Zima to zdecydowanie najgorszy okres dla twojego samochodu. Błoto, śnieg, zamarzająca na lakierze woda i ta nieszczęsna sól drogowa. Zagrożeń jest naprawdę wiele, warto więc zadbać o to, aby lakier naszego pojazdu przetrwał ten czas bez szwanku. Najważniejsze pytanie – jak i gdzie to zrobić? Mycie i pielęgnacja samochodu zimą niekoniecznie będzie wyglądać tak samo, jak podczas pozostałych pór roku. O czym musisz wiedzieć?
Myjnia automatyczna – jak nie myć auta zimą?
Pierwsze i zdecydowanie najgorsze rozwiązanie to udanie się na myjnię automatyczną. Każdy, kto choć trochę interesuje się pielęgnacją samochodu, wie, że twarde i szorstkie szczotki naruszają strukturę lakieru. Dodatkowo myjnia automatyczna nie oferuje usługi płukania wstępnego, które jest szczególnie istotne zimą. Co to oznacza? Nie tylko szczotki będą rysować lakier twojego pojazdu, ale również sól, drobinki piasku i inne zanieczyszczenia, których zimą jest znacznie więcej. Oczywiście, jeśli nie zależy ci na wyglądzie lakieru, nie chcesz płacić większych pieniędzy za usługę i liczy się dla ciebie czas, to mycie auta w zimę na myjni automatycznej może okazać się idealnym rozwiązaniem. Ważne, abyś był świadom, że „coś za coś”.
Czy można myć samochód na mrozie? Myjnia bezdotykowa
Główne pytanie, które nasuwa się w przypadku myjni bezdotykowej, brzmi „czy można myć samochód na mrozie?”. Osobiście odradzamy takie rozwiązanie. Przy ujemnych temperaturach istnieje spore ryzyko, że uszczelki oraz zamki po prostu zamarzną. W przypadku tych pierwszych najprawdopodobniej będzie konieczna wymiana, jeśli chodzi o te drugie, możesz najzwyczajniej mieć problem, aby otworzyć samochód. Co więcej, większość myjni bezdotykowych przy temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza jest po prostu nieczynna. Ale jeśli temperatura wskazuje kilka stopni powyżej zera i masz pewność, że taki stan się utrzyma, możesz śmiało korzystać z myjni bezdotykowej.
Jak dobrze myć samochód zimą? Myjnia ręczna
Zdecydowanie lepszą opcją jest pozostawianie pojazdu na myjni ręcznej. Pracownicy takiego punktu zajmą się dokładnym wyczyszczeniem samochodu, a następnie osuszą karoserie po całym procesie. W wielu przypadkach zabezpieczą również zamki oraz uszczelki specjalnym silikonem, dzięki czemu otwieranie drzwi podczas mrozu nie powinno stanowić problemu. Minusem jest oczywiście koszt usługi, zazwyczaj co najmniej kilkukrotnie większy, niż w przypadku myjni bezdotykowej i automatycznej.
Studio auto detailingu, mycie detailingowe
Na koniec zostało nam jeszcze studio auto detailingu. Z jednej strony rozwiązanie najdroższe, z drugiej najbezpieczniejsze. Naszym zdaniem zdecydowanie warto nieco dołożyć, szczególnie w okresie zimowym. Pracownicy takich miejsc wiedzą, jak myć samochód i co ważne, czym myć samochód. Mycie detailingowe to wieloetapowy proces, który może potrwać nawet kilka godzin. Z czego się składa?
Pierwszym etapem jest mycie wstępne, czyli nałożenie oraz spłukanie piany aktywnej, które pozwala usunąć sól drogową, błoto oraz inne widoczne zanieczyszczenia.
Później następuje mycie zasadnicze, czyli mycie ręczne na dwa wiadra. Proces ten polega na usunięciu pozostałego brudu tak, aby nie porysować lakieru. Używa się do tego odpowiedniej rękawicy, zazwyczaj wykonanej z owczej wełny. W jednym z wiader znajduje się roztwór ze specjalnym szamponem, w drugim czysta woda do płukania rękawicy.
W kolejnym kroku z powierzchni lakieru usuwane są pozostałości smoły, asfaltu oraz inne osady metaliczne.
Na końcu karoseria jest dokładnie płukana oraz osuszana ręcznikiem wykonanym z mikrofibry. Dodatkowo sprężonym powietrzem wydmuchuje się resztki wody ze wszystkich szczelin i zakamarków.
W normalnych warunkach w tym momencie cały proces można byłoby uznać za skończony. W okresie zimowym jednak studia car detailingu zabezpieczają jeszcze gumowe uszczelki oraz zamki dedykowanym silikonem.
W wielu przypadkach w zakres takiej usługi wchodzi również dokładne sprzątanie wnętrza pojazdu. I jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to rozwiązanie najdroższe, jednak jednocześnie najbezpieczniejsze. Doświadczony detailer już na początku wizyty zapyta cię, czy lakier pojazdu jest czymś zabezpieczony. Jeśli tak, dobierze odpowiednie środki dla produktu znajdującego się na karoserii (czy to będzie powłoka ceramiczna, czy folia PPF). Naszym zdaniem, szczególnie w okresie zimowym, warto, aby twój samochód przynajmniej 1-2 razy zawitał na samochodowe SPA do profesjonalnego studia car detailingu.
Mycie samochodu zimą – cena
Zastanawiasz się pewnie, ile przyjdzie ci za to wszystko zapłacić? Ceny kształtują się następująco:
- myjnia automatyczna – 20-40 zł;
- myjnia bezdotykowa – 5 – 10 zł;
- myjnia ręczna – 50 – 75 zł;
- atudio auto detailingu – 100 – 150 zł.
Mycie samochodu zimą – podsumowanie
Podsumowując, myć samochód zimą po prostu trzeba i najlepiej robić to znacznie częściej, niż podczas innych pór roku. Jeśli zależy ci na twoim aucie, najlepiej zostaw to fachowcom. Zapłacisz nieco więcej, ale będziesz miał pewność, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie. Nie polecamy natomiast korzystania z myjni automatycznych, a jeśli temperatura schodzi poniżej zera, mycia auta na dworze.
Zastanawiasz się nad myjnią ręczną i studiem auto detialingu? Oba rozwiązania są dobre, pozostaje jedynie kwestia tego, jak dokładnie chciałbyś, aby została wykonana usługa i jaką kwotę chcesz na nią przeznaczyć.