Każdy, kto, choć w niewielkim stopniu dba o swój samochód, wie, że utrzymanie lakieru w idealnym stanie to nie taka prosta sprawa. Właśnie dlatego na rynku pojawiają się coraz to nowsze produkty, które mają ułatwić zachowanie go w czystości. Należą do nich m.in. powłoki ceramiczne i quick detailery. Dlatego wyjaśnimy, czym one są i jakie różnice między nimi występują.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna to substancja, która po aplikacji łączy się bezpośrednio z lakierem samochodowym (lub inną powierzchnią) i tworzy na nim bardzo cienki film (do 1 mikrometra/mikrona). Warstwa ta stanowi zabezpieczenie coraz to słabszych lakierów przed płowieniem, mikro ryskami, negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Dodatkowo karoseria nabiera głębi koloru (staje się bardziej przyciemniona), szklistości oraz efektu hydrofobowego (właściwości do odpychania z powierzchni kropel wody oraz zabrudzeń).

Czym jest quick detailer?

Quick detailer to substancja znacznie prostsza i szybsza w aplikacji, która występuje w postaci „spryskiwacza”. Pod względem efektu wizualnego quick detailer działa na bardzo podobnej zasadzie co powłoka ceramiczna. Również wydobywa głębię koloru, podbija szklistość oraz tworzy efekt hydrofobowy. Ale jeśli chodzi o ochronę karoserii, to nie zapewnia jej praktycznie wcale. W przeciwieństwie do powłoki ceramicznej nie łączy się bezpośrednio z lakierem i jest oparta w głównej mierze na wodnej bazie (około 80% produktu stanowi H2O).

Quick Detailer

Powłoka ceramiczna a quick detailer – czym się różnią?

Wiesz już, czym są oba produkty, pora przejść do różnic między nimi. W tym celu posłużymy się 6 różnymi kryteriami.

1) Efekt

Zacznijmy od tego, co uzyskasz dzięki aplikacji obu produktów. Jeśli chodzi o walory wizualne, to w przypadku powłoki ceramicznej i quick detailera, będą one bardzo zbliżone – to głębia koloru, szklistość, efekt hydrofobowy. Pod względem ochrony lakieru znacznie przeważa powłoka ceramiczna – stanowi zabezpieczenie przed mikro rysami (twardość od 7 do 10H w skali ołówkowej), negatywnym wpływem promieni słonecznych (blaknięcie lakieru) oraz niszczeniem lakieru przez warunki atmosferyczne.

2) Trwałość

Powłoka ceramiczna zabezpieczy lakier samochodowy na okres od 1 do 5 lat, a sam efekt hydrofobowy utrzymuje się w okolicach 1 roku (potem można go odświeżać). W przypadku quick detailera efekt wizualny utrzyma się przez 3-6 miesięcy, a hydrofobowość zacznie zanikać po około 2-3 miesiącach. Jak widać, różnica trwałości jest znaczna, oczywiście z korzyścią dla ceramiki na auto. Co ciekawe, quick detailer świetnie sprawdzi się jako warstwa uzupełniająca efekt hydrofobowy.

Docieranie powłoki ceramicznej

3) Skład

Powłoka ceramiczna składa się głównie ze związków chemicznych, którymi są siloksany i polisiloksany (żywice silikonowe). To właśnie one odpowiadają za większość cech ceramiki na lakier. Wiele quick detailerów/odżywek do powłok ceramicznych jest także oparta na żywicach silikonowych. Główną różnicą jest ich ilość. Powłoka ceramiczna na auto zawiera w składzie około 50-99% czystego produktu. Tymczasem quick detailer oparty jest głównie na wodnej bazie, a siloksany/polisiloksany stanowią około 5-15%.

4) Warunki aplikacji

Aplikacja powłoki ceramicznej wiąże się z szeregiem warunków, które należy wcześniej spełnić. Należy nakładać ją w zamkniętym pomieszczeniu, trzymać się ściśle określonych wymagań odnośnie temperatury i wilgotności. Po zakończeniu całego procesu aplikacji samochód musi odstać co najmniej kilka-kilkanaście godzin w celu wstępnego utwardzenia powłoki.

A jak wygląda to w przypadku quick detailera? Można aplikować go na świeżym powietrzu (należy jednak unikać silnego słońca i deszczu), warunki temperaturowe i wilgotnościowe nie mają aż takiego znaczenia, a auto jest gotowe do drogi po mniej więcej godzinie od aplikacji.

Aplikacja powłoki ceramicznej

5) Nakładanie

W łatwości aplikacji zdecydowanie góruje Quick Detailer. Wystarczy spryskać nim szmatkę z mikrofibry lub bezpośrednio lakier i następnie wetrzeć produkt, element po elemencie. W przypadku powłoki ceramicznej należy skorzystać ze specjalnego aplikatora, rozprowadzić produkt na małym fragmencie, odczekać odpowiednią ilość czasu, po czym dotrzeć produkt 2-3 mikrofibrami. Sprawny detailer z aplikacją quick detailera powinien poradzić sobie w kilkanaście minut, podczas gdy aplikacja powłoki to co najmniej 2 godziny pracy.

6) Cena

Na koniec koszty, i tutaj zaskoczenia nie ma. Z punktu widzenia właściciela studia car detailingu quick detailer to wydatek rzędu kilku-kilkunastu złotych za samochód, ceramika na auto – kilkuset złotych.

Patrząc z perspektywy klienta indywidualnego, zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną to koszt od 700 do 3000 złotych (w zależności od trwałości powłoki), oraz kilkudziesięciu-kilkuset złotych w przypadku quick detailera. Warto jednak podkreślić, że ze względu na cenę i łatwość aplikacji usługa nałożenia quick detailera często wliczana jest np. w koszt profesjonalnego mycia w studiach auto detailingu (samo nałożenie produktu, bez czyszczenia po prostu mija się z celem).

 

Jak widzisz, chociaż oba produkty mają zbliżone do siebie działanie, to znacznie różnią się trwałością, zakresem ochrony. Który z nich wybrać? To zależy. Quick detailer zapewnia kilkumiesięczne odświeżenie lakieru, a powłoka ceramiczna co najmniej roczną ochronę. W praktyce wszystko jest uzależnione od tego, jakimi środkami dysponujesz i jaki efekt chcesz osiągnąć.