Jak myć auto po ceramice?
Piotr Szczygieł
Współwłaściciel marki 4nano. Odpowiada m.in. za treści na naszym blogu.
Dada dodania: 12 lutego 2021
Zdecydowałeś się zabezpieczyć samochód powłoką ceramiczną. Odbierasz swój pojazd ze studia auto detailingu i od razu widzisz różnicę, a efekt „wow” jest naprawdę zdumiewający. I zapewne chciałbyś, aby utrzymał się jak najdłużej. Mamy dla ciebie dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że twoje auto może się tak prezentować przez długie lata. Zła, że sporo w tej kwestii zależy od ciebie i tego, czy odpowiednio o niego zadbasz. Dziś opowiemy trochę o tym, jak myć samochód z powłoką ceramiczną.
Pierwsze mycie po ceramice
A gdy już miną te 14 dni, to jak myć auto z ceramiką? Podpowiadamy, co robić, a czego bezwzględnie unikać.
Auto po ceramice a myjnia automatyczna
Jeśli chodzi o bieżące mycie powłoki ceramicznej, to pierwszy i zdecydowanie najważniejszy punkt to całkowita rezygnacja z myjni automatycznej. Jeśli zależy ci na lakierze twojego samochodu, to już zapewne o tym wiesz. Pierwszy raz spotykasz się z tą wskazówką? Postaramy się wytłumaczyć, dlaczego należy unikać myjni automatycznych.
Ceramika na samochód zabezpiecza lakier przed mikrorysami, ale nie uchroni go przed głębszymi uszkodzeniami. Użycie szczotki lub brudnej gąbki może naruszyć strukturę powłoki ceramicznej. Dodatkowo należy pamiętać, że brud zebrany z innych samochodów będzie zalegał pomiędzy włosiem tego akcesorium. Każdy przejazd szczotki wiąże się więc nie tylko z zarysowaniami powstałymi na skutek automatu, ale również drobinek piasku, żwiru oraz innych zanieczyszczeń. Podsumowując, niezależnie od tego, czy masz powłokę ceramiczną na samochodzie, czy też nie, zapomnij o tym rozwiązaniu.
Jak myć samochód z powłoką ceramiczną na myjni?
W takim wypadku z pomocą przychodzi myjnia bezdotykowa. Rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze i jednocześnie o wiele tańsze, szczególnie jeśli twój samochód posiada powłokę na lakier. Jeśli decydujesz się na to rozwiązanie, mamy dla ciebie kilka wskazówek.
Mycie auta z powłoką ceramiczną na myjni bezdotykowej – podstawowe zalecenia
- nie korzystaj ze szczotek dostępnych na myjniach bezdotykowych; po pierwsze nie masz pewności, z jakiego materiału są wykonane, a po drugie podobnie, jak w przypadku myjni automatycznej, między ich włosiem będzie zalegać brud;
- zawsze myj auto od dołu do góry, ponieważ ułatwia to usuwanie brudu i najzwyczajniej w świecie pozwala zobaczyć, które miejsca już umyłeś, a które nie;
- na końcu skorzystaj z programu z demineralizowaną wodą z nabłyszczaczem lub z programu nabłyszczanie; dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu water spotów, czyli osadów z kamienia, który znajduje się w zwykłej wodzie.
Po całym procesie nie osuszaj karoserii ręcznikiem lub mikrofibrą. Myjnia bezdotykowa nie zastąpi mycia ręcznego, więc jakiś brud na aucie i tak pozostanie. Podczas wycierania istnieje więc ryzyko porysowania lakieru. Nie ma jednak powodów do obaw. Wystarczy, że osuszysz auto przy pomocy pędu powietrza. Przejedź odcinek drogi z prędkością minimum 100 km/h a cała woda po prostu „ucieknie”.
Sprawdź nasz artykuł: Powłoka ceramiczna a myjnia bezdotykowa, w którym piszemy o tym szerzej
Ręczne mycie powłoki ceramicznej
Tak jak wspomnieliśmy, myjnia bezdotykowa nie zastąpi mycia ręcznego. Co jakiś czas warto więc odwiedzić studio car detailingu w celu sprawdzenia stanu powłoki ceramicznej oraz usunięcia z jej powierzchni pozostałości brudu. Specjaliści w takim miejscu korzystają z profesjonalnych kosmetyków samochodowych, a twój samochód zostaje poddany wieloetapowemu czyszczeniu. Detailingowe mycie auta z powłoką ceramiczną składa się między innymi z:
- mycia wstępnego;
- mycia na dwa wiadra;
- mycia właściwego;
- dekontaminacji i deironizacji;
- glinkowania.
Większość producentów wymaga okresowych przeglądów ceramiki na lakier w okresach 6-miesięcznych lub 1 -rocznych. Jednak w miarę możliwości polecamy odwiedzać samochodowe SPA raz na 3 miesiące. Osoba opiekująca się twoim pojazdem będzie miała dokładny wgląd do tego, co działo się w ostatnim okresie oraz, najzwyczajniej w świecie, będzie mogła doradzić ci, na co zwracać uwagę.
Mycie samochodu po ceramice zimą
Na zakończenie jeszcze kilka słów o nieszczęsnym okresie zimowym. Czasami otrzymujemy zapytania, czy ceramika lakieru zabezpieczy auto na zimę. Odpowiedź brzmi tak, ale… to nie zwalnia od mycia auta. Co ważne, najlepiej robić to znacznie częściej niż w pozostałe pory roku. Śnieg, błoto, sól drogowa i chemikalia stosowane przez drogowców niekorzystnie wpływają na karoserię samochodu. Powłoka ceramiczna to idealne rozwiązanie na ten trudny okres (tutaj poczytaj, dlaczego warto aplikować powłokę ceramiczną zimą). Jednak, jak to podkreślamy wielokrotnie, jej aplikacja nie spowoduje, że samochodu nie będzie trzeba myć wcale.