Powłoki ceramiczne lakieru to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli aut, czy to nowych, czy używanych. Ceramika auta nadaje szklistość, hydrofobowość, ułatwia mycie. I dzisiaj skupimy się właśnie na ostatnim punkcie, ponieważ nie jest tak oczywisty, jak się wydaje…
Powłoka ceramiczna – myjnia bezdotykowa, automatyczna, ręczna
Jeśli Twoje auto posiada ceramiczne zabezpieczenie lakieru, ale nikt nie poinformował Cię, jak o nie dbać, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem omawiającym, jak myć auto po ceramice. W końcu, jako producent powłok ceramicznych, mamy w tym temacie największą wiedzę.
No dobrze, a co musisz wiedzieć na początek, gdy chcesz zadbać o czyste auto? Gdzie je umyć? Jeśli masz wynieść jedną rzecz z tego artykułu, to zapamiętaj, aby unikać myjni automatycznych, ponieważ mogą one zaszkodzić nie tylko powłoce, ale również samej karoserii. Dlaczego? Ponieważ szczotki często rysują lakier. Zwykle nie są to mocno widoczne uszkodzenia, ale jeśli spojrzysz na karoserię pod dobrym kątem, zobaczysz mnóstwo rys, które wpływają na ostateczny efekt wizualny auta. Taki problem pojawia się wtedy, gdy szczotki na myjni są już wyeksploatowane lub wszedł między nie piasek, inne niewidoczne zabrudzenia z poprzednich aut.
Z tego względu myjnia bezdotykowa jest o wiele bardziej bezpiecznym rozwiązaniem, chociaż i tak czeka Cię na niej kilka pułapek, ale o tym będzie jeszcze mowa. Oprócz tego, raz na kilka miesięcy, warto umówić się na mycie ręczne w studiu auto detailingu (najlepiej połączyć to z przeglądem powłoki na lakier). Nawet najlepsza myjnia bezdotykowa nigdy nie zastąpi mycia ręcznego, podczas którego dokładnie usuwane są wszystkie smary, sól drogowa etc.
Jak myć samochód na myjni bezdotykowej?
Co jest trudnego w tym, aby umyć auto na myjni bezdotykowej? Teoretycznie nic, ale, jak już wspominaliśmy, trzeba uważać na kilka rzeczy.
Przede wszystkim, nie korzystaj ze szczotek, które czasami znajdują się na myjniach bezdotykowych. Zasada jest taka sama, jak w przypadku automatycznych. Nigdy nie masz pewności, w jakim są stanie i czy zamiast ułatwić mycie, uszkodzą powłokę i lakier. I tę wskazówkę możesz zastosować niezależnie od tego, czy na Twoje auto została położona ceramika do samochodu, czy nie.
Auto, na którym znajduje się zabezpieczenie ceramiczne lakieru, nie potrzebuje długiego mycia i użycia zaawansowanych programów, ponieważ zabrudzenia szybko schodzą.
Na początku użyj podstawowego programu czyszczącego (w zależności od myjni, może to być program z szamponem do auta, pianą lub aktywnym proszkiem). Rozprowadzanie wody z chemią zacznij od dołu, na końcu przechodząc na dach. Wtedy środek czyszczący dłużej pozostanie w najbardziej newralgicznych miejscach (np. progi), co ułatwi mycie.
Gotowe? Teraz opłucz samochód, najlepiej wodą demineralizowaną, która jest zmiękczona. W przypadku zwykłej wody możesz narazić lakier na pozostawianie osadów kamienia z sieci wodociągowej.
I tak właściwie, to… tyle. Ze względu na to, że na karoserię jest położona powłoka ceramiczna, nie zaleca się stosowania programów z woskiem. Oszczędzasz dzięki temu czas i pieniądze (bo w tym wypadku zdecydowanie sprawdza się powiedzenie, że czas to pieniądz).
Jak uniknąć water spotów? Powłoka ceramiczna a myjnia bezdotykowa
Gdy korzystasz z myjni bezdotykowej, a nie ręcznej, jest jedno ryzyko, o którym musisz wiedzieć – powstawanie water spotów, czyli drobnych osadów, które trudno jest usunąć. Powłoka ceramiczna, dzięki hydrofobowości, zmniejsza to ryzyko, ale nie całkowicie (musisz też pamiętać, że hydrofobowość to jedyna właściwość ceramiki, która zanika z czasem i którą trzeba odświeżać – robi się to podczas zalecanych przeglądów powłoki, o których wielu klientów… zapomina).
No dobrze, co w takim razie robić? O jednej rzeczy już pisaliśmy – używaj na myjni wody demineralizowanej. Oprócz tego unikaj mycia auta na pełnym słońcu. Obecnie większość myjni jest zadaszonych, więc nie powinno być z tym problemu.
Po wyjechaniu z myjni dobrze byłoby przejechać kilka kilometrów z wyższą prędkością, dzięki czemu krople wody zsuną się z powłoki. Ale… wiemy też, że często jest to niemożliwe. Dlatego to, co radzimy, to szybkie osuszenie auta, dedykowanym ręcznikiem dla detailerów. Kosztuje ok. 30 zł, bez problemu kupisz go w internecie lub sklepach motoryzacyjnych. Możesz wozić go zawsze w bagażniku, aby był pod ręką.
I to tyle. Wcale nie jest to takie skomplikowane, prawda?