Czy warto w ogóle inwestować w ceramikę na samochód – to jedno z podstawowych pytań, które zadają sobie klienci. Większość producentów oraz studiów auto detailingu odpowie jednoznacznie, że tak. Nasza opinia jest podobna, tutaj pojawia się jednak małe „ale”, ponieważ powłoka ceramiczna na auto zabezpieczy lakier i poprawi jego wygląd na lata, jednak nie jest rozwiązaniem samoobsługowym.
Co daje powłoka ceramiczna na lakierze?
Zalet powłok ceramicznych jest tak wiele, że można byłoby napisać o nich osobny artykuł. Skupmy się więc na wypunktowaniu najważniejszych z nich:
- ochrona przed mikrorysami;
- ochrona przed agresywną chemią i szkodliwymi warunkami;
- ochrona przed promieniami UV;
- proste mycie;
- wyjątkowy efekt wizualny;
- efekt hydrofobowy.
Jak widzisz, korzyści z aplikacji powłoki ceramicznej jest całkiem sporo. Oczywiście niektóre z tych efektów uzyskasz dzięki aplikacji zwykłego wosku. Pamiętaj jednak, że wosk utrzyma się na lakierze 2-6 miesięcy, z kolei powłoka ceramiczna zabezpieczy lakier nawet na kilka lat.
Ceramika lakieru – jak dbać?
Zgodnie z tym co napisaliśmy na początku, powłoka ceramiczna na lakier nie jest rozwiązaniem samoobsługowym, zresztą podobnie jak w przypadku wielu innych produktów używanych w branży auto detailingu. Na co należy zwrócić uwagę, aby działała tak, jak trzeba?
- Nie korzystaj z myjni automatycznych oraz z nieprofesjonalnych myjni samochodowych. Myjnia bezdotykowa i kilka złotych w zupełności wystarczy, aby wyczyścić twój samochód.
- Pamiętaj jednak, aby nie używać szczotek dostępnych na myjni bezdotykowej (znajduje się na nich brud i piasek, który może zarysować powłokę/lakier). Po zabiegu nie wycieraj auta ręcznikiem, ściągaczką, irchą ani innymi akcesoriami.
- Usuwaj na bieżąco owady i ptasie odchody (np. po dłuższej trasie) oraz mocne zabrudzenia takie jak np. resztki asfaltu z pasów bocznych karoserii.
- Raz na kilka miesięcy odwiedź profesjonalną myjnię samochodową na specjalne mycie detailingowe i pamiętaj o regularnych przeglądach powłoki ceramicznej.
Powłoka ceramiczna na samochód – opinie
Tutaj dochodzimy do bardzo ważnego punktu, czyli opinii o powłokach ceramicznych na lakier. Z jednej strony mamy szereg zalet, które zapewni nam ceramiczna ochrona lakieru. Z drugiej listę „jak dbać”. To właśnie te dwa czynniki w głównej mierze wpływają na opinie o powłokach ceramicznych. Tutaj należy wyróżnić dwie grupy klientów:
Klienci świadomi – osoby, które zostały poinformowane o wszystkich zaletach oraz podstawowych zasadach związanych z posiadaniem powłoki ceramicznej. Ci klienci cieszą się pięknym wyglądem lakieru na lata, a ich opinie o powłokach ceramicznych są bardzo pozytywne. Nierzadko sami klienci mówią nam, że lakier ich samochodów wygląda po prostu obłędnie i to nie tylko po wyjeździe ze studia car detailingu.
Klienci nieświadomi – osoby, które zostawiły auto w studio auto detailingu, odebrały zabezpieczony samochód i na tym ich kontakt z usługodawcą oraz wiedza się kończą. Nie zostały poinformowane, na co zwracać uwagę oraz kiedy zawitać na przegląd powłoki ceramicznej. Ta grupa klientów często uważa, że ten rodzaj ochrony lakieru po prostu nie działa i nie wytrzyma dłużej niż rok. Powodów może być oczywiście kilka, a jednym z nich jest brak odpowiedniej pielęgnacji. Tutaj warto wrócić do zdania z początku artykułu – powłoka ceramiczna nie jest rozwiązaniem samoobsługowym. Jeśli więc kiedykolwiek trafisz do miejsca, w którym usłyszysz, że powłoka ceramiczna zabezpieczy lakier twojego samochodu na lata, bez konieczności żadnych dodatkowych działań, powinna zaświecić ci się lampka ostrzegawcza.
Powłoka ceramiczna – koszt. Czy to jest aż tak drogie?
Na końcu jeszcze krótka refleksja na temat samego kosztu aplikacji powłoki ceramicznej. Biorąc pod uwagę ceny rynkowe nakładania powłoki ceramicznej, kształtują się one w następującym zakresie:
- 1-roczna powłoka – 700 – 1000 zł
- 2- letnia powłoka – 1200 – 1800 zł
- 3- letnia powłoka – 1800 – 2300 zł
- 5-letnia powłoka – 2300 – 2800 zł
Cena dotyczy aplikacji samej powłoki ceramicznej, lub aplikacji powłoki + jednoetapowej korekty lakieru. Podane ceny są przybliżonymi cenami netto.
Jak widać, w zależności od rodzaju powłoki, ceny mogą dość mocno się różnić. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, lakier samochodu otrzymuje w końcu zabezpieczenie na znacznie dłuższy okres. Niezależnie jednak od wybranej opcji, w większości przypadków koszt nałożenia ceramiki na samochód nie przekroczy 1000 złotych za rok ochrony. Co więcej, ceramika na samochodzie będzie stanowić olbrzymi atut przy późniejszej ewentualnej sprzedaży samochodu. Czy warto? Naszym zdaniem, za efekt, jaki uzyskasz, jest to niezwykle opłacalna inwestycja.
Ciekawostka:
Osobiście, zdarzało nam się już kilka razy sprzedawać auta z powłoką ceramiczną. Oferty nie wisiały dłużej niż miesiąc a reakcje klienta pokroju „a co on tak świeci” były normą 🙂
Czy nałożenie powłoki ceramicznej może „ zważyć” lakier „
2 razy używałem Gtechniq . Na pierwszym samochodzie efekt był „ umiarkowany”. Na drugim samochodzie-tragedia.
Na lakierze PO PEWNYM czasie była masa dziwnych wyprysków. Niestety nie mam dowodów, że to dzięki ceramice.
Przelakierowanie kosztowało „ majątek”.
Czy może być jakaś reakcja gdy na lakier „ miękki” zabezpieczony użyję PIROUETTE Fireball ? SiO2
Witamy, nie do końca wiemy co oznacza „zważenie” lakieru. Co do wyprysków to warto byłoby podesłać zdjęcie, abyśmy mogli się jakoś odnieść, natomiast to raczej nie wina powłoki. Co do reakcji to nie powinna wystąpić, natomiast zawsze istnieje niewielki % szansy, że coś się wydarzy – dlatego są dedykowane środki do powłok konkretnych producentów. Co do SiO2 to w rzeczywistości taki środek nie występuje w żadnym produkcie – w rzeczywistości są to siloksany i polisiloksany. Więcej na ten temat tutaj: https://4nano.pl/powloka-ceramiczna-z-czego-sie-sklada/
Pozdrawiamy,
zespół 4nano