APC – czym jest, jak działa?

Piotrek 4nano

Piotr Szczygieł

Współwłaściciel marki 4nano. Odpowiada m.in. za merytoryczne treści na naszym blogu.

Dada dodania: 1 Grudnia 2021

Zabezpieczenie matowego lakieru
Podstawą wszelkich zabiegów auto detailingowych jest dopasowanie kosmetyków do czyszczonej/zabezpieczanej powierzchni. To zapewnia ich skuteczność, ale też bezpieczeństwo. A czy jest środek, który można nazwać uniwersalnym? Tak, to APC! Sprawdź, czym jest oraz jak działa.

APC – czyszczenie różnych powierzchni

APC to skrót do All Purpose Cleaner, który oznacza środek czyszczący do różnych zastosowań/powierzchni. Jest on silnie skoncentrowany, dzięki czemu radzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami/plamami i jednocześnie jest bezpieczny dla różnych elementów.

Środek do czyszczenia APC posiada zasadowe pH (najczęściej na poziomie 10-11), a do tego nie pieni się mocno (można nim punktowo czyścić poszczególne miejsca).

Preparaty APC wykorzystywane są zarówno do mycia samochodu wewnątrz, jak i z zewnątrz. I my pokrótce przedstawiamy, kiedy sprawdzają się najlepiej.

PS. Zanim zaczniesz używać środka APC, zaopatrz się w rękawiczki ochronne, ponieważ produkt ten może mieć negatywny wpływ na skórę. Przyda Ci się też mikrofibra lub pędzelek detailerski do rozprowadzania kosmetyku.

Do czego stosować preparat APC do auta?

Jeśli chodzi o wnętrze pojazdu, to najczęściej wykorzystuje się:

  • APC do plastików – deski rozdzielczej, nawiewów, uchwytów, innych elementów – usuwa kurz, tłuste plamy, cięższe zabrudzenia, z którymi nie radzi sobie żaden innych środek;
  • APC do tapicerki i podsufitki – to jedno z najpopularniejszych zastosowań – mimo iż preparaty APC należą do grupy produktów uniwersalnych, świetnie usuwają zaschnięte plamy z tapicerki materiałowej oraz skórzanej; tutaj jedynie ważne jest, aby nie doprowadzać do przemoczenia tkaniny;
  • APC do komory silnikowej oraz innych elementów pod maską – mało który kosmetyk tak dobrze usuwa tłuste plamy ze smarów, oleju.

APC do auta całkiem dobrze radzi sobie też z zewnętrznymi elementami, takimi jak:

  • felgi i opony;
  • grill;
  • wlew paliwa;
  • gumy wokół szyb.
Powłoka ceramiczna do matowych lakierów
Jak widzisz, nie przesadzaliśmy, pisząc, że APC to uniwersalny i wielozadaniowy środek czyszczący. I polecamy go nie tylko studiom detailingowym, ale przede wszystkim osobom, które chcą zadbać o swój samochód, lecz niekoniecznie planują w tym celu kupować wiele różnych produktów – w wielu przypadkach APC je zastąpi.

APC – koncentrat lub gotowy produkt

APC do auta często występuje w postaci koncentratu, który trzeba rozrobić z wodą, przy czym stężenie będzie uzależnione od tego, z jaką powierzchnią oraz rodzajem zabrudzeń masz do czynienia. Przykładowo, do lekkich plam rekomenduje się stężenie 1:10, tapicerki – 1:3, natomiast do silnych plam 1:5. Tutaj przyda się jednak doświadczenie w czyszczeniu różnych elementów.

Natomiast codzienną pracę w studiu auto detailingu, a także amatorskie/garażowe zabiegi pielęgnacyjne ułatwia gotowy do użycia produkt, taki jak 4nano Predator. Jego dodatkową zaletą jest to, że w przypadku pojemności 500 ml oraz 1000 ml, znajduje się on w wygodnej w użyciu butelce ze spryskiwaczem.

Preparaty APC – domowe wykorzystanie

Samochód samochodem, ale czy wiesz o tym, że preparat APC znajdzie zastosowanie również w domu? I wiemy to z własnego doświadczenie, ponieważ nie raz wykorzystywaliśmy w tym celu naszego Predatora (tutaj znowu jego opakowanie staje się bardzo dużą zaletą).

Przy pomocy APC usuniesz zabrudzenia znajdujące się m.in. na kafelkach w łazience, uszczelkach i plastikowych elementach w kabinie prysznicowej. Tym środkiem możesz też umyć plastikowe okna, kask motocyklowy, czy nawet… starą konsolę do gier (i nie pytaj, skąd to wiemy).

Radzilibyśmy jedynie ostrożność w przypadku czyszczenia kuchni, powierzchni, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, jak np. piekarnik. Nie jest to produkt przebadany pod kątem bezpieczeństwa w tym zakresie, lepiej, aby nie ryzykować jego przenikania do żywności. Ale jeśli chcesz np. wyczyścić kuchnię po remoncie, to czemu by nie, prawda?

Predator APC – Opinie

★★★★★

Przetestowałam środek cudo z tej firmy tzw PREDATOR i jestem nim zachwycona! Jest to chemia , której chyba żaden brud nie straszny! Czyściłam nim elementy gumowe, welurowe jak i metalowe w środku ciężarówki, i poradził sobie doskonale! (z resztą jedne z efektów widać na zdjęciach 🙂 ) Nazwałabym ją jedną z lepszych chemii samochodowych ale nie raz już dodałam trochę tego cuda do czyszczenia płytek na dworze czy barierek więc myślę, że nie mogę jej ograniczać tylko do jednej kategorii bo jest po prostu uniwersalna! Mega polecam 🙂

Ewa Rerus

Kliient indywidualny

★★★★★

Fachowcy – wiedzą co robią i zawsze służą pomocą. Szczególnie polecamy Predatora – najsilniejszy APC z jakim mieliśmy do czynienia oraz Leather cleaner do czyszczenia skóry. Cała reszta kosmetyków też na najwyższym poziomie!

PerfectAuto24

Sklep internetowy

★★★★★

Środek do czyszczenia tapicerki godny polecenia jak widać to na zamieszczonych przeze mnie zdjeciach. Polecam

CarGlow

Studio Auto Detialingu

★★★★★

Środek do czyszczenia tapicerki godny polecenia jak widać to na zamieszczonych przeze mnie zdjeciach. Polecam

Karol P

Kliient indywidualny