Myjnia bezdotykowa czy mycie ręczne? Co wybrać, kiedy różnica w cenie jest nawet… kilkadziesiąt razy większa? Odpowiadamy na pytanie, co to jest auto detailing i kiedy warto skorzystać z usługi kompleksowego czyszczenia aut.

Co to jest auto detailing?

Auto detailing, car detailing, samochodowe SPA – tak nazywa się firmy zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem oraz zabezpieczeniem samochodów. Kompleksowy car detailing składa się z:

  • czyszczenia pojazdu wewnątrz i na zewnątrz;
  • renowacji i konserwacji poszczególnych elementów;
  • zabezpieczenia poszczególnych elementów (lakieru, szyb, felg).

To zaawansowana, profesjonalna kosmetyka samochodowa, której celem jest nie tylko poprawa stanu wizualnego samochodu, ale również redukcja skutków uszkodzeń spowodowanych codzienną eksploatacją (np. mikrorysy). Najczęściej do samochodowego SPA trafiają nowe pojazdy, aczkolwiek tak naprawdę temu zabiegowi można poddać każde auto, z czego chętnie korzystają m.in. osoby, które planują sprzedać swoje cztery kółka i chcą doprowadzić wnętrze do porządku.

Auto detailing studio

Auto car detailing – oferta, popularne usługi

Podstawową usługą w ramach auto detailingu jest ręczne mycie całego pojazdu – nadwozia, nadkoła, felg, szyb, a nawet komory silnika czy końcówek wydechu. Używa się do tego specjalistycznych, profesjonalnych kosmetyków samochodowych, które wyróżniają się większą skutecznością, niż produkty ogólnodostępne, sprzedawane w popularnych sklepach. Dzięki temu możliwe jest usunięcie głębokich zanieczyszczeń, smoły.

W ramach car detailingu wykonuje się polerowanie karoserii, które redukuje niedoskonałości lakieru, czyli rysy i mikrorysy. Tutaj warto dodać, że często są one wynikiem mycia pojazdu w myjni automatycznej, przy pomocy szczotek.

Twój samochód z zewnątrz wygląda jak nowy? Pójdź od razu o krok dalej i zadbaj o środek. To nie tylko odkurzenie foteli i dywaników, ale również pranie tapicerki, zabezpieczenie kokpitu itp. W niektórych studiach możliwa jest także kompleksowa renowacja tapicerki skórzanej.

To podstawowe usługi oferowane w ramach car detailingu. Ale pisaliśmy wcześniej, że czyszczenie i renowacja to nie wszystko. Możesz również zabezpieczyć lakier – w tym celu stosuje się m.in. powłoki ceramiczne oraz folie PPF. Co one dają? Chronią karoserię przed mikrorysami, zapobiegają wnikaniu brudu, a także ułatwiają codzienne mycie samochodu (już na myjni bezdotykowej).

Czyszczenie felg

Auto detailing – cennik

No dobrze, a ile to wszystko kosztuje? Na początku musimy podkreślić, że ceny konkretnych usług uzależnione są m.in. od lokalizacji studia, tego, jakich kosmetyków samochodowych używa car detailier, a także… jaka jest wielkość twojego samochodu.

Uśredniony cennik wygląda następująco:

  • 80-120 zł – podstawowe mycie detailingowe;
  • 40-60 zł – czyszczenie wnętrza;
  • 200-300 zł – pranie tapicerki oraz czyszczenie tapicerki skórzanej;
  • 100-150 zł – aplikacja wosku;
  • 3500 zł – nałożenie folii PPF na całą maskę samochodu;
  • 1300-1700 zł – zabezpieczenie lakieru 2-letnią powłoką ceramiczną;
  • 150 zł – nałożenie niewidzialnej wycieraczki na przednią szybę.

W większości przypadków istnieje możliwość skorzystania z pakietów pielęgnacyjnych, łączących różne usługi w obniżonych cenach.

Car detailing vs bezdotykowa myjnia

Jak się pewnie już domyślasz, podstawowa różnica w przypadku korzystania z bezdotykowej lub automatycznej myjni, a car detailingu wynika z ceny. Usługi związane z samochodowym SPA są kilkanaście, kilkadziesiąt razy droższe. Ponadto jest to związane z oddaniem auto na co najmniej 2-3 godz. w przypadku podstawowego mycia lub nawet na kilka dni, gdy decydujesz się na „full pakiet”, łącznie z zabezpieczeniem lakieru.

Czy warto? Tak. Myjnia bezdotykowa, chociaż sprawdzi się podczas codziennego wykorzystania, nie doczyści wszystkich elementów, a także nie usunie smaru zalegającego na karoserii. Myjnie automatyczne wykazują się większą skutecznością, aczkolwiek w wyniku użycia szczotek często dochodzi do mikrouszkodzeń, rys na lakierze.

Natomiast mycie ręczne nie dość, że jest dokładniejsze, to jeszcze podczas czyszczenia wykorzystywane są specjalistyczne środki, produkowane z myślą o studiach auto detailingu. Ponadto w przypadku nowszych aut zaleca się takie usługi jak zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną, czy zabezpieczenie felg, co ułatwi późniejsze mycie, a także ochroni przed mikrorysami. Co to daje? Auto, po dwóch/trzech/czterech latach może nadal wyglądać jak z salonu.

To, co my rekomendujemy, to skorzystanie z usług mycia ręcznego raz na 3-6 miesięcy, a także, w miarę potrzeb i możliwości finansowych, z dodatkowej oferty. Natomiast między jedną a drugą wizytą w samochodowym SPA, możesz wybrać się do myjni bezdotykowej. Automatycznych nie polecamy ze względu na ryzyko porysowania lakieru.

Mycie wnętrza aut