Jak myć samochód zimą? Czy można myć samochód na mrozie?

Piotrek 4nano
Piotr Szczygieł

Współwłaściciel marki 4nano. W firmie odpowiedzialny głównie za sprzedaż i marketing.

Dada dodania: 13 Luty 2021 roku
Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą to czynność, której w żadnym wypadku nie powinno się unikać. Co więcej, w miarę możliwości zaleca się zwiększoną częstotliwość czyszczenia auta. Podobnie jak przez pozostałą część roku, zapomnij o myjni automatycznej, jeśli zależy ci na lakierze twojego pojazdu. Zastanawiasz się, jak dobrze umyć samochód na myjni bezdotykowej zimą? Chcesz wiedzieć kiedy postawić na specjalistów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Samodzielne mycie samochodu na mrozie – jak podejść do tego z głową?

W warunkach dodatnich temperatur samodzielne mycie samochodu nie powinno stanowić żadnego problemu i warto to robić, oczywiście na myjni bezdotykowej. Pytanie pojawia się jednak, czy można myć samochód na mrozie? Odpowiedź brzmi tak, ale trzeba być naprawdę uważnym i mieć do tego odpowiednie warunki. Poniżej kilka przydatnych porad jak podejść do tego z głową.

  1. Po pierwsze, nie używaj dostępnej na myjni bezdotykowej szczotki. Ta zasada tyczy się każdej pory roku, jednak zimą nabiera na znaczeniu. Ziarenka piasku, czy kawałki soli drogowej przywierają do twojego samochodu oraz do innych aut, a następnie trafiają między włosie szczotki. Używanie szczotki wiąże się więc nie tylko z narażeniem karoserii na zarysowania samym akcesorium, ale zwiększa także ryzyko uszkodzenia lakieru przez brud znajdujący się między jej włosiem.
  2. Po drugie, pamiętaj o suszeniu. Niestety, myjnia bezdotykowa nie oferuje tej opcji, a więc co należy zrobić w takiej sytuacji? Gdy posiadasz ogrzewany garaż, możesz śmiało pozostawić w nim samochód po myciu. Jeśli nie, odradzamy mycie auta na myjni bezdotykowej. Myjąc auto myjką wysokociśnieniową, możesz mieć pewność, że woda dostanie się do różnych zakamarków nadwozia, uszczelek czy zamków drzwi. Wystarczy kilka stopni na minusie, aby wspomniana woda zamarzła jeszcze przed powrotem do domu. To może skutkować problemami z późniejszym dostaniem się do samochodu.
  3. Po trzecie, lepiej zapobiegać niż naprawiać. Jeśli więc masz możliwość późniejszego osuszenia, zrób to i postaw na profilaktykę. Po całym procesie dokładnie wytrzyj wszystkie uszczelki i zabezpiecz je specjalnym silikonem. Pamiętaj, żeby zrobić do bardzo dokładnie i nie pomijaj żadnego elementu, w innym przypadku możesz się niemile zaskoczyć.

Przy okazji sprawdź też, jak myć auto po ceramice.

Jak myć auto w zimę? Opcje profesjonalne

Załóżmy jednak, że nie posiadasz odpowiednich warunków, a zależy ci na wyglądzie samochodu. A może po prostu chcesz mieć pewność, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie. W takim wypadku powinieneś oddać auto w ręce specjalistów. Myjnia ręczna oraz studio auto detailingu to dwa miejsca, w których warto bywać częściej, szczególnie zimą. W pierwszym masz pewność, że pojazd zostanie odpowiednio umyty i wysuszony. W drugim po prostu oddajesz auto do samochodowego SPA, w którym profesjonaliści zadbają o każdy szczegół.

Mycie detailingowe samochodu