Ceramika lakieru i wosk samochodowy to zdecydowanie dwie najpopularniejsze metody ochrony karoserii samochodowej. Nie powinno więc zdziwić cię, że klienci, a nawet sami entuzjaści auto detailingu często zastanawiają się nad tym, które z tych zabezpieczeń wybrać: powłokę ceramiczną czy wosk do lakieru samochodowego? Odpowiedź w tym przypadku jak zwykle może być tylko jedna: to zależy, ponieważ w dużej mierze zależy to od twoich preferencji oraz środków, które chcesz na to przeznaczyć. W tym artykule postaramy się wyjaśnić ci różnice między woskiem do auta i ceramiką lakieru, pokazać, ile to wszystko kosztuje, oraz nieco przybliżyć przebieg całego procesu aplikacji.
Wosk do auta
Wosk samochodowy to produkt, którego głównym zadaniem jest wydłużenie żywotności lakieru. Dzięki jego zastosowaniu na karoserii pojawi się powłoka ochronna zabezpieczająca przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych czy zanieczyszczeń. Dobry wosk do auta to także oszczędność czasu i pieniędzy związana z rzadszą koniecznością mycia samochodu. Dla motoryzacyjnych freaków ważne jest jeszcze to, że dzięki woskowaniu lakier nabierze głębi koloru, blasku i połysku. Co ciekawe, istnieją również woski, które pozwolą w pewnym stopniu przykryć rysy na karoserii pojazdu.
Ceramika na lakier
Pod względem zalet, powłoka ceramiczna jest bardzo zbliżona do wosku samochodowego. Dzięki jej aplikacji lakier nabiera szklistości, a jego kolor staje się pogłębiony. Czyszczenie samochodu staje się przyjemnością, a krople wody uciekają z zabezpieczonej powierzchni. Auto brudzi się mniej. Dodatkowo karoseria nie jest poddawana procesom utleniania, a lakier otrzymuje dodatkową warstwę ochrony przed agresywną chemią.
Zabezpieczenie lakieru. Co lepiej ochroni twój samochód: powłoka ceramiczna czy wosk?
W kwestii korzyści warto zwrócić uwagę na punt dotyczący ochrony lakieru. Tutaj ceramika samochodowa przeważa nad woskiem do auta. Dzięki zastosowanym substancjom chemicznym (mowa o żywicach silikonowych), powłoka ceramiczna po pełnym utwardzeniu tworzy na karoserii elastyczną, a jednocześnie odporną na mikrorysy strukturę. Dzięki temu małe zarysowania, które mogą powstać podczas bieżącej pielęgnacji samochodu (np. na myjni bezdotykowej), nie będą stanowić problemu. Oczywiście, jak podkreślamy wielokrotnie, nie ochroni to samochodu przez mocniejszymi otarciami, czy zarysowaniami np. od gałęzi krzaków.
Trwałość działania – czy ceramika samochodowa zabezpieczy samochód na dłużej niż wosk do auta?
Jeśli chodzi o okres działania, tutaj powłoka ceramiczna zdecydowanie góruje nad woskiem. Profesjonalne woski samochodowe mają trwałość od 2 do 6 miesięcy (średnio to 3-4 miesiące), podczas gdy okres ochrony ceramiki na lakier zaczyna się od 1 roku, a produkty oferowane w certyfikowanych studiach auto detailingu pozwalają nawet na kilkuletnie zabezpieczenie powierzchni. Zastanawiasz się, skąd ta różnica? Wynika ona z substancji chemicznych zastosowanych przy tworzeniu obu produktów.
Efekt wizualny – ceramika czy wosk?
Ten punkt wynika bezpośrednio z zalet, o których wspominaliśmy wcześniej. Wizualnie zarówno dobrze zaaplikowany wosk samochodowy, jak i powłoka ceramiczna spowodują, że ty lub twój klient powiecie po prostu „wow”. Co ciekawe, w niektórych przypadkach może zdarzyć się, że wosk przyciemni lakier mocniej niż powłoka, a dodatkowo (jak wspominaliśmy wcześniej) ładnie przykryje rysy na karoserii.
Koszt usługi aplikacji wosku samochodowego i powłoki ceramicznej
Zastanawiasz się, która z tych usług jest droższa? Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że aplikacja powłoki ceramicznej. Wpływ na to ma kilka aspektów, które możesz zobaczyć poniżej (uszeregowaliśmy je od najważniejszego do najmniej istotnego):
- powłoka ceramiczna jest znacznie trwalsza niż wosk samochodowy;
- cały proces aplikacji ceramiki na lakier jest trudniejszy i jednocześnie bardziej czasochłonny;
- powłoka ceramiczna jako produkt jest o wiele droższa niż wosk do auta;
- ceramika samochodowa lepiej zabezpieczy twój samochód.
Tak więc za nałożenie wosku na lakier przyjdzie nam zapłacić maksymalnie kilkaset złotych, podczas gdy ceny rocznej powłoki ceramicznej zaczynają się zazwyczaj od 800 złotych i sięgają nawet kilku tysięcy złotych w przypadku produktów 3 lub 5-letnich.
Podsumowanie – powłoka ceramiczna czy wosk?
Jak widzisz, trudno stwierdzić, co będzie lepszym rozwiązaniem dla konkretnej osoby. Wszystko zależy od tego, na czym ci najbardziej zależy i jakie kryteria są dla ciebie najważniejsze. Jeśli jesteś hobbystą i lubisz co jakiś czas samemu podziałać przy swoim samochodzie lub nie chcesz przeznaczać większych sum na zabezpieczenie pojazdu, wosk będzie idealnym rozwiązaniem dla ciebie (przynajmniej na początku). Jeśli jednak szukasz trwalszego i bardziej samoobsługowego rozwiązania, powinieneś poważnie zastanowić się nad aplikacją powłoki ceramicznej. Po nałożeniu zyskasz co najmniej roczną ochronę, która w wielu aspektach przeważa nad woskami samochodowymi.