Ile kosztuje detailing auta? Podstawowe usługi, ceny

Piotrek 4nano

Piotr Szczygieł

Współwłaściciel marki 4nano. Odpowiada m.in. za treści na naszym blogu.

Dada dodania: 12 Grudnia 2021

Samochód po usłudze auto detailingu
Jeśli kiedykolwiek spróbowałeś/-aś sprawdzić ceny usług auto detailingu, to pewnie wiesz już, że… nie jest łatwo to zrobić. Niewiele studiów podaje konkretne kwoty. I to wcale nie dlatego, że są aż tak wysokie – w większości przypadków ostateczna wycena usługi zależy od kilku czynników. Jakich? I jakie są przedziałki cenowe? Sprawdziliśmy to dla Ciebie.

Od czego zależy cena usług auto detailingu?

Dlaczego, gdy chcesz sprawdzić cenę usług auto detailingu, to, zamiast otrzymać konkretną kwotę, musisz wypełniać formularz lub kontaktować się w sprawie wyceny? Ponieważ, niezależnie od usługi, ostateczny koszt zależy od kilku czynników. Najczęściej będzie to:

  • wielkość pojazdu, który oddajesz na auto detailing;
  • stopień zabrudzenia/uszkodzenia elementów, które chcesz poddać czyszczeniu/renowacji.

I aby Ci to zobrazować, przedstawimy dwie najczęściej występujące sytuacje.

Przykład 1: aplikacja powłoki ceramicznej

Jeśli chcesz zabezpieczyć samochód powłoką ceramiczną, pierwszą kwestią, będzie czas ochrony – im dłuższy, tym droższa jest usługa. Drugą rzeczą, wpływającą na ostateczny koszt jest to, czy decydujesz się na korektę lakieru (jedno- lub wieloetapową). A trzecią jest wielkość samochodu, co za chwilę będzie dla Ciebie oczywiste.

Im większy samochód, tym więcej produktu trzeba zużyć, aby w pełni pokryć lakier ceramiką. A skoro powierzchni do zabezpieczenia jest więcej, to wszystko jest bardziej czasochłonne. Czyli, nie dość, że czas usługi się wydłuża, to zwiększają się jej koszty dla studia auto detailingu. Inny będzie koszt aplikacji powłoki dla hatchbacka, a inny dla SUV-a.

Aplikacja powłoki ceramicznej

Przykład 2: czyszczenie i konserwacja tapicerki

No dobra, ale o ile nie porównujemy hatchbacka z autem terenowym, to wielkość kanap będzie zbliżona. Czemu więc nie można podać przedziału cen? Bo tutaj kluczową kwestią jest stopień zabrudzenia tapicerki, a także to, czy jest ona materiałowa, czy skórzana. I znowu, więcej włożonej pracy oznacza więcej zużytego produktu oraz poświęconego czasu.

Czyszczenie tapicerki materiałowej

Cennik auto detailingu

Wiesz już, dlaczego studia auto detailingu tak niechętnie podają sztywne cenniki – ich usługi są elastyczne, dopasowane do konkretnego klienta, a zlecenie jest zleceniu nierówne. Niektóre z nich radzą sobie w ten sposób, że podają przedziały cenowe dla małego/średniego/dużego auta. Inne podają ceny „od”, a jeszcze inne w ogóle nie podają cennika. I naszym zdaniem jest to duży błąd, ponieważ brak cen może świadczyć o tym, że studio nie chce odstraszyć klienta zbyt wysokimi kwotami. Zresztą, przyznajemy sami, że niechętnie kontaktujemy się z firmą, która nie podaje choćby widełek cenowych.

I dlatego przychodzimy z pomocą, przedstawiając, ile kosztuje detailing auta. Zaznaczymy jedynie, że podajemy uśrednione ceny, które, jak już wielokrotnie powtarzaliśmy, mogą się różnić w zależności od miasta, doświadczenia studia, a także specyficznych warunków zlecenia.

Mycie detailingowe – cena 200-300 zł

Najbardziej „kontrowersyjne” jest mycie detailingowe. Bo skoro na myjni zapłacisz kilka złotych, a za mycie ręczne ok. 100-150 zł, to skąd taka cena mycia detailingowego? Ponieważ to nie jest zwykłe czyszczenie pojazdu, a wieloetapowy proces, podczas którego stosowane są specjalistyczne kosmetyki, dedykowane wyłącznie określonym zabiegom. W praktyce, jedno mycie detailingowe trwa do kilku godzin, ale za to po nim lakier (i inne elementy) są idealnie lśniące, szkliste i gładkie. Ponadto często w skład mycia wchodzi także glinkowanie, a czasami nawet zabezpieczenie samochodu woskiem.

Detailing wnętrza – cena od 100 zł

W przypadku detailingu wnętrza wszystko zależy od tego, na co się zdecydujesz. Możesz wybrać jedynie odkurzanie (nie lubimy tego robić na stacji, a Ty?) i umycie plastików, czy dodatkowo podsufitki, a nawet tapicerki. Tutaj warto jedynie dodać, że produkty, jakie stosuje się do detailingu wnętrza, mają właściwości antystatyczne. Oznacza to, że później kurz nie osiada na powierzchni tak szybko, samochód dłużej pozostaje czysty.

Korekta lakieru – cena od 500 zł do 1500 zł

Korekta lakieru to zabieg, którego celem jej usunięcie zarysowań – w efekcie lakier jest lśniący, nie ma na nim zmatowień. Korekta może być jedno-, dwu- lub wieloetapowa i jak się pewnie domyślasz, od tego będzie m.in. zależeć jej cena. I, co ciekawe, biorąc pod uwagę czas poświęcony na usuwanie rys, konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności, jest to jedna z najtańszych usług auto detailingu.

Powłoki ceramiczne – cena od 800 zł

Koszt aplikacji powłoki ceramicznej zaczyna się od 800 zł za roczną ochroną i dochodzi zwykle do 2500-3000 zł za pięcioletnią ceramikę. Jeśli przed zabezpieczeniem chcesz wykonać korektę lakieru, musisz za to dopłacić, chociaż niektóre studia wliczają to w cenę w sytuacji, gdy decydujesz się na aplikację powłoki na nowym samochodzie, który wyjechał prosto z salonu (niestety, takie też potrzebują polerowania).

Znacznie więcej na temat ceny aplikacji powłoki ceramicznej oraz czynników, które na nią wpływają znajdziesz w naszym artykule:

Folia PPF – cena od 400 zł do 15 000 zł

Zastanawiasz się, czy właśnie nie popełniliśmy jakiegoś błędu? Nie – taki jest realny przedział cenowy oklejania samochodu folią PPF. Kilkaset złotych zapłacisz, jeśli oklejany jest drobny element – lusterka, klamki, etc. Natomiast pokrycie całego auta folią zabezpieczająca to koszt ok. 15 000 zł. Dużo, ale nie ma skuteczniejszej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, dodatkowo na tę usługę dostajesz nawet 10 lat gwarancji.

Pranie tapicerki – cena od 300 zł

Plamy po rozlanym napoju, czekoladzie, czy… strach pomyśleć, po czym jeszcze – z tym poradzi sobie każdy doświadczony auto detailer. Za pranie tapicerki zapłacisz od 250 zł i jak już zaznaczaliśmy w przykładzie na początku, koszt uzależniony jest od ilości i wielkości kanap oraz ich stopnia zabrudzenia. Chociaż, zdradzimy Ci, że prywatnie uważamy, że jest to usługa warta każdych pieniędzy.

Zabezpieczenie felg lub szyb – cena 200 zł

Masz ograniczony budżet, ale chcesz, aby samochód dobrze się prezentował? Postaw na mycie detailingowe i zabezpieczenie felg. Taki pakiet będzie kosztować ok. 400-500 zł, a całkowicie odmieni wygląd auta. O myciu detailingowym już wiesz, ale co daje zabezpieczenie felg? Sprawia, że są one szkliste, a także łatwiej je umyć, trudne zabrudzenia nie osadzają się na nich.

Natomiast zabezpieczenie szyb to tania, a efektowna usługa, dzięki której zyskujesz tzw. niewidzialną wycieraczkę. Co to oznacza? Na szyby aplikowana jest powłoka hydrofobowa, która pod wpływem prędkości odpycha krople wody. W praktyce nie trzeba używać wycieraczek – pod warunkiem, że jedziesz z prędkością min. 60 km/h. Zimą nie do przecenienia jest też fakt, że powłoka na szybę ułatwia usuwanie szronu. Koszt? Od 100 zł za szybę czołową.

Nakładanie powłoki ceramicznej na felgi

Wycena usług detailingowych

Mamy nadzieję, że teraz odpowiedź „to zależy” na pytanie, ile kosztuje auto detailing nie będzie wywoływać u Ciebie frustracji. Znasz widełki cenowe występujące na rynku, a także wiesz, od czego w praktyce „to zależy” (i zdajesz sobie sprawę z tego, że to nie złośliwość detailerów).

Pamiętaj też o tym, że usługi auto detailingu są elastyczne, dopasowane do potrzeb Twojego auta i możliwości portfela. Dlatego najlepiej jest zadzwonić, powiedzieć, na czym Ci zależy i wtedy rozmawiać o konkretach.