dwa rozwiązania:

  1. odżywka do powłok ceramicznych – odświeży efekt hydrofobowy na 3-6 miesięcy;
  2. powłoka hydrofobowa – odświeży efekt kropelkowania nawet na 9-18 miesięcy.

Efekt hydrofobowy

Serwis powłoki ceramicznej – dlaczego warto?

Regularny przegląd powłoki ceramicznej pozwoli zachować jej właściwości przez cały okres ochrony. Podczas serwisu z lakieru zostanie usunięta warstwa brudu, która może hamować działanie ceramiki. Detailier sprawdzi też kondycję powłoki i jeśli pojawiły się jakiekolwiek problemy, odświeży ją. Szczególnie że:

1. Myjnia bezdotykowa nie zastąpi profesjonalnego mycia detailingowego

Niezależnie od tego, jak często bywasz na bezdotyku oraz jak dobra chemia jest tam stosowana, to taka myjnia nie zastąpi profesjonalnego mycia ręcznego. Jakbyś się nie starał/-a, szczególnie uciążliwy brud i tak pozostanie na lakierze samochodowym. To, że auto brudzi się mniej, nie oznacza, że nie brudzi się wcale. Aby pozbyć się trudniejszych zanieczyszczeń konieczne będzie mycie ręczne za pomocą profesjonalnego sprzętu.

Jednocześnie przypominamy, że należy unikać myjni automatycznych. Jeśli szczotki na nich są wyeksploatowane (a nigdy nie wiesz, kiedy ostatnio zostały wymieniane), mogą rysować powłokę oraz lakier. Z tego samego powodu nie powinno korzystać się ze szczotek na myjniach automatycznych.

2. Efekty hydrofobowy zanika wraz z czasem

Podstawowe właściwości powłoki ceramicznej, takie jak ochrona przed mikro rysami, blaknięciem lakieru czy pogłębiony kolor karoserii pozostają niezmienne przez cały okres działania powłoki ceramicznej.

Jednak hydrofobowość/samoczyszczenie będą zanikać z czasem – pierwsza szybciej, druga wolniej. To właśnie jeden z powodów, dla którego powinieneś/-aś co jakiś czas odwiedzić studio auto detailingu na serwis powłoki ceramicznej.

 

Osuszanie karoserii samochodu

Jak często oddawać samochód na serwis powłoki i ile to trwa?

Miesiąc, kwartał a może rok? Co ile warto odwiedzić studio auto detailingu na serwis powłoki? Odpowiedź brzmi „to zależy”. W tym przypadku nie ma jeden określonej reguły. Część producentów/studiów detailingu zaleca częste wizyty – co kilka miesięcy, inni sezonowe przeglądy – raz na rok.

W pierwszym przypadku zazwyczaj aplikowana jest odżywka do powłok ceramicznych, a cały zabieg trwa kilka godzin. W wariancie drugim na auto trafia zazwyczaj dodatkowa warstwa powłoki hydrofobowej. Jednego na pewno możesz być pewny: jeżeli studio nie wspomina nic o serwisach powłoki ceramicznej, to powinieneś/-aś mocno się zastanowić.

A jak to wygląda w przypadku produktów 4nano? Rekomendujemy przegląd powłoki co 6 miesięcy.