Aplikacja powłoki ceramicznej na felgi krok po kroku

Piotrek 4nano

Piotr Szczygieł

Współwłaściciel marki 4nano. W firmie odpowiedzialny głównie za sprzedaż i marketing.

Dada dodania: 29 Października 2021

Nakładanie powłoki ceramicznej na felgi

Chcesz ochronić felgi przed szybkim niszczeniem? A może zależy Ci na tym, aby wystarczyła szybka wizyta na myjni, aby były czyste? Rozwiązaniem jest powłoka ceramiczna na felgi, którą możesz…samodzielnie aplikować. Podpowiemy Ci, jak się za to zabrać.

Przygotowanie felgi przed aplikacją powłoki ceramicznej

Niezależnie od rodzaju nakładanego zabezpieczenia, odpowiednie przygotowanie powierzchni jest kluczem do sukcesu. W końcu chcesz, aby produkt trafił bezpośrednio na lakier, felgę czy szybę, a nie na brud, wosk i wypełniacze, które znajdują się na powierzchni. Powłoka ceramiczna łączy się bezpośrednio z podłożem. Nakładając ją na warstwę innego produktu, brudu zmniejszasz jej trwałośc – zadziała tak długo, jak to, co znajduje się pod nią. 

Jak przygotować powierzchnię felgi pod aplikację powłoki ceramicznej?

Ceramikę należy aplikować na czyste, suche i chłodne felgi. Zresztą nawet sam proces mycia należy przeprowadzić, gdy felgi są zimne. Mycie ciepłych felg (i nie tylko…) może spowodować powstanie plam, które są efektem zmieszania wody z brudem i środkiem czyszczącym. Dobrze, aby powierzchnia była wolna od rys – poprawi to końcowy efekt wizualny, jednak nie jest warunkiem koniecznym do aplikacji. Na początku zadbaj o ich dokładne wyczyszczenie. Tutaj warto się zaopatrzyć w kilka podstawowych rzeczy:

  • środek o neutralnym pH – do mycia wstępnego;
  • środek alkaliczny – w przypadku silniejszych zabrudzeń;
  • środek kwasowy (kwas) – w przypadku bardzo silnych zabrudzeń;
  • pędzelek i szczotka – aby dojść w trudno dostępne miejsca.

Czyść felgi zaczynając od najłagodniejszego preparatu o neutralnym pH. Następnie, w zależności od konieczności (stopnia i rodzaju brudu) sięgnij po mocniejsze środki jeśli to konieczne. Pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy – nie dopuść, aby płyn wraz z rozpuszczonym brudem zaschnął na feldze. W trudno dostępne miejsca dostaniesz się za pomocą pędzelka i szczotki, w końcu kształtów felg jest naprawdę sporo 😉

Po całym procesie pora na jeszcze jeden środek – 4nano Scrub. Produkt ten pozwoli Ci usunąć wszelkie pozostałości innych produktów, dzięki czemu powierzchnia będzie idealnie wyjałowiona – gotowa pod aplikację zabezpieczenia.

Czyszczenie felgi przed aplikacją powłoki ceramicznej

Aplikacja powłoki ceramicznej na felgi

Aplikację produktu należy zacząć od sprawdzenia warunków panujących w garażu/studio. W przypadku powłoki 4nano Ice temperatura powinna wynosić od +15°C do +35°C, a wilgotność znajdować się w przedziale 30-80%. Jeśli Twój lokal spełnia te parametry, wstrząśnij butelkę, nałóż produkt na aplikator i nanieś go na felgę – ważne, aby aplikator był wilgotny. Nakładaj element po elemencie i staraj się aplikować maksymalnie jedną stronę felgi. (doprecyzuj o co chodzi z ta jedna strona felgi)

Po nałożeniu zbierz nadmiar powłoki suchą i czystą mikrofibrą – zrób to od razu po aplikacji lub zaczekaj do kilkudziesięciu sekund. Jeżeli jest to konieczne, drugą szmatką z mikrofibry ponownie zbierz nadmiar warstwy (przy poprawnej aplikacji zazwyczaj stosuje się 2 mikrofibry 😉). 

Sprawdź tutaj, jakie akcesoria są potrzebne do aplikacji powłoki ceramicznej.

Czym aplikować – wskazówka

Często spotykamy się z pytaniem, „czym aplikować powłokę ceramiczną na felgi?”. Wszystko zależy od wygody i przyzwyczajenia. Z doświadczenia jednak wiemy, że zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie płatków kosmetycznych. Ze względu na bardzo zróżnicowany kształt felg, dotarcie tradycyjnym aplikatorem w część miejsce będzie utrudnione, a w skrajnych przypadkach wręcz niemożliwe. Płatek kosmetyczny sprawdzi się w tym wypadku znacznie lepiej.
Aplikacja powłoki ceramicznej na felgi

Aplikacja powłoki ceramicznej na felgi z pistoletu

W ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem stało się rozpylanie powłoki ceramicznej na powierzchnię felg za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Rozwiązanie to jest znacznie prostsze i szybsze niż tradycyjna aplikacja. Ma jednak dwie wady, których powinieneś/-aś byś świadom:

  1. zużycie produktu – zazwyczaj nieco większe niż w przypadku tradycyjnej aplikacji;
  2. ryzyko rozpylenia na inne powierzchnie – należy uważać, aby rozpylana powłoka nie osiadła również na lakierze, innej powierzchni.