Czy można samodzielnie aplikować powłokę ceramiczną?

Piotrek 4nano

Piotr Szczygieł

Współwłaściciel marki 4nano. Odpowiada m.in. za kwestie marketingowe i sprzedażowe oraz treści na naszym blogu.

Dada dodania:  19 października 2022

Aplikacja powłoki ceramicznej 4nano Opal
Z roku na rok właściciele coraz bardziej dbają o swoje pojazdy, a w szczególności o ich wygląd. Między innymi z tego powodu usługa zabezpieczenia karoserii powłoką ceramiczną to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród klientów studiów detailingowych. Nie odstrasza nawet cena takiego zabiegu, która zazwyczaj przekracza 1500 złotych. Choć tutaj często pojawia się pytanie: czy nie można samodzielnie nałożyć powłoki na samochód, a tym samym trochę zaoszczędzić?

Powłoka ceramiczna – czym jest i ile kosztuje?

Nałożenie powłoki ceramicznej na lakier to jeden ze sposobów zabezpieczenia samochodu. Dzięki cienkiej warstwie ochronnej karoseria brudzi się mniej, wolniej płowieje, jest chroniona przed mikro rysami, a rutynowa pielęgnacja auta staje się znacznie prostsza. Nakładaniem ceramiki samochodowej zajmują się zazwyczaj profesjonalne studia auto detailingu lub, w przypadku nowych aut, salony samochodowe. Koszt takiego zabiegu waha się zazwyczaj w przedziale od 800 do 3000 złotych.

Skąd tak wysoka cena? Ze względu na to, że jest to proces wieloetapowy i my przedstawimy Ci każdy z najważniejszych kroków.

Przygotowanie samochodu

Aby nałożyć powłokę ceramiczną, trzeba najpierw odpowiednio przygotować lakier samochodowy – umyć auto, wyglinkować, odtłuścić, a następnie wypolerować. Co prawda z punktu widzenia technicznego można pominąć etap polerowania (powłoka będzie trzymać się lakieru z rysami), ale znacznie ucierpi na tym aspekt wizualny – ceramika zamiast wyciągnąć szklistość karoserii, uwydatni znajdujące się na niej rysy.

Warunki aplikacji

Kolejnym punktem, który musi zostać spełniony, aby poprawnie nałożyć powłokę ceramiczną, są optymalne warunki aplikacji. Jak pewnie zauważyłeś/aś, już podczas samego mycia auta musisz spełnić szereg wymogów, w końcu nie nie wyczyścisz i nie wypolerujesz samochodu pod blokiem. W przypadku powłok ceramicznych jest podobnie. Chociaż istnieją producenci, którzy deklarują, że można nakładać ich powłokę pod chmurką, to w 90% przypadków nie będziesz miał/a takiej możliwości. Aby zrobić to poprawnie, potrzebujesz zamkniętego pomieszczenia oraz odpowiedniej temperatury i wilgotności (zazwyczaj w okolicach 10 – 30°C i 30 – 80% wilgotności). Dodatkowo powłoka ceramiczna po nałożeniu nie może mieć kontaktu z wodą.

Warunki aplikacji powłoki ceramicznej

Nakładanie powłoki ceramicznej

Sam proces aplikacji ceramiki jest już dość prosty. Jak często mówią detailerzy, to taka ”wisienka na torcie” po dobrym przygotowaniu i wypolerowaniu auta. Za pomocą specjalnego aplikatora nałóż powłokę ceramiczną na lakier samochodowy, odczekaj deklarowany przez producenta czas, a następnie dotrzyj powierzchnię mikrofibrą. I tak element po elemencie – dokładnie, bez pośpiechu i z odpowiednią precyzją.

Czy można samodzielnie aplikować powłokę ceramiczną?

Czy można samodzielnie aplikować powłokę ceramiczną? Odpowiedź brzmi TAK. Tutaj jednak pojawia się kilka “ale”:

  • musisz posiadać odpowiednie pomieszczenie, aby przygotować lakier i nałożyć powłokę ceramiczną;
  • sama korekta i przygotowanie lakieru wymaga odpowiednich umiejętności, a nierzadko posiadania również specjalistycznych narzędzi.

Chcesz zabezpieczyć swój/swoje samochody? Prawdopodobnie będzie to nieopłacalna inwestycja. Jeśli jednak chcesz robić to hobbystycznie (regularnie), to może być to ciekawa opcja.