Często spotykasz się z ofertą aplikacji powłoki hydrofobowej, ale tak do końca nie wiesz, co to jest i jak działa? Dzisiaj to wyjaśnimy, a także wskażemy, na co powłoka hydrofobowa może być nakładana.
Powłoka hydrofobowa – co to jest? Właściwości, zalety
Powłoka hydrofobowa to część powłoki ochronnej odpowiadająca za odpychanie kropel wody. Termin hydrofobowość wprost oznacza „obawiający się wody” (hydro – woda, fobia – obawa). Dzięki zastosowaniu odpowiednich związków organicznych (grupy -CH3, związki fluoru) powłoka hydrofobowa powoduje odpychanie wody oraz innych zanieczyszczeń z zabezpieczonej powierzchni. Ponadto ogranicza negatywne skutki tzw. water spotów, czyli plam wodnych, które negatywnie wpływają na lakier samochodowy.
Tyle, jeśli chodzi o teorię, czas na trochę konkretów. Na co powłoka hydrofobowa może być nakładane i jakie są tego efekty?
Powłoka hydrofobowa na samochód
Najczęściej z tym terminem można spotkać się w przypadku zabezpieczenia karoserii samochodowej, chociaż popularniejszym określeniem jest powłoka ceramiczna. Dzięki aplikacji tego produktu woda na lakierze zachowuje się zupełnie inaczej – jest „zrzucana” z jego powierzchni, co niesie ze sobą sporo korzyści. Jakich? Ograniczone zostają negatywne skutki water spotów, pielęgnacja jest łatwiejsza, a karoseria wygląda efektownie. Warto jednak wiedzieć, że efekt hydrofobowy można także uzyskać dzięki aplikacji wosku lub folii ochronnej PPF, wystarczy, aby w tych produktach zostały wykorzystane odpowiednie związki chemiczne. W przypadku wosków kropelkowanie jest jednak znacznie mniej trwałe.
W powłokach ceramicznych za hydrofobowość odpowiedzialne są m.in. związku fluoru, które układają się na samej górze zabezpieczanej powierzchni. Powoduje to, że efekt hydrofobowy z biegiem czasu zanika, co nie oznacza, że powłoki ceramicznej nie ma. Warto jednak co jakiś czas zadbać o jej odświeżenie dedykowanym preparatem, który przywróci kropelkowanie.
Powłoka hydrofobowa na szybę
Drugą powierzchnią, na którą najczęściej nakłada się powłokę hydrofobową, są szyby samochodowe – tym razem spotkasz ją pod nazwą niewidzialnej wycieraczki. Aplikacja powłoki zmniejsza przywieranie brudu, ale nie tylko. Jeśli jeździsz z większą prędkością, nie musisz używać wycieraczek, ponieważ krople wody „same” się odpychają. A to jednocześnie zwiększa Twoje bezpieczeństwo na drodze – obraz zza kropel wody na szybie będzie znacznie bardziej wyraźny.
Powłoka hydrofobowa do tapicerki oraz wnętrza
Powłoka hydrofobowa znajdzie swoje zastosowanie również we wnętrzu samochodu. Dedykowane produkty można wykorzystać m.in. na elementach plastikowych, materiałowych, czy skórzanych. W przypadku tych pierwszych zapewnisz sobie ochronę przed kroplami deszczu wpadającymi przez okna (np. podczas jazdy lub gdy zapomnisz zamknąć szybę). Jeśli chodzi o preparaty hydrofobowe do materiałów i skóry, to chronią one powierzchnię przed plamami z napojów, czy też znajdą zastosowanie na dachach cabrio.
Dzięki zabezpieczeniu płyn nie wnika od razu w tkaninę, jednak po dłuższym pozostawieniu może wejść między jej włókna. Warto więc pozbyć się go zaraz po rozlaniu 😉
Powłoka hydrofobowa – prysznic, okulary
Branża motoryzacyjna to niejedyne miejsce, w którym można wykorzystać powłoki hydrofobowe – produkty do samochodów znajdą również zastosowanie… w domu! Użyte do kabin prysznicowych (o ile są szklane) spowodują, że usuwanie brudu, czy zaschłych kropel wody po kąpieli stanie się łatwiejsze. Powłoka hydrofobowa do okularów poprawi widoczność oraz zmniejszy ilość przywierającego brudu, a co za tym idzie, częstotliwość czyszczenia. Z kolei powłoka hydrofobowa do paneli fotowoltaicznych zwiększy ich wydajność oraz ułatwi bieżącą pielęgnację.
Powłoka hydrofobowa – cena
Zastanawiasz się, ile to wszystko kosztuje? Wszystko zależy od zabezpieczanej powierzchni, produktu, który zostanie użyty oraz jego trwałości. Postaramy się podać przybliżone ceny zabezpieczenia poszczególnych powierzchni:
- powłoka hydrofobowa na lakier – 800 złotych (cena dla produktu, który ma jedynie/głównie nadać hydrofobowości powierzchni na okres około 1 roku);
- powłoka hydrofobowa na szyby – 100 -200 złotych;
- powłoka hydrofobowa do wnętrza – 200 – 300 złotych;
- powłoka hydrofobowa do kabiny prysznicowej, na okulary, do paneli słonecznych – cena ustalana indywidualnie.