Jak otworzyć auto detailing? Car detailing – studio

Asia

Joanna Kaźmierczak

Copywriterka, fotografka, w 4nano odpowiada za piękne zdjęcia i treści na naszych profilach

Dada dodania: 11 maja 2021

Polerowanie lakieru samochodowego
Twoją pasją jest motoryzacja, a profesjonalnych kosmetyków do aut używasz, odkąd pamiętasz? Może najwyższy czas zamienić garażowe hobby w biznes? Sprawdzamy, kiedy to się opłaca i czego potrzebujesz na start.

Auto detailing – czy warto otworzyć?

Choć trudno byłoby cenowo konkurować z myjnią bezdotykową, coraz więcej właścicieli aut stawia na profesjonalne, kompleksowe usługi w zakresie czyszczenia aut. Ręczne mycie, pranie tapicerki, niewidzialna wycieraczka, wosk czy powłoki ceramiczne to oferta, która cieszy się coraz większą popularnością.

Co więcej, na car detailing, czy, jak to się potocznie nazywa „samochodowe SPA”, decydują się nie tylko klienci, którzy posiadają nowe, salonowe auta, ale również kilkuletnie (szczególnie gdy planują ich sprzedaż…).

Auto detailing – czy to dobry biznes? Jak zwykle – to zależy. Przede wszystkim od konkurencji oraz lokalizacji. Należałoby przeprowadzić badanie rynku, sprawdzić, ile takich studiów działa w okolicy, jakie mają ceny oraz opinie w internecie. Nie zaszkodzi popytać wśród znajomych, jak często korzystają z takich usług, czy jest na to zapotrzebowanie.

Ponadto, zanim otworzysz studio car detailingu, należałoby zdobyć doświadczenie, i to nie tylko na aucie własnym, bądź sąsiadów. Istotną kwestią jest udział w szkoleniach, m.in. z zabezpieczania lakieru, polerowania, nakładania folii. Masz wiedzę? W takim razie zobacz, jak założyć auto detailing.

Scrubowanie lakieru

Auto detailing – jak zacząć? Car detailing studio czy garaż?

Jednym z największych problemów związanym z otworzeniem własnego studia car detailingu, jest przystosowanie lokalu do tego typu działalności. To kosztowne, czasochłonne przedsięwzięcie, wymagające budowy nowych instalacji. A ile do tego zapłacisz za wynajem? To oczywiście zależy zarówno od lokalizacji, jak i od wielkości pomieszczenia/pomieszczeń, ale uśredniony koszt to 2 500 – 3 000 zł miesięcznie. Dużo? Nie zawsze wynajem lokalu to jedyne rozwiązanie.

Auto detailing możesz prowadzić… we własnym garażu! W wielu przypadkach takie studia prowadzone są przez jedną, dwie osoby, które posiadają rozbudowany garaż, a budynek przeznaczony do tego celu znajduje się na terenie własnego domu. Oczywiście, ma to sporo minusów (cały czas jesteś w pracy, a po twojej działce przewijają się klienci), pozwala jednak zaoszczędzić. Zwłaszcza że nie płacisz za wynajem, co w dużych miastach może „zabić” już na starcie każdy pomysł.

Oprócz lokalu potrzebujesz jeszcze wyposażenia. Co jest potrzebne na początek? Oczywiście wszystko zależy od oferty, aczkolwiek podstawowymi sprzętami są m.in. maszyny i akcesoria polerskie, lampy halogenowe oraz na podczerwień, latarki inspekcyjne, myjka ciśnieniowa, kompresor, miernik grubości lakieru. A do tego „dodatki” jak ręczniki, pędzle, szczotki, profesjonalne kosmetyki samochodowe. Przybliżona kwota takich zakupów to 15-20 tys. zł. Przy czym, jeśli otwierasz swoją pierwszą działalność gospodarczą, możesz postarać się o dofinansowanie na auto detailing w urzędzie pracy. I od początku pamiętaj o marketingu – sprawdź nasz wpis o tym, jak szukać klientów auto detailing.

To tyle, jeśli chodzi o ogólne, teoretyczne informacje, a teraz czas… na trochę konkretów! Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu naszych partnerów możemy przedstawić ci przybliżone koszty remontu/dostosowania budynku do potrzeb auto detailingu oraz zakupu wyposażenia, kosmetyków samochodowych i innych materiałów potrzebnych do pracy.

Dane będą pochodziły od dwóch studiów car detailingu zlokalizowanych w średniej wielkości miastach. Tak się złożyło, że oba zostały założone w lipcu/sierpniu 2020 roku, więc podane kwoty powinny być aktualnie lub nieznacznie się różnić od cen obecnych na rynku. To co, gotowy?

Auto zdjęcie

Jak zacząć auto detailing, czyli remont studia

Na początek zaczniemy od… remontu, czyli od dostosowania obiektu do studia auto detailingu i tutaj mamy dwie bardzo różne sytuacje.

Jeden z naszych partnerów rozpoczął działalność w budynku, który wymagał kompleksowej modernizacji. Konieczne było m.in. zasypanie kanału po warsztacie samochodowym, postawienie bramy wjazdowej na plac oraz płotu, a oprócz tego wykonanie kanalizacji. Obok prac typowo remontowych, jak wymiana podłogi, okien, płytek, czy naprawa dachu, działalność auto detailingowa wymagała:

 • wymiany oświetlenia (duża ilość lamp ułatwia precyzyjną, dokładną pracę; ponadto oświetlenie musi być zgodne z warunkami lokalowymi niezbędnymi do prowadzenia tego typu działalności);
 • wykonania plandeki i wyciągów na myjni;
 • doprowadzenia wody;
 • doprowadzenia powietrza;
 • wykonania klimatyzacji i ogrzewania (możliwość regulacji temperatury jest ważna nie tylko ze względu na komfort pracy; ułatwia realizację niektórych usług, które muszą odbywać się w ściśle kontrolowanych warunkach, jak aplikacja powłok ceramicznych).

Cały remont kosztował 160 tys. zł, aczkolwiek należy podkreślić, że dokonana została całościowa modernizacja obiektu o wielkości 80 mkw. Tutaj jako ciekawostkę dodamy, że obecnie studio prężnie się rozwija i zatrudnia kilku pracowników, z czego wynikła potrzeba stworzenia dodatkowego pomieszczenia socjalnego o powierzchni 10 mkw.

Trochę cię zniechęciliśmy? Na zachętę mamy drugi przykład, czyli studio, które zostało utworzone w przydomowym pomieszczeniu/garażu o powierzchni 35 mkw. W tym wypadku remont kosztował ok. 20 tys. zł i to, co zostało wykonane to:

 • okna;
 • oświetlenie;
 • ściany i sufit;
 • murki;
 • płytki;
 • brama.

Przy czym jest jedno „ale” – 20 tys. zł to koszt materiałów, ponieważ wszystkie prace zostały przeprowadzone przez właściciela studia i jego pomocników.

Co potrzebne do auto detailingu? Wyposażenie samochodowego SPA

Remont zrobiony? Już niewiele brakuje do tego, aby zacząć auto detailing. Tylko, zanim przejdziemy do konkretnych cen, mamy jedną uwagę – musisz zdawać sobie sprawę z tego, że koszt wyposażenia studia auto detailingu będzie uzależniony od zakresu twoich usług, tego, co chcesz realnie wykonywać.

Nasz partner, który w zeszłym roku zakładał studio detailingowe od zera, na wyposażenie samochodowego SPA wydał ok. 50 tys. zł. W tej cenie zakupił m.in. kilka modeli polerek elektrycznych, w tym polerki rotacyjne, myjkę Karcher, ozonator, odkurzacz na sucho i do prania, pianownicę, pistolety do powietrza, lampki inspekcyjne (w tym czołowe), kompresory, węże powietrza i pralkę. Z nieco mniej oczywistych na początku sprzętów zamówił wkrętarkę oraz klucze wkrętaki, dzięki którym możliwy jest demontaż niektórych elementów pojazdu, co ułatwia dokładne wyczyszczenie go.

W przypadku drugiego z naszych partnerów, proces wyposażania studia auto detailingu przebiegał nieco inaczej. Dlaczego? Ponieważ po przeprowadzeniu remontu, sukcesywnie zakupywał sprzęt niezbędny mu do codziennej pracy, usług, od których zaczynał. Na początku pracował w ramach działalności nierejestrowej, a teraz planuje otwarcie własnej działalności gospodarczej, starając się o dotację z urzędu miasta na zakup wyposażenia. W ramach dotacji wnioskuje o zakup kilku polerek elektrycznych (w tym rotacyjnej), zestawu do polerowania detali, pistoletu do czyszczenia tworzyw sztucznych, a także takich elementów, jak stojak na felgę, czy wieszak na pędzle i butelki. Koszt tego wszystkiego to ok. 15 tys. zł, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że część wyposażenia studia auto detailingu już posiada.

Chcesz się zorientować w cenach? Poniżej przedstawiamy przykładowe urządzenia, które będą potrzebne do otwarcia car detailingu, wraz z cenami.

Sprzęt do polerowania

Maszyna polerska DA 21mm

Maszyna polerska DA 21mm

Maszyna polerska DA 15mm

Maszyna polerska DA 15mm

Maszyna polerska DA 9mm

Maszyna polerska DA 9mm

Polerka elektryczna iBird

Polerka rotacyjna 130mm

Polerka rotacyjna 80mm

cena

2400 zł

1200 zł

1900 zł

900 zł

900 zł

700 zł

3400 zł

1100 zł

700 zł

Pozostałe wyposażenie

Myjka Karcher

Parownica Karcher

Ozonator

Odkurzacz na sucho

Odkurzacz do prania

Pianownica

Tornador piorący ze zbiornikiem

Pistolet do prania tapicerki x2

Padwascher – wiadro do mycia

cena

4500 zł

2900 zł

400 zł

950 zł

1400 zł

160 zł

500 zł

120 zł

1300 zł

Profesjonalne kosmetyki samochodowe do auto detailingu

Było o wyposażeniu, dlatego czas na kosmetyki samochodowe. Tutaj, co istotne, należy wybierać produkty dedykowane studiom car detailingowym, które od tych dostępnych w sklepach, różnią się poziomem koncentracji, skutecznością oraz wydajnością. Dzieli się je przede wszystkim na kosmetyki samochodowe do wnętrza, lakieru, felg i szyb. Z pierwszej grupy potrzebujesz m.in.:

 • kosmetyki samochodowe do skóry;
 • kosmetyki samochodowe do kokpitu;
 • kosmetyki samochodowe do plastiku.

Podstawowe kosmetyki samochodowe do lakieru to szampony, produkty APC oraz środki do odtłuszczania. Celem zabezpieczenia, stosuje się folie PPF lub powłoki ceramiczne. Kosmetyki do felg posiadają silniejsze działanie, dzieli się je na produkty do czyszczenia oraz zabezpieczenia (ułatwiają późniejsze mycie, nadają połysk). Natomiast popularnym środkiem do szyb (oprócz płynów do czyszczenia) jest niewidzialna wycieraczka – spełnia nie tylko funkcję praktyczną (odprowadza krople wody, dzięki czemu nie jest konieczne użycie „tradycyjnych” wycieraczek), ale przede wszystkim stanowi niemałą atrakcję dla właścicieli aut. Z naszego doświadczenia wynika, że wielu klientów o to pyta.

Nasi certyfikowani partnerzy pracują na produktach 4nano – ze względu na warunki współpracy, jedyne powłoki ceramiczne, które aplikują, to te naszej produkcji (dotyczy to nie tylko ceramiki na lakier, ale też na szyby i felgi). Jeśli chodzi o kosmetyki samochodowe oraz pozostałe akcesoria, to w tej kwestii mają już pełną dowolność.

Ile ich to kosztuje? Partner, od którego zawsze rozpoczynamy nasze case study, jest najbardziej reprezentacyjny, ponieważ swoją działalność zaczynał od początku i na start wydał na kosmetyki samochodowe i inne materiały ok. 18 000 zł, a w tym:

 • 3 500 zł na powłoki ceramiczne;
 • 600 zł na woski;
 • 1 500 zł na pasty polerskie;
 • 1 500 zł na pady polerskie;
 • 900 zł na chemię do wnętrza;
 • 2 000 zł na chemię do lakieru, szyb i felg;
 • 600 zł na akcesoria do PPF;
 • 4 500 zł na akcesoria do car detailingu (fibry, pędzelki, ręczniki do osuszania lakieru i inne).

Drugi z partnerów, zdecydował się na otwarcie własnej firmy, działał na rynku przez kilka/kilkanaście miesięcy w ramach działalności nierejestrowej i w tym czasie na bieżąco kupował materiały potrzebne mu w danym miesiącu. W ramach wspominanej wcześniej dotacji wnioskował o zakup kosmetyków i akcesoriów samochodowych o łącznej wartości ok. 10 tys. zł, przy czym skupił się na:

 • powłokach ceramicznych;
 • woskach;
 • chemii samochodowej;
 • materiałach do renowacji i odnawiania skóry;
 • produktach do polerowania lakieru.

Tutaj oczywiście to ty decydujesz, jakie materiały kupisz i zwykle zaleca się, aby skupić się tylko na niezbędnych kosmetykach samochodowych, ponieważ:

 

 • łatwo i szybko możesz je dokupić, zwłaszcza jeśli podejmujesz współpracę z producentem;
 • niektóre produkty będzie testować, weryfikować, na czym najlepiej ci się pracuje.
Kosmetyki samochodowe 4nano

Studia detailingowe – pozwolenia

A jak to jest w przypadku pozwoleń? Sprawa jest nieco skomplikowana. Jeśli rejestrujesz swoją działalność jako myjnię samochodową, musisz uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych od wójta/burmistrza/prezydenta miasta. Ponadto trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne na zrzut ścieków do wody, ziemi lub instalacji kanalizacyjnej oraz pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie biznes.gov.pl, którą podlinkowaliśmy.

Koszt otwarcia studia auto detailingu – podsumowanie

Czas na to, co pewnie najbardziej cię interesuje, czyli podsumowanie kosztów otwarcia studia auto detailingu, które… pokaże, jak różne drogi możesz obrać.

Partner 4nano, który założenie samochodowego SPA zaczął od gruntownej przebudowy obiektu, w którym mieści się studio, wydał łącznie ok. 230 000 zł. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że 160 000 zł to koszt samego remontu. Czy to się opłaciło? Zaraz wszystko zdradzimy.

Drugi z partnerów, pasję detailingową rozwijał powoli, sukcesywnie, w odpowiedzi na zapotrzebowanie na usługi i tutaj koszty są nieco mniej dokładne. Gdy zdecydował się na rejestrację firmy i rozszerzenie działalności, potrzebował ok. 20.000 – 45.000 zł na remont pomieszczenia, który przeprowadzał samodzielnie oraz 25 000 zł na doposażenie i dokupienie materiałów, kosmetyków samochodowych. Ten przypadek dobrze pokazuje, że na początku warto zorientować się, jak w praktyce wygląda rynek auto detailingu w danym mieście, a także skorzystać z możliwości dotacji, aby zmniejszyć część kosztów.

Auto detailing – czy się opłaca?

Podsumowując już, czy auto detailing się opłaca? Tak, aczkolwiek musisz być świadomy kosztów związanych z tym przedsięwzięciem. Na start potrzebujesz minimum 60-90 tys. (remont, wyposażenie, kosmetyki samochodowe), i to przy założeniu, że prowadzisz jednoosobową działalność, nie zatrudniasz pracowników. Dobrze jest też przed otwarciem biznesu zgromadzić pulę potencjalnych klientów, oferując np. swoje usługi w ramach nierejestrowej działalności gospodarczej oraz sprawdzić, czy masz szansę na otrzymanie dotacji z miasta lub Funduszy Europejskich.

Na zachętę mamy podsumowanie przedstawionych przez nas dzisiaj przypadków. Jeden z partnerów w przeciągu roku doszedł do sytuacji, w której zatrudnia już kilku pracowniików, a na swoje usługi zapisuje na miesiąc wprzód. I choć w otworzenie studia auto detailingu włożył bardzo duży kapitał, szybko okazało się, że jest to dobra inwestycja (chociaż, zaznaczymy, że sporo zależy od miasta i konkurencji, dlatego badanie rynku to podstawa).

Drugi z partnerów działa w niewielkim garażu, w którym jest miejsce tylko na jedno stanowisko i aktualnie pozostaje przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Nad swoim studiem od początku pracował sam (no dobra, z małą pomocą, ale obyło się bez ekipy budowlanej) i sukcesywnie zwiększał rozpoznawalność swojej marki, dbając m.in. o działanie reklamowe, czy zatrudniając nawet profesjonalnego fotografa do wykonywania zdjęć najbardziej efektownych realizacji.

I chociaż przypadek każdego z tych partnerów jest różny, to obie firmy odniosły sukces.

Szukasz wskazówek, które pomogą Ci przy otwarciu studia? – zapraszamy na darmową konsultację.

Spotkajmy się na 30-minutowej prezentacji online – podpowiemy Ci jak odpowiednio podejść do otwarcia studia car detialingu, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie wsparcie możesz uzyskać od naszej firmy.

SPOTKAJMY SIĘ Z NAMI ONLINE 🌐

i NA DARMOWYM SZKOLENIU 🎓

ZBUDUJMY BIZNES WSPÓLNIE 🤝