Zimowa aura to nie tylko zmora dla kierowców na drogach, ale także spore zagrożenie dla lakieru twojego samochodu. Co ciekawe, w wielu przypadkach to brak świadomości, jak odpowiednio pielęgnować pojazd, jest większym zagrożeniem, niż warunki pogodowe. Jak umyć auto zimą, gdzie to zrobić oraz czy w ogóle jest to konieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Mycie samochodu w zimie – nie myć w ogóle, a może myć częściej?
Niektórzy właściciele samochodów wychodzą z przekonania, że zimą auta najlepiej nie myć. Jest to jedno z najbardziej błędnych podejść, z jakim się spotkaliśmy. W rzeczywistości nie ma żadnych powodów, aby takie zabiegu się obawiać. Co więcej, myć auto zimą nie tylko warto, ale wręcz trzeba. Okres zimowy to czas, w którym lakier twojego samochodu jest najbardziej narażony na czynniki atmosferyczne, ale nie tylko. Sól drogowa oraz inne substancje chemiczne używane przez drogowców to kolejne z zagrożeń.
Jak dbać o samochód zimą?
Sam brud i jego negatywne działanie to jedno. Trzeba jeszcze pamiętać, że drobinki smarów, soli drogowej często pozostają na lakierze razem ze śniegiem. Zapewne już domyślasz się, co dzieje się w momencie odśnieżania karoserii lub skrobania szyb? Zwykle samo ściąganie śniegu lub zamarzniętego lodu powoduje mniej szkód niż mikrorysy powstające na skutek ziarenek piasku, czy kawałków soli drogowej, którymi suniesz razem ze szczotką. M.in. właśnie dlatego zaleca się kupno droższych akcesoriów do tego zadania oraz ich w miarę częstą wymianę ze względu na zużycie.
Wniosek jest jeden. Zdecydowanie lepiej mieć czysty samochód, żeby wspomnianego problemu po prostu nie było. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, nie chodzi też o to, aby myć samochód zimą co drugi dzień.
Gdzie myć samochód zimą? Czy można myć auto na myjni?
Co jakiś czas warto więc dokładnie umyć nasz samochód. Pytanie, gdzie to zrobić? Myjnia automatyczna? Niezbyt dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli zależy ci na lakierze. Myjnia bezdotykowa? Tak, przy dodatnich temperaturach. Inaczej możesz mieć problem, aby otworzyć samochód.
A co jeśli jest przymrozek? Wtedy pozostają rozwiązania nieco droższe. Mycie ręczne lub studio auto detailingu to dwa rozwiązanie, dzięki którym możesz mieć pewność, że samochód zostanie umyty dobrze, a po zakończeniu usługi zostanie odpowiednio wysuszony, nie spotkasz się z problemem przymarzniętych drzwi. Co więcej, w większości przypadków uszczelki i zamki zostaną zabezpieczone silikonem, co ułatwi przyszłe otwieranie.
Czy myć auto zimą? Wnioski
Reasumując, największym błędem, jaki możesz popełnić, jest wyjście z przekonania, że samochodu zimą najlepiej nie myć. Sytuacja jest zupełnie odwrotna i należy pamiętać, że w tym trudnym okresie warto znacznie częściej czyścić swoje auto. Jeśli temperatura jest dodatnia, śmiało możesz zawitać do myjni bezdotykowej. Jeśli przymrozi, warto pomyśleć o samochodowym SPA i oddać auto w ręce specjalistów.