Twoją pasją jest motoryzacja, a profesjonalnych kosmetyków do aut używasz, odkąd pamiętasz? Może najwyższy czas zamienić garażowe hobby w biznes? Sprawdzamy, kiedy to się opłaca i czego potrzebujesz na start.

Auto detailing – czy warto otworzyć?

Choć trudno byłoby cenowo konkurować z myjnią bezdotykową, coraz więcej właścicieli aut stawia na profesjonalne, kompleksowe usługi w zakresie czyszczenia aut. Ręczne mycie, pranie tapicerki, niewidzialna wycieraczka, wosk czy powłoki ceramiczne to oferta, która cieszy się coraz większą popularnością.

Co więcej, na car detailing, czy, jak to się potocznie nazywa „samochodowe SPA”, decydują się nie tylko klienci, którzy posiadają nowe, salonowe auta, ale również kilkuletnie (szczególnie gdy planują ich sprzedaż…).

Auto detailing – czy to dobry biznes? Jak zwykle – to zależy. Przede wszystkim od konkurencji oraz lokalizacji. Należałoby przeprowadzić badanie rynku, sprawdzić, ile takich studiów działa w okolicy, jakie mają ceny oraz opinie w internecie. Nie zaszkodzi popytać wśród znajomych, jak często korzystają z takich usług, czy jest na to zapotrzebowanie.

Ponadto, zanim otworzysz studio car detailingu, należałoby zdobyć doświadczenie, i to nie tylko na aucie własnym, bądź sąsiadów. Istotną kwestią jest udział w szkoleniach, m.in. z zabezpieczania lakieru, polerowania, nakładania folii. Masz wiedzę? W takim razie zobacz, jak założyć auto detailing.

Studio auto detailingu

Auto detailing – jak zacząć? Car detailing studio czy garaż?

Jednym z największych problemów związanym z otworzeniem własnego studia car detailingu, jest przystosowanie lokalu do tego typu działalności. To kosztowne, czasochłonne przedsięwzięcie, wymagające budowy nowych instalacji. Chociaż nie zawsze wynajem lokalu to jedyne rozwiązanie.

Auto detailing możesz prowadzić… we własnym garażu! W wielu przypadkach takie studia prowadzone są przez jedną, dwie osoby, które posiadają rozbudowany garaż, a budynek przeznaczony do tego celu znajduje się na terenie własnego domu. Oczywiście, ma to sporo minusów (cały czas jesteś w pracy, a po twojej działce przewijają się klienci), pozwala jednak zaoszczędzić. Zwłaszcza że nie płacisz za wynajem, co w dużych miastach może „zabić” już na starcie każdy pomysł.

Oprócz lokalu potrzebujesz jeszcze wyposażenia. Co jest potrzebne na początek? Oczywiście wszystko zależy od oferty, aczkolwiek podstawowymi sprzętami są m.in. maszyny i akcesoria polerskie, lampy halogenowe oraz na podczerwień, latarki inspekcyjne, myjka ciśnieniowa, kompresor, miernik grubości lakieru. A do tego „dodatki” jak ręczniki, pędzle, szczotki, profesjonalne kosmetyki samochodowe.

Przybliżona kwota takich zakupów to 15-20 tys. zł. Przy czym, jeśli otwierasz swoją pierwszą działalność gospodarczą, możesz postarać się o dofinansowanie na auto detailing w urzędzie pracy.

Auto detailing w domowym garażu

Profesjonalne kosmetyki samochodowe do auto detailingu

Było o wyposażeniu, dlatego czas na kosmetyki samochodowe. Tutaj, co istotne, należy wybierać produkty dedykowane studiom car detailingowym, które od tych dostępnych w sklepach, różnią się poziomem koncentracji, skutecznością oraz wydajnością. Dzieli się je przede wszystkim na kosmetyki samochodowe do wnętrza, lakieru, felg i szyb. Z pierwszej grupy potrzebujesz m.in.:

  • kosmetyki samochodowe do skóry;
  • kosmetyki samochodowe do kokpitu;
  • kosmetyki samochodowe do plastiku.

Podstawowe kosmetyki samochodowe do lakieru to szampony, produkty APC oraz środki do odtłuszczania. Celem zabezpieczenia, stosuje się folie PPF lub powłoki ceramiczne. Kosmetyki do felg posiadają silniejsze działanie, dzieli się je na produkty do czyszczenia oraz zabezpieczenia (ułatwiają późniejsze mycie, nadają połysk). Natomiast popularnym środkiem do szyb (oprócz płynów do czyszczenia) jest niewidzialna wycieraczka – spełnia nie tylko funkcję praktyczną (odprowadza krople wody, dzięki czemu nie jest konieczne użycie „tradycyjnych” wycieraczek), ale przede wszystkim stanowi niemałą atrakcję dla właścicieli aut. Z naszego doświadczenia wynika, że wielu klientów o to pyta.

Ze względu na to, że kosmetyka samochodowa to szeroki temat, przygotowaliśmy artykuł o tym, jakie profesjonalne środki do czyszczenia aut są dostępne na rynku i jak działają.

Podsumowując już, czy auto detailing się opłaca? Tak, aczkolwiek musisz być świadomy kosztów związanych z tym przedsięwzięciem. Na start potrzebujesz ok. 50-70 tys., i to przy założeniu, że prowadzisz jednoosobową działalność, nie zatrudniasz pracowników. Dobrze jest też przed otwarciem biznesu zgromadzić pulę potencjalnych klientów, oferując np. swoje usługi w ramach nierejestrowej działalności gospodarczej.

Jeśli już to zrobiłeś i jesteś zdecydowany założyć własne studio auto detailingu, sprawdź, jak wygląda współpraca z 4nano.

Kontakt

Zainteresował cię ten artykuł? Planujesz otworzyć własne studio auto detailingu? Zapraszamy do kontaktu – odpowiemy maksymalnie w przeciągu 24 godzin.