Wosk samochodowy i powłoka ceramiczna to dwa najbardziej popularne rodzaje zabezpieczeń lakieru samochodowego. Między tymi produktami istnieje wiele podobieństw – oba wydobywają głębię koloru, poprawiają szklistość karoserii oraz tworzą tzw. efekt hydrofobowy (warstwę odpychającą wodę). Istnieje także jedna spora różnica, którą jest oczywiście trwałość.
Wosk samochodowy
Wosk samochodowy to produkt wybierany głównie przez entuzjastów auto detailingu. Aby go zaaplikować, nie trzeba spełniać zbyt wielu wymogów, co więcej, możesz to zrobić nawet na świeżym powietrzu.
Efekt? Szklista powierzchnia, przykrycie części rys na samochodzie (przy niektórych woskach nie będzie potrzebna korekta lakieru), łatwiejsze mycie czy wspomniany efekt hydrofobowy.
Trwałość? Dobry wosk samochodowy utrzyma się na lakierze około 2-4 miesięcy potem cały proces należałoby powtórzyć od nowa.
Powłoka ceramiczna
Powłoka ceramiczna to zabezpieczenie dla osób, które oczekują skutecznych i trwałych rozwiązań. Sama aplikacja powłoki ceramicznej wymaga dokładności i skupienia (błąd będzie wiązał się z koniecznością korekty lakieru), a cały proces musi odbyć się w ściśle określonych warunkach temperaturowych, wilgotnościowych. Dodatkowo na sam koniec auto musi odstać odpowiednią ilość czasu, aby wszystkie wiązania się utrwaliły (zazwyczaj kilkanaście godzin)
Efekt? Bardzo podobny do tego, który zostanie uzyskany po wosku. Pogłębiony kolor, proste mycie samochodu, ochrona przed mikrorysami i promieniami UV oraz efekt odpychania wody i zabrudzeń.
Trwałość? Profesjonalne powłoki ceramiczne zabezpieczają lakier samochodowy na okres 1-5 lat, a sam efekt hydrofobowy utrzymuje się nawet do 12-18 miesięcy przy odpowiedniej pielęgnacji.
Nakładanie wosku na powłokę ceramiczną – skąd ten pomysł?
Wosk samochodowy i powłoka ceramiczna to dwa różne produkty. Skąd więc pomysł, aby nakładać wosk na ceramikę samochodową? Jak pewnie zauważyłeś/-aś, różnią się one między sobą głównie trwałością. I to właśnie ten aspekt jest kluczowy. Główne cechy powłoki ceramicznej (wymienione powyżej) utrzymują się nawet do 5 lat. Niezależnie jednak od rodzaju powłoki efekt hydrofobowy zawsze będzie zanikał wcześniej. Właśnie dlatego niektórzy wpadli na pomysł nakładania wosku samochodowego na powłokę ceramiczną. Efektem tego zabiegu ma być odświeżenie kropelkowania.
Czy można kłaść wosk na ceramikę?
Czy takie podejście jest słuszne? Zdecydowanie nie. Są 3 powody, dla których nie warto nakładać wosk na ceramikę.
- Właściwości hydrofobowe wosku będą w większości przypadków słabsze niż powłoki ceramicznej.
- Problem, który może wystąpić, to mazanie wosku samochodowego podczas aplikacji. Jeżeli związki hydrofobowe powłoki ceramicznej wciąż znajdują się na powierzchni, może być to dość skomplikowane zadanie.
- Jeśli hydrofobowość zanikła całkowicie, nałożenie wosku na ceramikę może mieć jakiś sens, aczkolwiek wciąż nie polecamy tego rozwiązania. Praktycznie każdy producent ma własne środki, które są dostosowane do jego powłok ceramicznych, a ich głównym zadaniem jest odnowienie efektu hydrofobowego. Nie warto więc komplikować sobie życia, szczególnie że w większości przypadków rozwiązania oferowane przez producentów są tańsze.
Nasze produkty do odświeżenia efektu hydrofobowego
W związku z faktem zanikania efektu hydrofobowego 4nano posiada w swoim asortymencie kilka produktów, które mogą odnowić kropelkowanie.
- 4nano Shampoo – szampon do mycia samochodu, który odświeża/tworzy warstwę hydrofobową na lakierze na okres kilku tygodni.
- 4nano CCX – bogata w żywice ceramiczne powłoka, która nadaje efekt hydrofobowy na okres około 3 miesięcy, aplikowana poprzez wtarcie produktu za pomocą mikrofibry.
- 4nano Quantum Lite+ – jednowarstwowa powłoka ceramiczna o silnych właściwościach hydrofobowych utrzymująca się na lakierze samochodowym przez okres około 1 roku. Może być stosowana samodzielnie lub jako produkt do odświeżenia hydrofobowości.
Czy można nakładać ceramikę na wosk?
Wiesz już, że aplikacja wosku samochodowego na ceramikę nie jest wskazana. A co w przypadku odwrotnej sytuacji? W tej sytuacji nie ma żadnych wątpliwości – powłoka ceramiczna wiąże się chemicznie oraz adhezyjnie z powierzchnią lakieru. W związku z tym, jeśli zaaplikujesz ją bezpośrednio na wosk samochodowy, jej trwałość będzie zbliżona do wosku. Właśnie dlatego przez nałożeniem ceramiki na lakier zaleca się bardzo dokładne usunięcie wszelkich pozostałości wosków, odżywek czy innych produktów. Powłoka ceramiczna ma trafić bezpośrednio na lakier.
Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w tym wypadku jest produkt 4nano Scrub Neutral, który usuwa pozostałości wymienionych wyżej substancji, a jego aplikacja jest wyjątkowo prosta – po prostu myjesz samochód.