Ładna pogoda i więcej wolnego czasu sprzyjają, aby dokładnie przyjrzeć się wnętrzu samochodu i… w końcu porządnie go umyć. A żebyś wiedział/-a, jak się za to szybko i skutecznie zabrać, mamy krótki poradnik.

Czy można myć samochód na podwórku?

Nieprzypadkowo jako temat wybraliśmy czyszczenie wnętrza auta, ponieważ mycie auto z zewnątrz na własnym podwórku może być trochę bardziej skomplikowane. W większości polskich miast jest to zabronione lub należy spełnić określone warunki, które opisane są w regulaminie danej gminy. Przepisy, które pojawiają się najczęściej, mówią o tym, że do mycia samochodu należy użyć środków ulegających biodegradacji, a sam proces powinien odbywać się na utwardzonych, szczelnych częściach nieruchomości. Ponadto wymagane jest, aby ścieki były odprowadzane do zbiornika bezodpływowego lub kanalizacji sanitarnej (nie mogą przedostawać się do gleby, wód lub do kanalizacji deszczowej).

W praktyce niewiele osób może pozwolić sobie na to, aby legalnie myć samochód na własnej posesji. Może skończyć się to to mandatem, a w skrajnych przypadkach, skierowaniem sprawy do sądu w sytuacji, gdy wykazane zostanie, że doszło do skażenia gleby lub wody.

Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wizyta na myjni bezdotykowej (odradzamy myjnię automatyczną – polecamy nasz artykuł Powłoka ceramiczna a myjnia bezdotykowa, w którym wyjaśniamy, dlaczego jest to dobry wybór oraz jak z niej skorzystać). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby porządnie wyczyścić środek pojazdu, ponieważ podczas tego zabiegu nie generujesz ścieków, które mogłyby zanieczyścić środowisko. To co, jesteś gotowy/-a?

Odkurzanie wnętrza samochodu

Odkurzanie autaWiemy, że odkurzanie wnętrza samochodu na myjniach bezdotykowych lub stacjach benzynowych może stanowić źródło frustracji. Odkurzacze często są słabe, nie wciągają większych zabrudzeń, a do tego jeszcze nieporęczne. O wiele łatwiej jest to zrobić na własnym podwórku, przy użyciu… domowego sprzętu. A czemu by nie pokusić się od razu o ten bardziej profesjonalny? Ponieważ tanie odkurzacze samochodowe są zwykle mało wydajne, natomiast te droższe będą nieopłacalne w zakupie, jeśli tylko Ty zamierzasz z nich korzystać

Odkurzacz podpięty do przedłużacza? Można zaczynać.  Na rozgrzewkę zacznij od trudno dostępnych miejsc, zakamarków. Możesz je wyczyścić, jeśli masz odpowiednią końcówkę lub sprężone powietrze w sprayu. Najczęściej stosuje się je do czyszczenia klawiatury w komputerze, ale w tym wypadku sprawdzi się równie dobrze, a do tego kosztuje ok. 20 zł. Następnie odkurz fotele i podłogi, a także podsufitkę. Jeśli masz końcówkę z miękkim włosiem, możesz w ten sposób szybko pozbyć się kurzu z plastików. W innym wypadku polecamy jednak klasyczne rozwiązania, czyli miękką szmatkę (nie chcesz chyba zarysować kokpitu, prawda?).

Czyszczenie dywaników samochodowych

Z dywanikami gumowymi sprawa jest prosta. Wystarczy je odkurzyć oraz umyć na mokro, za pomocą jakiegokolwiek detergentu. Może to być zarówno szampon samochodowy, jak i płyn do naczyń.
A z tkaninowymi dywanikami? Tu sprawa się komplikuje. Podstawa to dokładne odkurzanie. Nie powinno się natomiast ich moczyć. Rozwiązaniem może być odkurzacz piorący (jeśli posiadasz) lub myjka parowa.

Samodzielne czyszczenie tapicerki w samochodzie

Odkurzone jest? Jest! Dywaniki czyste? Czyste! Teraz czas na najtrudniejsze, czyli czyszczenie tapicerki. I od razu zasygnalizujemy, że w większości przypadku będziesz musiał/-a pominąć ten krok. Dlaczego? Ponieważ tapicerki, czy to tkaninowej, czy skórzanej, nie powinno się moczyć, woda z detergentem nie będzie więc dobrym rozwiązaniem (mogą zostać plamy).

Zaleca się stosowanie profesjonalnej chemii samochodowej dedykowanej konkretnemu rodzajowi tapicerki. W przypadku naszych produktów będzie to:

Pranie tapicerkiAle to nie zakup tych środków stanowi problem, a sposób użycia. Zwykle wymagają one wykorzystania odkurzacza piorącego, ekstrakcyjnego (jak 4nano Predator), ponieważ w inny sposób nie będziesz w stanie ich wypłukać. I od razu przestrzegamy przed użyciem tanich pianek/płynów do mycia tapicerki. Najczęściej w ich opisie spotkasz się z informacją, że produkt wystarczy nanieść na czyszczoną powierzchnię i pozostawić/wetrzeć gąbką. Pomija się jednak to, że usunięty brud należy potem wyciągnąć, i tu znowu do gry wkracza odkurzacz piorący/urządzenie ekstrakcyjne.

Masz sprzęt, aby prać tapicerkę? W takim razie dokładnie wyczyszczoną i osuszoną powierzchnię możesz dodatkowo zabezpieczyć produktem zapewniającym efekt hydrofobowy. Co to da? Gdy na tapicerkę wyleje się płyn, nie wsiąknie od razu do środka, osadzi się w postaci kropli na tkaninie/skórze. Wystarczy szybko przetrzeć fotele, aby uniknąć powstawania plam. Co istotne, hydrofobowość nie jest równoznaczna z wodoodpornością. Pozostawiony płyn w końcu wniknie w głąb siedzeń, dlatego szybka reakcja jest tu najważniejsza. Z naszych kosmetyków samochodowych do auto detailingu wnętrza polecamy:

W sklepie internetowym, w opisie produktu, znajdziesz informacje dotyczące stosowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do użycia, zawsze możesz skontaktować się też z nami.

Czyszczenie elementów plastikowych, kokpitu w samochodzie

Najtrudniejsze za Tobą, teraz pójdzie już z górki. Jak pisaliśmy wcześniej, najpierw trzeba przetrzeć/odkurzyć plastikowe elementy, aby usunąć kurz. I od razu do czyszczenia plastików polecamy szmatkę z mikrofibry (mamy ją w swojej ofercie), a nie ręczników papierowych.

Do mycia plastików i kokpitu zaleca się środki typu APC (All Purpose Cleaner). W naszej ofercie jest to 4nano Predator, o którym wspominaliśmy przy okazji prania tapicerki. To środek uniwersalny, nadający się do różnych powierzchni (nie tylko samochodowych) i jednocześnie skutecznie usuwający zabrudzenia. Przy okazji pochwalimy się, że ten produkt jest jednym z najczęściej polecanych, nie tylko wśród detailerów, ale też klientów indywidualnych. Jeśli miałbyś/miałabyś zakupić jeden kosmetyk samochodowy z naszej oferty, zdecydowanie powinien to być ten.

Czyszczenie wnętrza auta

Jak go stosować? Nanieś środek na szmatkę, po czym rozprowadź go po czyszczonej powierzchni. Poczekaj chwilę, aby APC zareagował z brudem, po czym przetrzyj dokładnie elementy plastikowe/kokpit (wypracuj produkt). Na koniec wytrzyj powierzchnię czystą, mokrą szmatką kilka razy, aby ściągnąć wszystkie zabrudzenia.

Wskazówka: w przypadku większości kosmetyków samochodowych do wnętrza najczęściej zaleca się aplikowanie ich najpierw na szmatkę, a dopiero potem na powierzchnię.

A skoro już poświęciłeś/-aś tyle czasu na umycie plastików kokpitu, to może warto je jeszcze zabezpieczyć? Do tego przeznaczony jest 4nano Ex & Interior Care o właściwościach antystatycznych (zmniejsza przywieranie kurzu). Oprócz tego ułatwia czyszczenie plastików, poprawia ich wygląd wizualny (działa jak odżywka) i chroni przed blaknięciem pod wpływem promienie UV.

Jak używać powłoki do plastików? Należy nanieść ją na czystą mikrofibrę/aplikator i pokryć całą powierzchnię cienką warstwą. Następnie wystarczy pozostawić produkt na kilka minut do wyschnięcia, by na końcu usunąć nadmiar/spolerować kolejną, miękką szmatką.

Czyszczenie szyb samochodowych od środka

Jesteś już prawie u celu, zostało Ci już tylko czyszczenie szyb samochodowych od środka. I wiemy, że pozostawienie irytujących i przeszkadzających w czasie jazdy smug nie jest wcale takie trudne… Dlatego warto użyć do tego dedykowanego preparatu, jak 4nano Glass Shine, który nie pozostawia smug.

Środek najlepiej zaaplikować bezpośrednio na szmatkę z mikrofibry, po czym wypracować aż do zniknięcia. Nie polecamy rozpylania płynów do szyb bezpośrednio na nie, ponieważ wtedy część kropel osiada na innych elementach. Ponadto zwróć uwagę na to, aby nie nakładać kosmetyków samochodowych na rozgrzaną powierzchnię oraz by nie robić tego w pełnym słońcu.

Samochodowy płyn do mycia szyb

Detailing wnętrza w kilku krokach

Podsumowując, czyszczenie wnętrza samochodowego powinno przebiegać w kilku krokach:

  1. Dokładne odkurzenie środka przy pomocy domowego lub profesjonalnego odkurzacza (i sprężonego powietrza w przypadku zakamarków).
  2. Pranie tapicerki samochodowej, ale tylko wtedy, gdy masz urządzenie ekstrakcyjne.
  3. Impregnacja tapicerki (opcjonalnie).
  4. Mycie plastików za pomocą środka APC.
  5. Zabezpieczenie plastików (opcjonalnie).
  6. Czyszczenie szyb od środka dedykowanym płynem, który nie pozostawia szyb.

I pamiętaj, że jeśli raz zabezpieczysz tapicerkę/plastiki, to przez długi czas masz już z tym spokój, a podczas następnego mycia – mniej pracy.

Rabat 10% i darmowa wysyłka!

Korzystasz z Allegro? U jednego z naszych partnerów znajdziesz wszystkie nasze kosmetyki do wnętrza przecenione o 10%. Dodatkowo jeśli jesteś smart przesyłkę masz gratis 🤝

4nano_predator