W internecie aż roi się od wpisów na temat różnic pomiędzy powłokami kwarcowymi a ceramicznymi. Dystrybutorzy i producenci nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, prześcigają się w teoriach o zaletach poszczególnych z nich. Jedni twierdzą, że kwarc działa krócej niż ceramika, inni z kolei, że to ilość SiO2 wpływa na jakość i długość działania powłoki. Teorii, no właśnie „teorii” jest mnóstwo, jednak jaka jest rzeczywistość?
Co to jest powłoka kwarcowa?
Może poczujesz się zawiedziony, ale w rzeczywistości jest to tylko nazewnictwo, które nie ma znaczenia. To, że powłoka określana jest jako kwarcowa, grafenowa, tytanowa itp., nie ma związku z jej trwałością, czy skutecznością. Co więcej, tak naprawdę chyba żadna z powłok ceramicznych nie zawiera kwarcu, czyli mówiąc wprost związku SiO2.
Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji są w tym przypadku karty charakterystyki produktów. W żadnej, którą udało nam się sprawdzić, nie ma ani jednej wzmianki o kwarcu (no, chyba że mówimy o mało wiarygodnych, niesprawdzonych danych, o czym później). Zaskoczony/-a? Jeśli tak, polecamy dalszą lekturę tego artykułu.
Powłoka kwarcowa – dlaczego taka nazwa?
Skąd więc wzięła się powłoka kwarcowa i dlaczego tak często stosuje się tę nazwę? Powodów może być kilka.
1. Skład powłoki ceramicznej
Pierwszy z nich związany jest z budową powłoki ceramicznej. Jej główny łańcuch składa się z silanów, czyli naprzemiennie ułożonych atomów krzemu i tlenu oraz podstawników R (odpowiadających za różne funkcje powłoki – więcej tutaj). Silany są wytwarzane w zaawansowanych procesach chemicznych, w których wykorzystywany jest kwarc.
Krzemionka (kwarc), zwykle w postaci oczyszczonego piasku, zostaje poddana odpowiednim procesom w celu wytopienia czystego krzemu.
Następnie w wyniku procesów syntezy zgazowanego krzemu oraz związków chemicznych otrzymuje się chlorosilany, alkilochlorosilany, fluorosilany i hydrosilany. Cały proces odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze.
Ostatecznie chlorosilany poddaje się reakcji z wodą lub alkoholami, w wyniku czego otrzymuje się silanole i alkoksysilany – podstawowe składowe powłok ceramicznych.
Jak więc widzisz, kwarc jest wykorzystywany jedynie w celu otrzymania czystego krzemu, nie stanowi natomiast części powłoki ceramicznej.
Więcej informacji o całym procesie znajdziesz w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silany.
2. Import towarów zagranicznych
Drugim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, skąd towary trafiają na rynki zagraniczne. Zapewne nie zaskoczy Cię fakt, że większość produktów w branży auto detailingu importowanych jest z Azji. Tamtejsze wymogi prawne różnią się od tych, które obowiązują w Europie, Stanach czy w Australii. Aby przejść odprawę celną, podawane są więc zupełnie inne dane. Właśnie dlatego w różnych krajach można spotkać się z zupełnie innymi kartami charakterystyki dla tego samego produktu.
Ciekawostka: część produktów, które są legalne w Azji, nie mogą być stosowane np. w Europie. Dla przykładu katalizator tytanowy (Dibutyltin Dilaurate) może być wykorzystany jedynie, jeśli jego ilość nie przekracza 0.5%.
Podsumowanie
Przechodząc do sedna, jeszcze raz chcemy podkreślić, aby nie kierować się nazewnictwem, a rzeczywistym składem powłoki ceramicznej. Rynek przesycony jest chwytliwymi hasłami, które dla świadomego konsumenta będą jedynie marketingową mrzonką. Polecamy więc decydować świadomie, a jeśli czegoś nie wiesz – dopytywać.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z nami lub z naszymi partnerami. Podczas szkoleń przekazujemy im nie tylko wiedzę praktyczną, ale również teoretyczną dotyczącą składu i przewag konkurencyjnych naszych powłok ceramicznych.