W internecie aż roi się od wpisów na temat różnic pomiędzy powłokami kwarcowymi a ceramicznymi. Dystrybutorzy i producenci nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, prześcigają się w teoriach o zaletach poszczególnych z nich. Jedni twierdzą, że kwarc działa krócej niż ceramika, inni z kolei, że to ilość SiO2 wpływa na jakość i długość działania powłoki. Teorii, no właśnie „teorii” jest mnóstwo, jednak jaka jest rzeczywistość?

Co to jest powłoka kwarcowa?

Może poczujesz się zawiedziony, ale w rzeczywistości jest to tylko nazewnictwo, które nie ma znaczenia. To, że powłoka określana jest jako kwarcowa, grafenowa, tytanowa itp., nie ma związku z jej trwałością, czy skutecznością. Co więcej, tak naprawdę chyba żadna z powłok ceramicznych nie zawiera kwarcu, czyli mówiąc wprost związku SiO2.

Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji są w tym przypadku karty charakterystyki produktów. W żadnej, którą udało nam się sprawdzić, nie ma ani jednej wzmianki o kwarcu (no, chyba że mówimy o mało wiarygodnych, niesprawdzonych danych, o czym później). Zaskoczony/-a? Jeśli tak, polecamy dalszą lekturę tego artykułu.

Powłoka kwarcowa – dlaczego taka nazwa?

Skąd więc wzięła się powłoka kwarcowa i dlaczego tak często stosuje się tę nazwę? Powodów może być kilka.

1. Skład powłoki ceramicznej

Pierwszy z nich związany jest z budową powłoki ceramicznej. Jej główny łańcuch składa się z silanów, czyli naprzemiennie ułożonych atomów krzemu i tlenu oraz podstawników R (odpowiadających za różne funkcje powłoki – więcej tutaj). Silany są wytwarzane w zaawansowanych procesach chemicznych, w których wykorzystywany jest kwarc.

Krzemionka (kwarc), zwykle w postaci oczyszczonego piasku, zostaje poddana odpowiednim procesom w celu wytopienia czystego krzemu.

Następnie w wyniku procesów syntezy zgazowanego krzemu oraz związków chemicznych otrzymuje się chlorosilany, alkilochlorosilany, fluorosilany i hydrosilany. Cały proces odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze.
Ostatecznie chlorosilany poddaje się reakcji z wodą lub alkoholami, w wyniku czego otrzymuje się silanole i alkoksysilany – podstawowe składowe powłok ceramicznych.

Jak więc widzisz, kwarc jest wykorzystywany jedynie w celu otrzymania czystego krzemu, nie stanowi natomiast części powłoki ceramicznej.

Więcej informacji o całym procesie znajdziesz w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silany.

Powłoka ceramiczna składnik główny

2. Import towarów zagranicznych

Drugim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, skąd towary trafiają na rynki zagraniczne. Zapewne nie zaskoczy Cię fakt, że większość produktów w branży auto detailingu importowanych jest z Azji. Tamtejsze wymogi prawne różnią się od tych, które obowiązują w Europie, Stanach czy w Australii. Aby przejść odprawę celną, podawane są więc zupełnie inne dane. Właśnie dlatego w różnych krajach można spotkać się z zupełnie innymi kartami charakterystyki dla tego samego produktu.

Karta charakterystyki powłoki ceramicznej

Ciekawostka: część produktów, które są legalne w Azji, nie mogą być stosowane np. w Europie. Dla przykładu katalizator tytanowy (Dibutyltin Dilaurate) może być wykorzystany jedynie, jeśli jego ilość nie przekracza 0.5%.

Podsumowanie

Przechodząc do sedna, jeszcze raz chcemy podkreślić, aby nie kierować się nazewnictwem, a rzeczywistym składem powłoki ceramicznej. Rynek przesycony jest chwytliwymi hasłami, które dla świadomego konsumenta będą jedynie marketingową mrzonką. Polecamy więc decydować świadomie, a jeśli czegoś nie wiesz – dopytywać.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z nami lub z naszymi partnerami. Podczas szkoleń przekazujemy im nie tylko wiedzę praktyczną, ale również teoretyczną dotyczącą składu i przewag konkurencyjnych naszych powłok ceramicznych.