5 akcesoriów do aplikacji powłoki ceramicznej
Piotr Szczygieł
Współwłaściciel marki 4nano. W firmie odpowiedzialny głównie za sprzedaż i marketing.
Dada dodania: 14 Października 2021
Aplikacja powłoki ceramicznej to proces, który wymaga nie tylko umiejętności i wprawy, ale i odpowiednich akcesoriów. A czy wiesz, w co powinieneś/powinnaś zaopatrzyć się przed rozpoczęciem prac? Podpowiadamy, jakie akcesoria są niezbędne oraz na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samego procesu aplikacji, zapraszamy tutaj: https://4nano.pl/jak-nakladac-powloke-ceramiczna-aplikacja-ceramiki-na-samochod/
1. Minutnik
Właśnie zastanawiasz się, po co Ci minutnik? W gruncie rzeczy to całkiem oczywiste – każda powłoka ceramiczna ma różne czasy docierania. Oznacza to, że po kilku/kilkunastu minutach trzeba ją delikatnie wypolerować mikrofibrą. Jeśli zrobisz to za szybko, produkt nie zdąży odpowiednio połączyć się z lakierem. Zapomnisz o docieraniu? Mogą zostać smugi, które da się usunąć jedynie podczas… korekty.
Możesz korzystać z minutnika w telefonie, chociaż my polecamy osobne urządzenie, które będzie dodatkowo sygnalizować upływ czasu. A dobra wiadomość jest taka, że wilgotnościomierz często posiada minutnik, co rozwiązuje problem.
2. Wilgotnościomierz
Wilgotnościomierz to sprzęt, który będzie ci niezbędny, aby przeprowadzić samą aplikację. Dlaczego? Temperatura i wilgotność to dwa podstawowe parametry, które musisz znać podczas aplikacji, ponieważ wpływają na czasy docierania – pisze o tym praktycznie każdy producent.
Parametry te zazwyczaj idą w parze – większa temperatura oznacza większą wilgotność i krótszy czas docierania, niższa temperatura mniejszą wilgotność i dłuższy czas docierania. Oczywiście jest to związane z reakcjami chemicznymi (m.in. hydroliza i kondensacja), które muszą zajść, aby produkt odpowiednio związał się z lakierem.
A co pewnie Cię ucieszy, bardzo rzadko warunki temperaturowe i wilgotnościowe w ogóle nie pozwolą na aplikację powłoki ceramicznej. Mowa tu głównie o amatorskim nakładaniu ceramiki zimą w nieocieplonym garażu.
Jaki wilgotnościomierz wybrać? Można postawić na profesjonalne rozwiązania, jednak naszym zdaniem wystarczy najtańsza opcja. W końcu nawet jeśli błąd pomiaru wynosi kilka °C, nie wpłynie to zbytnio na czas docierania, a kilka-kilkanaście sekund nie sprawi wielkiej różnicy.
3. Aplikator
Kolejnym akcesorium jest aplikator, czyli sprzęt, który służy do nakładania powłoki ceramicznej. Kiedyś robiono to płatkami kosmetycznymi, później zaczęto stosować specjalne gąbki z siateczką.
Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest aplikator kostkowy, na który nakłada się ściereczkę suede. Jest to rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i budżetowe. Jeden aplikator starczy na aplikację powłoki na kilkudziesięciu samochodach. Wymienia się w nim jedynie ścierkę suede, która tak naprawdę kosztuje grosze.
Dla komfortu pracy niektóre aplikatory (np. aplikatory 4nano) posiadają specjalne wgłębienie, aby nie trzeba było cały czas przytrzymywać ściereczki.
Ciekawostka: w przypadku niektórych powierzchni wciąż bardzo często stosuje się płatki kosmetyczne. Za przykład mogą posłużyć felgi samochodowe. Ze względu na ich różnorodny kształt, ciężko dostać się do wszystkich zakamarków. O wiele łatwiej zrobić to płatkiem kosmetycznym niż np. aplikatorem kostkowym.
4. Mikrofibry
Każda powłoka ceramiczna po aplikacji wymaga dotarcia. Tutaj z pomocą przyjdą Ci mikrofibry, czyli ścierki stworzone ze specjalnego materiału. Dzięki wykorzystaniu mieszanki włókien poliestrowych i nylonowych mikrofibry są bardzo chłonne i nie osiada na nich kurz – sprzęt wręcz idealny przy aplikacji powłoki ceramicznej.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mikrofibry? Po pierwsze istotna jest gramatura – w przypadku powłok ceramicznych sprawdza się cienkie mikrofibry. Po drugie zwróć uwagę na obszycie szmatki. Twarde krawędzie mogą zarysować lakier, warto więc pomyśleć o mikrofibrze bezszwowej albo odpowiednio ją zawinąć w trakcie aplikacji.
Na koniec jeszcze jedna wskazówka – przed rozpoczęciem nakładania powłoki ceramicznej warto urwać metkę powłoki, aby nie uszkodzić lakieru.
Mikrofibry do aplikacji powłoki ceramicznej znajdziesz w sklepie 4nano.
5. Lampa inspekcyjna
Po/w trakcie aplikacji warto na bieżąco dokładnie sprawdzać, czy w którymś miejscu nie została niedotarta powłoka. Dla lepszego przeglądu przyda się lampa inspekcyjna – zresztą sprzęt ten będzie Ci potrzebny też przy korekcie lakieru.
W przypadku lamp inspekcyjnych najważniejszym parametrem jest współczynnik CRI (ang. Colour Rendering Index), który określa, jak precyzyjnie światło odzwierciedla barwy. Im większy współczynnik, tym lepiej. Dla przykładu, światło o współczynniki CRI na poziomie 97 jest identyczne jak światło dzienne, które jest najbardziej realistyczne i najlepiej oddaje kolor. Jeśli więc planujesz zaopatrzyć się w lampę inspekcyjną, kup taką o możliwie najwyższym parametrze CRI.
Lampy inspekcyjne występują w różnych rodzajach. Najpopularniejsze to takie, które możesz trzymać w ręku. Wielu detailerów decyduje się jednak na tzw. czołówki (lampy zakładane na głowę) ze względu na wygodę i komfort pracy.