Ile kosztuje powłoka ceramiczna?

Piotrek 4nano

Piotr Szczygieł

Współwłaściciel marki 4nano. Odpowiada m.in. za merytoryczne treści na naszym blogu.

Dada dodania: 21 stycznia 2021

Powłoka ceramiczna 4nano Rock & Quantum
Aplikacja powłoki ceramicznej na samochód to rozwiązanie zyskujące coraz to nowych zwolenników każdego roku. Obecnie ten rodzaj ochrony lakieru popularny jest nie tylko wśród samochodów klasy premium, ale także aut z segmentu średniego. Coraz to większa liczba właścicieli decyduje się na ufundowanie swoim pojazdom ceramiki na lakier. Oczywiście jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest koszt takiego zabiegu. Rozbieżności cenowe samej usługi pomiędzy różnymi studiami auto detailingu czasami są jednak dość duże. Zastanawiasz się, co wpływa na ich ostateczną sumę? Omawiamy, ile kosztuje ceramika na auta.

Dla kogo ceramika na samochód?

Na początku ważne, abyś wiedział, że powłoka ceramiczna nie jest rozwiązaniem dla każdego. Niestety rynek przepełniony jest marketingowymi informacjami, mówiącymi o tym, że powłoka ceramiczna na lakierze może zdziałać cuda. Taki przekaz oczywiście mocno wpływa na wyobraźnię klientów, a czasami wprost mówi o funkcjonalnościach, których powłoka ceramiczna po prostu nie zapewni. Odporność na wszelkie zarysowania, zabezpieczenie przed odpryskami od kamieni, czyste auto bez konieczności mycia to tylko część mitów, które krążą w internecie na temat powłok ceramicznych. Nie zrozum nas źle, korzyści jest naprawdę wiele, ale ceramika lakieru nie sprawi, że twój samochód będzie pancerny. Pogłębiony kolor, wyraźna szklistość, efekt hydrofobowy, łatwiejsze mycie to tylko niektóre z zalet powłoki na lakier. Ale czy w każdym przypadku to się opłaci? Niekoniecznie, zwłaszcza, jeśli masz wieloletni samochód używany, dlatego sprawdź koszt ceramiki na auto.

BMW zabezpieczone powłoką ceramiczną

Cena powłoki ceramicznej – co na nią wpływa?

Jesteś pewny, że powłoka ceramiczna na samochód jest rozwiązaniem dla Ciebie? To dobry moment, abyś dowiedział się, jaki jest koszt nałożenia cerami na samochód. Tutaj należy wyróżnić kilka podstawowych kryteriów wpływających na koszt powłoki ceramicznej.

 

  1. Okres ochrony, czyli trwałość powłoki ceramicznej: podstawę ceny determinuje oczywiście okres ochrony, zupełnie inną kwotę zapłacisz za roczną powłokę na lakier, niż za kilkuletnie zabezpieczenie samochodu – sprawdź, jaka jest cena powłoki ceramicznej rocznej, dwuletniej, pięcioletniej.
  2. Jakość produktu: kolejnym elementem będzie cena samego produktu. Wyższej klasy produkty renomowanych firm, często dostępne jedynie po przejściu odpowiedniego szkolenia będą droższe niż ogólnodostępna powłoka ceramiczna, którą każdy może zakupić, chociażby poprzez portal aukcyjny allegro.
  3. Wielkość auta: to, że więcej czasu trzeba poświęcić na zabezpieczenie SUV-a, niż hatchbacka jest jasne dla każdego. Ale ważna jest też ilość zużytego produktu. Bywają sytuacje, w których na jedno auto aplikuje się nawet o 50% więcej powłoki, nie wspominając już o samochodach dostawczych (tak, takie też przyjeżdżają na detailing 😉).
  4. Wiek samochodu: chociaż jeśli chodzi o sam proces aplikacji powłoki ceramicznej, wiek nie ma większego znaczenia, to musisz wiedzieć, że przed aplikacją powłoki ceramicznej warto (a nawet trzeba) przeprowadzić korektę lakieru. W przypadku nowych aut ten zabieg jest często wliczany w cenę samego zabezpieczenia. Jeśli posiadasz samochód używany, należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem w wysokości od 500 do 1500 zł. 
  5. Jakość pracy i doświadczenie w branży: wybierając studio car detailingu lub samego detailera, który zabezpieczył już setki samochodów, możesz mieć pewność, że usługa nakładania powłoki ceramicznej zostanie wykonana na najwyższym poziomie. W takim przypadku często zapłacisz nieco więcej za usługę. Przed podjęciem decyzji warto więc przeczytać opinie o danym studio car detailingu lub nawet umówić się na rozmowę z właścicielem/przedstawicielem, aby sprawdzić jego kompetencje
  6. Lokalizacja: kolejnym punkt na liście wydaje się być dość oczywisty. Ceny usług auto detialingu będą różnić się w zależności od miejsca, w którym je zlecisz. Inną kwotę zapłacisz w Warszawie, Katowicach czy Wrocławiu, niż w małej miejscowości.

Zastanawiasz się nad powłoką ceramiczną, ale nie wiesz jaką usługę wybrać? Z chęcią pomożemy.

Podpowiemy Ci ile zapłacisz za aplikację ceramiki i na co zwrócić uwagę przy wyborze zabezpieczenia

Powłoka ceramiczna 4nano Rock & Quantum

Nakładanie ceramiki na samochód – cena

Przechodząc do meritum, ile zapłacisz za aplikację powłoki ceramicznej? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku produktów ogólnodostępnych (zazwyczaj ceramika roczna lub dwuletnia) będzie to koszt w okolicach 800 do 1500 złotych. Jeśli bierzesz pod uwagę kilkuletnią powłokę na lakier, dostępną jedynie dla odpowiednio przeszkolonych studiów auto detailingu, kwota ta pójdzie w górę i będzie wynosić od 1500 złotych do nawet 3000 złotych. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach do tej kwoty trzeba doliczyć koszt korekty lakieru. Za taką usługę przyjdzie ci zapłacić od kilkuset złotych w górę. Jak widać, ceny są dość rozbieżne. Wynika to głównie z wymienionych powyżej wielu zmiennych wpływających na koszt powłoki ceramicznej. Właśnie dlatego poniżej prezentujemy kilka konkretnych przykładów:

Miasto

Częstochowa

Grudziądz

Szczecin

Psary

Turek

Wrocław

Gorzów Wlkp.

Lębork

Łódź

Powłoka roczna
800 zł
1000 zł
800 zł
700 zł
800 zł
1000 zł
800 zł
800 zł

700 zł

Powłoka 2-letnia

1500 zł
1500 zł
1500 zł
1300 zł
1300 zł
1500 zł
1500 zł
1300 zł

1400 zł

Powłoka 3-letnia

2000 zł
2000 zł

2300 zł

1900 zł

1800 zł

2000 zł

2300 zł

1800 zł

2000 zł
Powłoka 5-letnia
2500 zł
2500 zł

2900 zł

2300 zł

2200 zł

2500 zł
3000 zł
2300 zł
2500 zł
Podane ceny są cenami przybliżonymi netto, zawierającymi jedynie aplikację powłoki na lakier bez dodatkowych usług.

Niewidzialna wycieraczka, zabezpieczenie wnętrza samochodu, zabezpieczenie felg – usługi dodatkowe

Poza standardowym zabezpieczeniem lakieru praktycznie każde studio car detailingu ma w swej ofercie szeroki pakiet usług dodatkowych. Poczynając od niewidzialnej wycieraczki, którą aplikuje się na szyby, poprzez kompleksowe czyszczenie i zabezpieczenie wnętrza samochodu, aż po ochronę felg. Ile będzie kosztować taki pakiet usług? Tutaj reguły nie ma a ceny, podobnie jak w przypadku ceramiki na lakier, są dość zróżnicowane. Mamy jednak dla ciebie bardzo dobrą wiadomość. Bardzo często studia auto detailingu oferują taką usługę w pakiecie z ochroną lakieru, dając jednocześnie korzystny rabat dla klienta. Standardowe ceny indywidualnych usług prezentują się mniej więcej następująco:

 

  • zabezpieczenie felg 200 – 400 złotych;
  • niewidzialna wycieraczka 100 – 200 złotych;
  • zabezpieczenie wnętrza samochodu 150 – 300 złotych.

Powłoka ceramiczna, wosk, folia ochronna PPF – różnica w cenie

Wiesz już, że cena aplikacji powłoki ceramicznej na samochód mieści się w przedziale od 700 zł do 3000 zł. Jak to wygląda w przypadku innych produktów? Mamy dla Ciebie porównanie, przy czym wcześniej musimy zaznaczyć, że tak jak w przypadku powłoki, podane poniżej wartości dotyczą zabezpieczenia całego auta.

Wosk na auto to koszt około 200 złotych. W tej cenie otrzymasz zabezpieczenie na okres kilku miesięcy (od trzech do sześciu). Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla osób dysponujących mniejszym budżetem. Warto z niego skorzystać szczególnie przed okresem zimowym – wtedy karoseria pojazdu jest najbardziej narażona.

Folia ochronna PPF to koszt od 10 000 zł, jednak zazwyczaj trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 15 000 zł. Skąd tak wysoka cena? Folia PPF stanowi najlepszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi – zabezpiecza nawet przed drobnymi otarciami, mocniejszymi rysami czy odpryskami od kamieni. Ponadto deklarowana przez producentów trwałość wynosi nawet do 10 lat. Wady? Wspomniana wcześniej cena oraz brak wizualnego efektu „wow” jak w przypadku ceramiki, czy wosku samochodowego.

Powłoka ceramiczna 4nano Camo

Powłoka ceramiczna – cena. Czy to się opłaca?

Czy warto więc inwestować w powłokę ceramiczną? Bez wątpienia tak. Cena kompleksowej usługi (renowacja lakieru, zabezpieczenie powłoką ceramiczną, pakiet usług dodatkowych) zazwyczaj zamyka się w kwocie kilku tysięcy złotych, natomiast efekt, który uzyskasz, będzie oszałamiający. Co więcej, ceramika na samochód to inwestycja, która po prostu powinna się zwrócić. Po pierwsze zaoszczędzisz na bieżącym myciu, po drugie będziesz posiadać mocną kartę przetargową podczas sprzedaży samochodu.

Jednak nie będziemy oszukiwać – ze względu na koszt nałożenia ceramiki na samochód, taka usługa może być zbyt droga, nieadekwatna do wartości auta. Wtedy tańszym, choć mniej trwałym sposobem na poprawę wyglądu pojazdu jest wosk.